Lucia Lafkova
02.07.13,06:18
Prosím Vás máme mať na brigádu žiaka základnej škody čo sním. Platí niečo iné u neho ako keby sme zamestnali na brigádu žiaka strednej školy, ďakujem.
Dáša_
02.07.13,04:35
Myslím, že so žiakom základnej školy dohodu neuzavriete. Ak si dobre pamätám, tak podmienka je 16 rokov a skončená 10 ročná školská dochádzka. Čiže najskôr po skončenom 1. roku na strednej. Teda, vynimka sú nejaké umelecké odbory, ale to asi u vás nie je.
Lucia Lafkova
02.07.13,04:49
Čiže ak by mal 16 rokov a ukončenú 10 ročnú školskú dochádzku môžem s ním uzatvoriť DoBPŠ ak som Vás správne pochopila. Ešte mám dotaz kde v zákonníku práce v kt. paragrage to nájdem.
kn-alka
02.07.13,04:57
ZÁKONNÍK PRÁCE

§ 11
Zamestnanec


(1) Zamestnanec je fyzická osoba, ktorá v pracovnoprávnych vzťahoch, a ak to ustanovuje osobitný predpis, aj v obdobných pracovných vzťahoch vykonáva pre zamestnávateľa závislú prácu.

(2) Spôsobilosť fyzickej osoby mať v pracovnoprávnych vzťahoch práva a povinnosti ako zamestnanec a spôsobilosť vlastnými právnymi úkonmi nadobúdať tieto práva a brať na seba tieto povinnosti vzniká, ak ďalej nie je ustanovené inak, dňom, keď fyzická osoba dovŕši 15 rokov veku; zamestnávateľ však nesmie dohodnúť ako deň nástupu do práce deň, ktorý by predchádzal dňu, keď fyzická osoba skončí povinnú školskú dochádzku.

(3) Zamestnanec môže uzatvoriť dohodu o hmotnej zodpovednosti najskôr v deň, keď dovŕši 18 rokov veku.

(4) Práca fyzickej osoby vo veku do 15 rokov alebo práca fyzickej osoby staršej ako 15 rokov do skončenia povinnej školskej dochádzky je zakázaná. Tieto fyzické osoby môžu vykonávať ľahké práce, ktoré svojím charakterom a rozsahom neohrozujú ich zdravie, bezpečnosť, ich ďalší vývoj alebo školskú dochádzku len pri

a) účinkovaní alebo spoluúčinkovaní na kultúrnych predstaveniach a umeleckých predstaveniach,

b) športových podujatiach,

c) reklamných činnostiach.

(5) Výkon ľahkých prác uvedených v odseku 4 povoľuje na žiadosť zamestnávateľa príslušný inšpektorát práce po dohode s príslušným orgánom štátnej správy na úseku verejného zdravotníctva (ďalej len „orgán verejného zdravotníctva“). V povolení sa určí počet hodín a podmienky, za ktorých sa ľahké práce môžu vykonávať. Príslušný inšpektorát práce odoberie povolenie, ak podmienky povolenia nie sú dodržiavané.


Dohoda o brigádnickej práci študentov
§ 227
Na začiatok

(1) Dohodu o brigádnickej práci študentov môže zamestnávateľ uzatvoriť s fyzickou osobou, ktorá má štatút žiaka strednej školy alebo štatút študenta dennej formy vysokoškolského štúdia podľa osobitného predpisu a ktorá nedovŕšila 26 rokov veku. Prácu na základe dohody o brigádnickej práci študentov možno vykonávať najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom fyzická osoba dovŕši 26 rokov veku.

(2) Na základe dohody o brigádnickej práci študentov možno vykonávať prácu v rozsahu najviac 20 hodín týždenne v priemere; priemer najviac prípustného rozsahu pracovného času sa posudzuje za celú dobu, na ktorú bola dohoda uzatvorená, najdlhšie však za 12 mesiacov.


§ 228
Na začiatok

(1) Dohodu o brigádnickej práci študentov je zamestnávateľ povinný uzatvoriť písomne, inak je neplatná. V dohode musí byť uvedené: dohodnutá práca, dohodnutá odmena za vykonanú prácu, dohodnutý rozsah pracovného času a doba, na ktorú sa dohoda uzatvára. Jedno vyhotovenie dohody o brigádnickej práci študentov je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi.

