ivetab14
02.07.13,14:15
Servisné poplatky za platbu kartou cez POS terminál
a_je_to
04.07.13,10:11
Celé účtovanie zahrňuje dennú tržbu z ERP a jej vysporiadanie v peňažnom denníku. Najprv sa účtuje tržba z dennej uzávierky ERP, ako príjem do pokladne, rozpísaný na predaj tovaru bez DPH a DPH osobitne, vrátane toho, čo bolo platené cez terminál. Druhý riadok toho istého zápisu je to, čo bolo predané cez terminál – ako pokladničný výdavok na priebežné položky príjem. Rozdiel musí byť v hotovosti odovzdaný do pokladne. Na druhý deň dojde výpis, kde je nabehnutá tržba z terminálu, znížená o poplatok banky. Účtovať treba príjem na BÚ v sume, aká bola úpredchádzajúci deň vykázaná z terminálu a do priebežných položiek výdaj. Druhý riadok toho istého zápisu je účtovanie výdaja z BÚ v sume poplatku banky a do stĺpca Služby. Poplatky banky sa účtujú zo žurnálu, ktorý posiela banka na mail klienta. Výsledkom sú dva dvojriadkové účtovné zápisy, každý má aj príjem, aj výdaj. Zostatky v pokladni, aj na BÚ v PD musia po týchto zápisoch sedieť so skutočnosťou.
timejka200
02.01.14,11:46
takže ked ja mám na výpise sumu 50 Eru ale doklad z terminálu je na 58 Eruako to vlastne zúčujem ?
a_je_to
02.01.14,19:32
To až také veľké rozdiely nebývajú, musí to byť niečo aj iné. Tie poplatky sú okolo 1,3% z tržieb cez terminál. Ak by to zodpovedalo, tak by si účtovala najprv plnú tržbu z ERP do príjmu za tovar a DPH. Potom z tržby ERP v ten deň prevod tržby cez terminál 58 Eur, ako pokladničný výdaj a priebežné položky príjem, tiež 58 Eur. Na druhý deň, keď by prevod nabehol na BÚ, tak účtuješ sumu 58 na BÚ príjem a priebežné položky výdaj. Druhý riadok toho istého zápisu sumu 8 Eur /rozdiel súm/ BÚ výdaj a služby výdaj. Celkový prírastok BÚ je 50 Eur.
timejka200
04.01.14,10:32
čiže ja musím účžovať podľa dokladov čo mi dá predavačka výpisys z terminálu ja to musím akože prijať do pokladne ako tržba za predaj tovaru následne to odvediem ako iný výdaj neov. ZD , potom príde Bank. výis tam bude určitá suma, ktorá je znížená o províziu ale ja musím zaúčtovať plnu sumu ako príjem na BU - ostatný príjem zdaniteľný a následne ďalší zápis čo je vlastne rozdiel - províizia pre banku ako služba?
timejka200
04.01.14,10:33
lebo účtovníčka predomnou vôbec o tomto neúčtovala ona len zaúčtovala príjem na bankový výpis ako ostatný príjem zdaniteľný...žiadna tržba..tak to mi nebude nič sedieť :(
a_je_to
04.01.14,19:39
no ... tržbu musíš do pokladne prijať celú - nezníženú o odvod cez terminál na BÚ, ako pokladňa príjem. V ďalších stĺpcoch rozpis na príjem za tovar a DPH prijatá. V druhom riadku toho istého dokladu výdaj - nie však neov.ZD, ale na priebežnú položku príjem. Do príjmu banka musí ísť celá suma z terminálu a zase na priebežné položky výdaj, aby sa priebežné položky vyrovnali. Ako druhý riadok bankového záípisu je výdaj poplatku za terminál - služieb.