emka167
02.07.13,09:29
Dobry deň, chcela by som spýtať k zahraničnej pracovnej ceste. Na zahraničnej pracovnej ceste je spoločník a konateľ v jednej osobe (nema uzatvorenu zmluvu ako zamestnanec). Otazka je moze byt konatel na pracovnej ceste, ktora trva viac ako pol roka? Mozem v tomtopripade kazdy den vy vyuctovania prac. cesty uplatnit narok na stravne? Do uvahy pripada aj prenajom byt v zahranici. Mozem podla Vas aj prenajom bytu uctovat ako naklad na vrub s.r..o? Prosim Vas velmi pekne o radu.Dakujeem
Jana Acsová
02.07.13,07:34
Cestovné náhrady do výšky upravenej zákonom o CN sú daňovým výdavkom. Skôr sa mi natíska otázka, či vo Vašom prípade sa jedná o pracovnú cestu. T.j. aké činnosti konateľ a spoločník vykonáva ... predpokladám, že aktivity spoločníka môžeme vylúčiť, čiže ostávajú zrejme len aktivity konateľa v prospech spoločnosti. A tie bližšie nešpecifikujete, takže nie je možné potvrdiť vznik nároku a daňovú uznateľnosť cestovných náhrad.
emka167
02.07.13,08:00
Ano konatel kona v prospech firmy. Su v zahranici za ucelom prace na jednom projekte, ktory bude fakturovany s.r.o. do zahranicia Dali by sa potom tieto cetovne nahrady + prenajom bytu v zahranici danovo odovodnit?
Jana Acsová
02.07.13,08:58
V príspevku som narážala aj na to, či konateľ vykonáva v zahraničí to, čo mu ukladá spoločenská/zakladateľská zmluva/listina. Či sa teda nejedná o výkon práce v prospech spoločnosť a nie o výkon funkcie konateľa.
emka167
02.07.13,16:26
skor sa jedna o vykon prace v prospech spolocnost ako vykon konatela.ako by som to mohla riesit?