bla21
29.06.13,23:12
Potrebovala by som vedieť ako to funguje , minulý rok som skončila SŠ , nastúpila na VŠ v tom istom roku aj štúdium zanechala a od januára 2013 som zamestnaná . Tento rok ma prijali znova na VŠ (zápis mám o pár dní) ale chcela by som ísť do zahraničia brigádovať na zmluvu . preto mám viac otázok. 1. Medzi študentov VŠ sa priraďujem od zápisu na školu alebo až od nástupu ? 2. Ak ukončím pracovný pomer a chcem vycestovať do zahraničia tiež sa treba zaevidovať na úrad práce ? 3. Zdravotné a iné poplatky si počas práce v zahraničí hradím sama ?
ivka70
30.06.13,07:27
1. ak VS nepokracuje bezprostredne po maturite, tak si studentom az odo dna zapisu, ak je vsak zapis skor ako 1.9., myslim, ze plati, ze si studentom az od prveho dna akademickeho roka, ktory zacina 1. septembra
2. evidencia na UP nie je povinna, musis si len zabezpecit platenie zdravotneho poistenia, ak nebudes mat ZP v zahranici z pracovnej zmluvy, musi sa prihlasit ako samoplatitel v ZP a platit zi zdravotne poistneie. V oboch pripadoch mas zo zakona povinnost zmenu hlasit do 8 dni, u teba do 8 dni od ukoncenia PP.
Ak by si sa zaevidovala na UP, prihlasis sa v ZP ako poistneec statu evidovany na UP, ale z toho vyplyvaju aj povinnosti ohladom spoluprace s UP, co nie vzdy ide dokopy s pracou v zahranici..