Evanka
13.03.06,22:34
Prijímame študenta na dohodu o brigádnickej činnosti.
Je mi jasné, že ho musíme prihlásiť do soc. poisťovne a budeme odvádzať za neho úrazové poistenie. Úväzok je 20 hodín týždenne (max. možný počet na BPŠ). Mzda je 10.000,- Sk. Takto zarobí spolu na DS 30.000,- Sk. Náväzne po skončení VŠ bude prijatý do zamestnania na HPP.
1. Má povinnosť študent pri uzatvorení dohody o BPŠ prihlásiť sa do Zdravotnej poisťovne? Predpokladám, že nie, skutočnosť, že prestal byť poistencom štátu sa zohľadní až pri ročnom zúčtovaní za rok 2006.
Predpokladám, že nie, lebo suma z BPŠ nepresiahla 41 400 za rok.
Iba neviem, či predpokladám správne. Poraďte! Už som z toho magor. A ešte len asi budem pri ročnom zúčtovaní odvodov do ZP.
stuko
13.03.06,21:56
povinnost registracie studenta do ZP nema pri DoBPŠ zamestnávateľ ani študent. Ak príjem študenta bude za celý rok zo všetkých dohôd vrátane iných zamestnávateľov väčší ako polovica minimálnej zmdy za kalendárny rok (cca 40 000,- ) podá si ročné zúčtovanie a uhradí z celého takto dosiahnutého príjmu 14 % poistné
ondrejvla
13.03.06,21:58
Evička, v tomto ti asi najlepšie poradí pán Mihál, alebo Somij ( Janka Motyčková)!
Aj ja mám obavy z ročného zúčtovania odvodov a myslím, že nie som sama. Ale verím, že títo dvaja ľudia na Porade nás usmernia, aby sme nénarobili chyby.
Evanka
13.03.06,22:00
povinnost registracie studenta do ZP nema pri DoBPŠ zamestnávateľ. Ak príjem študenta bude za celý rok zo všetkých dohôd vrátane iných zamestnávateľov väčší ako polovica minimálnej zmdy za kalendárny rok (41 400,- ) podá si ročné zúčtovanie a uhradí z celého takto dosiahnutého príjmu 14 % poistné
Ďakujem, si poklad, že si sa zľutoval nado mnou. Takže vlastne tak ako som predpokladala. Dúfam, že to odobria aj ostatní.
Evanka
13.03.06,22:02
Evička, v tomto ti asi najlepšie poradí pán Mihál, alebo Somij ( Janka Motyčková)!
Aj ja mám obavy z ročného zúčtovania odvodov a myslím, že nie som sama. Ale verím, že títo dvaja ľudia na Porade nás usmernia, aby sme nénarobili chyby.
Vlasti, aj tak ti ďakujem. Tiež dúfam, že v týchto otázkach nás pán Mihál vždy zachráni :).
Evanka
14.03.06,07:45
povinnost registracie studenta do ZP nema pri DoBPŠ zamestnávateľ ani študent. Ak príjem študenta bude za celý rok zo všetkých dohôd vrátane iných zamestnávateľov väčší ako polovica minimálnej zmdy za kalendárny rok (cca 40 000,- ) podá si ročné zúčtovanie a uhradí z celého takto dosiahnutého príjmu 14 % poistnéŠtudentom bude však iba do vykonania št. skúšky v júni 2006, potom bude zamestnancom, ako som písala. Ovplyvní skutočnosť, že nebude študentom počas celého roka povinnosť platby do ZP? Nekráti sa úmerne aj čiastka, ktorú môže zarobiť na DBŠ počas roka, aby nemal povinnosť odvodov do ZP?
Ešte to trocha zamotám:
Čo ak bude mať na príjmy na DoVP potom už ako neštudent popri zamestnaní? Pripočítajú sa k tým, ktoré zarobil ako študent?
No asi budem ešte dloho z toho jeleň.
Jana Motyčková
14.03.06,17:51
Takže, ak bude študentom iba 3 mesiace, aby neplatil ZP jeho príjem z dohôd nesmie presiahnuť 3450x3. V tomto prípade tento úhrn 1/2 minimálnych miezd presiahne, teda zaplatí z dohôd ZP. Ak bude mať uzavretú dohodu o VP popri zamestnaní, z týchto dohôd sa poistné na ZP neplatí.
Evanka
16.03.06,01:21
Takže, ak bude študentom iba 3 mesiace, aby neplatil ZP jeho príjem z dohôd nesmie presiahnuť 3450x3. V tomto prípade tento úhrn 1/2 minimálnych miezd presiahne, teda zaplatí z dohôd ZP. Ak bude mať uzavretú dohodu o VP popri zamestnaní, z týchto dohôd sa poistné na ZP neplatí.Vďaka Janka, tiež som to tak pochopila, podotýkam, že asi po dvadsiatom raze prečítania zákona.
Ak bude teda 3 mesiace pracovať na dohodu a končiť bude niekedy v polovici júna, nesmel by presiahnuť sumu 41400/2 (20.700,- Sk), pretože iba polovicu kalendárneho roka bol študentom, aby nepodliehal plateniu do ZP.
Jana Motyčková
16.03.06,07:48
To obdobie sa počíta podľa dátumov, nie na celé mesiace, t.j. ak napr. končí VŠ 10.6, tak za jún sa do tej hranice započíta iba 3450/30*10.
Evanka
16.03.06,10:15
To obdobie sa počíta podľa dátumov, nie na celé mesiace, t.j. ak napr. končí VŠ 10.6, tak za jún sa do tej hranice započíta iba 3450/30*10.
Jani ďakujem, ale si si tým istá? Aj keď ti dôverujem, viem, že sa v tom veľmi dobre vyznáš, chcem vedieť prečo je to tak, teda skúsim polemizovať - rodič má nárok na prídavky a bonus za celý mesiac, teda je považovaný za nezaopatrené dieťa počas celého mesiaca. Z toho som súdila, že sa berie do úvahy celý mesiac. Vieš mi citovať, podľa čoho sa to vzťahuje iba na počet dní v mesiaci?
Jana Motyčková
16.03.06,12:30
Sm si istá - zákon sa ohľadne nezaopatrenosti odvoláva na §9 a 10 zákona o SP, kde sa hovorí napr. že sústavná príprava napovolanie sa končí študentovi VŠ spôsobom ustanoveným osobitným predpisom -t.j. záverečnou skúškou.

Na prídavky a bonus má nárok za celý mesiac preto, že príslušné zákony hovoria, že má na ne nárok, ak na začiatku mesiaca splnil podmienku nezaopatrenosti (s výnimkami).