(2) Dohoda o brigádnickej práci študentov sa uzatvára na určitú dobu, prípadne na neurčitý čas. V dohode možno dohodnúť spôsob jej skončenia. Neoddeliteľnou súčasťou dohody je potvrdenie štatútu študenta podľa uvedenej dohody podľa § 227 ods. 1; to neplatí, ak sa dohoda uzatvára v období od skončenia štúdia na strednej škole alebo od skončenia letného semestra na vysokej škole najneskôr do konca októbra toho istého kalendárneho roka. Okamžité skončenie dohody možno dohodnúť len pre prípady, v ktorých možno okamžite skončiť pracovný pomer. Ak spôsob skončenia nevyplýva priamo z uzatvorenej dohody, možno ju zrušiť dohodou účastníkov k dohodnutému dňu a jednostranne len výpoveďou bez uvedenia dôvodu s 15-dennou výpovednou dobou, ktorá sa začína dňom, v ktorom bola písomná výpoveď doručená.
Lucia Lafkova
02.07.13,05:00
ďakujem pekne už som si to našla v zákone, pekný deň
Lucia Lafkova
02.07.13,05:10
ešte mám jeden dotaz, ide o brigádnika VŠ - denné štúdium, ukončil letný semester /l. ročník/, podľa toho čo som čítala v zákone netreba v tomto prípade potvrdenie "štatút študenta VŠ", ak uvažujem zle opravte ma.
Študent si môže vraj uplatniť taktiež ak podpíše vyhlásenie nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka, ak nie opravte ma.
kn-alka
02.07.13,05:19
Však tam to máš pekne napísané v tom § 228, pri uzavretí dohody po skončení letného semestra netreba potvrdenie.
Nezdaniteľnú časť ako aj neplatenie dôch.poistenia do SP si môže uplatniť u jedného zamestnávateľa.
Lucia Lafkova
02.07.13,05:27
ďakujem
Dáša_
02.07.13,05:34
ZÁKONNÍK PRÁCE

§ 11
Zamestnanec

(2) Spôsobilosť fyzickej osoby mať v pracovnoprávnych vzťahoch práva a povinnosti ako zamestnanec a spôsobilosť vlastnými právnymi úkonmi nadobúdať tieto práva a brať na seba tieto povinnosti vzniká, ak ďalej nie je ustanovené inak, dňom, keď fyzická osoba dovŕši 15 rokov veku; zamestnávateľ však nesmie dohodnúť ako deň nástupu do práce deň, ktorý by predchádzal dňu, keď fyzická osoba skončí povinnú školskú dochádzku.

(3) Zamestnanec môže uzatvoriť dohodu o hmotnej zodpovednosti najskôr v deň, keď dovŕši 18 rokov veku.

(4) Práca fyzickej osoby vo veku do 15 rokov alebo práca fyzickej osoby staršej ako 15 rokov do skončenia povinnej školskej dochádzky je zakázaná. Tieto fyzické osoby môžu vykonávať ľahké práce, ktoré svojím charakterom a rozsahom neohrozujú ich zdravie, bezpečnosť, ich ďalší vývoj alebo školskú dochádzku len pri

a) účinkovaní alebo spoluúčinkovaní na kultúrnych predstaveniach a umeleckých predstaveniach,

b) športových podujatiach,

c) reklamných činnostiach.

(5) Výkon ľahkých prác uvedených v odseku 4 povoľuje na žiadosť zamestnávateľa príslušný inšpektorát práce po dohode s príslušným orgánom štátnej správy na úseku verejného zdravotníctva (ďalej len „orgán verejného zdravotníctva“). V povolení sa určí počet hodín a podmienky, za ktorých sa ľahké práce môžu vykonávať. Príslušný inšpektorát práce odoberie povolenie, ak podmienky povolenia nie sú dodržiavané.



Len upozorňujem na jednu maličkosť, u nás je povinná školská dochádzka 10 ročná, čiže až po skončení 1. ročníka strednej školy najskôr
Lucia Lafkova
02.07.13,08:25
ešte mám k tejto téme dotaz, 17 ročný žiak strednej školy začne od zajtra tj 03.07.13 do 31.0.713 u nás pracovať, urobím mu dohodu o brig.práci študenta, kde bude stanovená dohodnutá odmena 50 EUR, výnimka z dôch.poistenia. Zaujíma ma ako sa bude brať sviatok v tomto prípade pri výpočte mzdy, asi sa urobí výplata po ukončení dohody z dohodnutej odmeny 50,00 eUR či nie??