leilik
01.07.13,15:47
Dobrý deň,

potrebovala by som poradiť ohľadne nasledujúcej situácie. Po svokrinej smrti zostal majetok, na ktorý má podľa zákona nárok svokor, manžel (1.syn), švagor (2.syn) . Svokra bola jediná majiteľka domu a pozemku k domu. Dedičské konanie je stále otvorené, nakoľko manžel nesúhlasí s navrhovaným rozdelením majetku, ako by si to želal svokor a švagor. Teda určeným vlastníkom nehnuteľnosti, čiže aj pozemku aj domu nie je v súčasnej dobe nikto.

V spomínanom dome má trvalý pobyt len svokor, manžel má trvalý pobyt nahlásený na inom mieste.
Potrebovala by som poradiť v týchto otázkach:

1. Môže svokor brániť manželovi vstup do rodičovského domu, keď nie je jeho majiteľ? Má nárok na užívanie nehnuteľnosti len svokor, na základe trvalého pobytu?

2. Manžel má v rodičovskom dome stále nejaké svoje osobné veci. Musí, alebo nemusí ich odtiaľ vysťahovať? Ak musí na základe čoho? Môže tieto veci užívať a mať uskladnené v dome aj naďalej?

3. Ako sa má manžel zachovať v prípade, že svokor zavolá políciu a bude argumentovať tým, že má na adrese trvalý pobyt. Vie sa manžel nejaké pred políciou brániť v tomto prípade?

Vopred ďakujem za odpovede.
Mária27
01.07.13,14:01
Trvalý pobyt nič neznamená, nemá vplyv na vlastníctvo a právo užívania. Každý ho musí niekde mať nahlásený, aj keby tam nebýval.

Do skončenia dedičského konania sa dedičia považujú za spoluvlastníkov. Teda každý má právo majetok užívať vo výške svojho podielu, aj uskladňovať tam veci. Každý sa môže aj súdne domáhať užívacieho práva.

Ak jeden spoluvalstník užíva vec nad rámec svojho podielu, bezdôvodne sa obohacuje a iní spoluvlastníci majú nárok na úhradu (ako nájomné).
leilik
01.07.13,14:21
Mária27, ďakujem veľmi pekne za rýchlu odpoveď. Neviete mi poradiť aj nejaký právny predpis, o ktorý by sa v tomto dalo nejakým spôsobom oprieť? ďakujem :)
Mária27
01.07.13,17:31
Požiadaj notára/okresný súd o ustanovenie správcu dedičstva podľa § 175e občianskeho súdneho poriadku. správcu časti dedičstva poručiteľky. Zároveň v zmysle § 175f ods. 1 OSP nech vymedzí správcovi okruh činností, ktoré môže v súvislosti so správou dedičstva
vykonávať a stanoví mu povinnosť predkladať súdu pravidelne správy o svojej činnosti, ako aj povinnosť predložiť dedičom prostredníctvom súdu záverečnú správu činnosti, po skončení dedičského konania.