pene
03.07.13,12:26
Dobry den,

prosim Vas, mam nasledovny problem a neviem najst nan odpoved. Som zivnostnik , platca DPH, uctujem v jednoduchom uctovnictve. Vytvoril som aplikaciu pre mobilne telefony a predavam ju za 0,99 Eura s DPH cez Google play - internetovy obchod aplikacii, prevadzkovany spolocnostou Google Payment Limited z Anglicka.

Google nie je ziadnou stranou obchodu, je len sprostredkovatelom obchodnej transakcie. Odberatelom (kupujucim) je fyzicka osoba nepodnikatel, teda neplatca DPH, v tomto konkretnom pripade zo Slovenska (v buducnosti to vsak moze byt aj z inych krajin a to nielen z EU, vzdy vsak bude kupujucim neplatca DPH).

Google si z predaja mojej aplikacie nechava 30% z ceny bez DPH ako transakcny poplatok a zvysok mi pre vsetky predane aplikacie raz mesacne zaplati na ucet. Ucet ale musim mat v Ceskej republike, lebo platby na ucty v Slovenskej republike Google nedokaze robit, takze prijem bude v Kc.

Sumy z predaja jednej licencie su nasledovne:
Cena aplikacie s DPH ............................ 0,99 Euro
Cena aplikacie bez DPH .......................... 0,824 Euro
DPH z jednej aplikacie .......................... 0,165 Euro
Tranzakcny poplatok 30% z ceny bez DPH .......... 0,25 Euro



Dostal na moj ucet v CR istu sumu (povedzme 10.000 Kc ) od Googlu. Na strankach Google play viem zistit, kolko aplikacii sa za mesiac, za ktory prisla tato suma, predalo.

Ako mam teraz prosim Vas postupovat ?
Fakturu nemam komu vystavit, lebo Google nie je odberatelom. Odberatelom je povedzme 500 sukromnych osob (v tomto pripade zo Slovenska) kazdy mesiac. Kupujuci fakturu nepotrebuju. V uctovnom programe som vystavil pohladavku s vycislenim DPH tak, aby sa DPH dostala do danoveho priznania a suma aplikacie bez DPH znizena o tranzakcny poplatok zase do dani z prijmu. Viem ze sa predalo za mesiac napr. 500 aplikacii, do DPH zapiseme 500x0,165 Euro na vystupe a do dani z prijmu pojde 500x(0,824-0,25)Euro. Postupoval som spravne?

- Nakolko ide o sumarne mesacnu plabu, datumom pre DPH bude posledny den mesiaca, za ktory som dostal peniaze?


Vopred dakujem

pene
Jana Acsová
04.07.13,10:38
Vy ste platiteľ, google je platiteľ. Vystavuje Vám google nejaký doklad? Totižto spôsob, ktorým sa snažíte transakcie zachytiť je po kompenzácii, ak hovoríte, že do dane sa dostáva "suma aplikácie bez DPH znížená o transakčný poplatok". Mám za to, že by ste mali mať mať doklad od googla a následne urobiť zápočet.
pene
04.07.13,10:44
Dobry den, Google mi nevystavuje ziadny doklad, Google nie je ziadnou stranou obchodu, len sprostredkovava tranzakciu, ako som vo svojej otazke pisal. Zo stranok Google viem len zistit, kolko licencii aplikacie bolo za mesiac predanych. Google mi posle len sumu, ktora je uz znizena o tranzakcny poplatok
Jana Acsová
04.07.13,10:58
Práve to ma mätie ... ja nepredpokladám doklad za predaj. Ale predsa Vám neposlali celú sumu. Niečo inkasujú. Čo je to? K uvedenému predpokladám doklad. Môže ho nahrádzať zmluva plus vyúčtovanie (niečo, čo si viete otvoriť cez google). Takže účtovať by ste mali celý výnos, celú DPH a celú províziu/transakčný poplatok. Nevzniká tam náhodou povinnosť samozdanenia? To už neviem posúdiť. Pozrite si bližšie dokumentáciu, ktorú máte k dispozícii.
pene
10.07.13,06:06
Dakujem za odpoved. Na strankach Google viem zistit vsetky potrebne udaje o pocte predanych licencii, vyske DPH, vyske tranzakcneho poplatku - teda doklad v tomto zmysle mi Google poskytne. Samozdanenie - myslite tym vystavenie uctovneho dokladu (pohladavky,..) ktory zabezpeci, ze DPH z predaja programu sa dostane do dani na vystupe a cena bez DPH - tranzakcny poplatok do dani z prijmu?
Este raz dakujem za rady
a_je_to
10.10.13,07:22