Yuri Benetton
30.06.13,10:35
Dobrý deň,

už dlhodobo ma trápi problém vysokej trávy okolo môjho pozemku a pozemku našich susedov. Ja aj susedia si kosíme po pred domy aj vôkol nich pozemky ktoré niesu už naše ale obecne, len preto lebo Obec to nerobí a vyrástli by tam buriny výšky 2m. Takéto isté buriny rastu o niečo ďalej v obrovskej rozlohe do obrovskej výšky, máme z toho zdravotné problémy a naše finančné prostriedky nesiahajú tak vysoko aby sme si dovolili či už aj z časovej stránky niečo také kosiť. Moja otázka znie : ako prosím postupovať v takomto prípade, ako a obrátiť na Obec, a sčím.

Za odpovede vopred ďakujem.
Stefan2005
30.06.13,08:58
každá obec by mala mať vypracované VZN o ochrane, údržbe a tvorbe životného prostredia, dodržiavaní čistoty a poriadku na území obce - sprístupnené na webe, k nahliadnutiu na obecnom úrade... preštuduj si ho, aké sú tam stanovené povinnosti vlastníkov pozemkov a v súlade s VZN vyzvite vlastníka na jeho dodržiavanie...
buchač
30.06.13,09:48
Zákon 220/2004 Z.z. o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy...

§ 3
Starostlivosť o poľnohospodársku pôdu
(1) Každý vlastník poľnohospodárskej pôdy (ďalej len
„vlastník“) alebo nájomca a správca poľnohospodárskej
pôdy (ďalej len „užívateľ“) je povinný
a) vykonávať agrotechnické opatrenia zamerané na
ochranu a zachovanie kvalitatívnych vlastností
a funkcií poľnohospodárskej pôdy a na ochranu
pred jej poškodením a degradáciou,
b) predchádzať výskytu a šíreniu burín na neobrábaných
pozemkoch,

Lenže sťažovať sa argumentovať na obecnom úrade asi nebude práve to pravé orechové ...
Skôr na inú - vyššiu inštanciu by som sa asi obrátil ...
Stefan2005
30.06.13,10:22
... nespomína sa v zadaní, že je to poľnohospodárska pôda
buchač
30.06.13,10:34
draik
30.06.13,19:41
Ak nejde o poľnohospodársku pôdu (kde povinnosť ničiť burinu vyplýva zo zákona), je tu ďalšia možnosť - nájsť medzi rastlinami invázne druhy. Tie je vlastník pozemku v zmysle zákona o ochrane prírody a krajiny povinný taktiež likvidovať, zoznam je vo vyhláške 24/2003 Z.z. Inak môžte použiť len žalobu z dôvodu, že burina zasahuje nad mieru primeranú pomerom do Vášho vlastníckeho práva (dôkazná povinnosť je však na Vašej strane).
Inak VZN, ktoré by vlastníkom pozemkov z radov fyzických osôb napr. pod hrozbou pokút prikazovalo kosiť pozemky a ničiť burinu, sú spravidla protizákonné. Obce na prijatie takého VZN nemajú zákonné splnomocnenie. Vo VZN si v rámci originálnych kompetencií môžu riešiť spravidla len verejné priestranstvá a obecné pozemky, nie však prikazovať majiteľom súkromných pozemkov, ako sa o ne majú starať.
wagner
01.07.13,18:48
Rada by som vedela na akú vyššiu inštanciu. Obec je totiž samosprávny celok a vo veciach ochrany a užívania vlastného majetku, o jeho kosení resp. nekosení rozhoduje sama a nikto jej nie je nadriadený.
wagner
01.07.13,18:52
Iba doplňam - u nás na cintoríne tráva vysoká 2 metre. Pozemok patrí obci. Občan platí ročný poplatok za hrobové miesto ale obec mi trávu nepokosí. Kto rozkáže starostovi, že to treba pokosiť? Nikto, starosta nás ma všetkých na háku.