Laurinkai
01.07.13,19:03
Ahoj. Prosim niekoho o odpoved.K 1.1.2013 mal inv.majetok nejaku ZH. V priebehu roka 2013 bolo na inv.majetku vykonane technicke zhodnotenie /THZ/ v mesiacoch 03/2013 a 05/2013. Ako spravne vypocitat odpisy za rok 2013? Zo zost. ceny k 31.12.2012, alebo zo zost.hodnot v jednotlivych mesiacoch. Ako to ma byt spravne? Ja si myslim, ze ak THZ bolo v 03/2013 tak odpisy pocitat zo ZH k 28.2.2013 a dalsie zo ZH v 04/2013. Ale nie som si ista. Prosim poradte. Aky bude nasledne odpis za cely rok 2013, ak predpokladame, ze dalsie THZ v roku 2013 nebude.Dakujem.
KEJKA
01.07.13,17:15
Ak máš na mysli účtovné odpisy, tak nevidím dôvod používať tzv. zrýchlené, ktoré pozná ZDP. Ale ak to tak máte v smernici - odpisovom pláne, postupuješ podľa neho.
A potom logický postup je taký, že účtovne počítaš odpis podľa ZC k 1.3., ak v priebehu 03/2013 bolo TZ zrealizované ako aj zaradené do majetku - zvýšená NC aj ZC. A následne postup pre 05/2013. Teda tak, ako popisuješ.
Ovšem pre daňové odpisovanie, ktoré je na ročnej báze, to už neplatí.
marjankaj
01.07.13,17:16
Z tohto ti to nikto nevypočíta.
Do ktorej odpisovej skupiny je hmotný majetok zaradený? V ktorom roku bol zaradený? V akej sume?
Investičný majetok je niečo iné. Je definovaný v zákone o DPH §54
marjankaj
01.07.13,17:18
Účtovné odpisy stanovuje UJ sama v smernici. Môžu byť aj zrýchlené, ak si sami stanovia presný postup. Nikto im do toho nemá čo kibicovať.

Ak účtuje v PU, tak si nemôže stanoviť, že UO=DO.
Laurinkai
01.07.13,17:21
Prave, ze ide o danove odpiy. Uctovne su rovnomerne. Tak si to urcila oraganizacia. Preco? Ja neviem.
marjankaj
01.07.13,17:26
Aké účtovníctvo vediete?
marjankaj
02.07.13,06:20
Pri "daňových" odpisoch sa zostatková cena určite nepočíta k 28.2. Vždy sa počíta ku koncu zdaňovacieho obdobia. Väčšinou je to k 31.12.
Jana Acsová
02.07.13,07:43
Daňové odpisy si počkajú do 31.12. (ak máte účtovné obdobie = kalendárny rok). Až keď bude jasné, že je hmotný majetok v používaní aj k tomuto dátumu, vznikne nárok na daňový odpis z poslednej známej zvýšenej ceny. Keby ste zhodnocovali každý mesiac, tak ročný odpis sa vypočíta z poslednej zvýšenej zostatkovej ceny.
marjankaj
02.07.13,07:51
Doplním
Ak bol majetok obstaraný v priebehu roku 2012, tak postupuje podľa tohto
§28
(3) Pri zrýchlenom odpisovaní hmotného majetku po vykonaní technického zhodnotenia sa odpisy určujú takto:

a) v roku zvýšenia zostatkovej ceny ako podiel dvojnásobku tejto ceny hmotného majetku a priradeného koeficientu zrýchleného odpisovania platného pre zvýšenú zostatkovú cenu,
b) v ďalších rokoch odpisovania ako podiel dvojnásobku zostatkovej ceny hmotného majetku a rozdielu medzi priradeným koeficientom zrýchleného odpisovania platným pre zvýšenú zostatkovú cenu a počtom rokov, počas ktorých sa odpisoval zo zvýšenej zostatkovej ceny.

(4) Ak počas doby odpisovania hmotného majetku podľa § 26 ods. 1

a) nebolo vykonané technické zhodnotenie hmotného majetku, neuplatnená pomerná časť z ročného odpisu podľa odseku 2 písm. a) sa uplatní v roku nasledujúcom po roku uplynutia doby odpisovania hmotného majetku podľa § 26 ods. 1,
b) bolo vykonané technické zhodnotenie hmotného majetku, neuplatnená pomerná časť z ročného odpisu podľa odseku 2 písm. a) zvyšuje zostatkovú cenu tohto majetku v roku vykonania technického zhodnotenia.
marjankaj
02.07.13,07:53
Výpočet je naozaj jednoduchý a každý ho určite hneď pochopí. Preto len môžem odporúčať zrýchlené odpisovanie. :--- :eek:
Stefan2005
02.07.13,08:08
... preto by načim aj názorný príklad výpočtu priložiť bolo
marjankaj
02.07.13,08:09
A z čoho to mám počítať, keď nechce dať konkrétne údaje? Aj tebe to treba preložiť do reči tvojho kmeňa? Nezistil si, že je to písané ironicky?
marjankaj
03.07.13,05:52
No dobre Richard. Mal som dať časť odpovede do doplňujúcej otázky. Ale mňa ani tak nezaujíma odpoveď na moje otázky. To tam mala uviesť zadávateľka tie údaje. Ale ju to už zrejme vôbec netankuje. :(

A keď tie otázky odtiaľ vymažem, tak to už bude v poriadku? ;)
marjankaj
03.07.13,08:21
Do ktorej odpisovej skupiny je hmotný majetok zaradený? V ktorom roku bol zaradený? V akej sume?