Malypeter
03.07.13,12:06
Mám terasu zapísanú ako príslušenstvo bytu v zmluve o prevode vlastníctva bytu. Zároveň je to aj spoločná časť domu, lebo je to zároveň strecha. Terasu k bytu som kúpil s pochôdznou dlažbou. Kvôli zatekaniu do spodného bytu príde správca alebo spoločenstvo vlastníkov, dlažbu vybúra, opraví izoláciu strechy a potom hovorí : pochôdznu vrstvu si teraz oprav - vybuduj znovu znovu na svoje vlastné náklady, lebo je to tvoja súkromná terasa. Toto sa môže zopakovať aj viackrát ak strecha znovu zateká. Takže správca alebo spoločenstvo vlastníkov mi môže opakovane zničiť súkromný majetok a ja to musím strpieť a za vlastné náklady znovu vybudovať. ??? To snáď máme takéto zákony ??? Pritom sa do fondu opráv platí aj za plochu balkónov, loggií a terás , aj ked , čo je myslím logické, znížená sadzba oproti vnútronej ploche bytov.
A čo takto nejaká ochrana súkromného vlastníctva a súkromného majetku garantovaná ústavou SR ??? Také nič neplatí ???
misoft
03.07.13,17:21
No správca nemá pravdu.
1) Ako správca (z poverenia) zodpovedá za údržbu bytového fondu - teda izoláciu musí urobiť - to je hradené z FO.
2) Pretože terasa je zároveň "strechou" bytu pod ňou, musí logicky vykonať demontáž dlažby (teda tvojej plochy) - logicky teda musí poškodiť tvoj majetok. Vyjadrenie, aby si si to na vlastné náklady spravil sám neobstojí - dlažbu (teda tvoj majetok) musí dať do pôvodného stavu - inak by sa to mohlo klasifikovať zo strany správcu ako poškodzovanie cudzej veci, nehospodárne nakladanie s cudzím majetkom. Preplatiť by sa to tiež malo z FO (dlažba je totiž súčasťou strechy).

Inak z Ústavy:
čl.20
čl.21/1