mondes
03.07.13,16:44
Ahojte, kedže idem práve účtovať kúpu auta, potrebujem Vašu pomoc, nakoľko mám v tom riadny chaos. Takže:
1.Mám pred sebou zálohovú faktúru - daňový doklad vo výške 500 Eur od predajcu áut s rozpisom DPH, čiže to znamená, že normálne zaevidujem do záväzkov a odpočítam DPH?
2.Ďalej tu mám aj "hlavnú" faktúru na sumu 34190 Eur (34690 - 500)
to účtujem ako nákup DM?
3.Čo všetko zahŕňam do ceny obstarania pri kúpe auta?
Pretože mám aj faktúru od úverovej spoločnosti za spracovateľský poplatok v sume 2120 Eur a taktiež mám šek v hodnote 690 Eur, to sa uhrádzal nejaký registračný poplatok na Ministerstve vnútra či kde.
4. Celú DPH si uplatňujem teraz z faktúry naraz, však? Pýtam sa ešte raz pre istotu.
5.Odpis počítam dňom zaradenia MV do majetku firmy? Takže aj keď auto mám kúpené skôr na firmu, ale som ho ešte nezaradila do podnikania, tak odpisy si samozrejme za to obdobie neuplatňujem, však?
6.Ak chcem staré auto vyradiť z majetku firmy, tak dávam aj odhlášku na DU ohľadom odhlásenia z platenia dane z MV. Ale od 1.1.2013 už nové auto na DU neprihlasujem, len poprípade odhlásim? (To mi nie je stále celkom jasné. Ak nevediem knihu jázd ale uplatňujem si paušálne výdavky, ako sa preukážem jazdami v prípade kontroly?)

Prosím Vás o odpovede na moje nejasnosti., Ďakujem pekne.
Tweety
03.07.13,14:49
Veď odpovedí máš tu viac , ako dosť, len stačí pohľadať. Napr. aj tu a dokonca odpovede na tvoju otázku:
http://www.porada.sk/t217417-kupa-auta-na-uver.html
mondes
03.07.13,14:57
No, to vyzerá, akoby som zadala novú otázku, ale to som pridala práve k tej mojej len súvisiacu. Prosím ťa tweety, aspoň mi poraď, čo zahŕňam do obstarávacej ceny, či tam môžem dať aj spracovateľský poplatok od úverovej spoločnosti, alebo ten registračný poplatok na Minist. vnútra? Viem, že sa to môže pripočítať k OC, len neviem, čo.
KEJKA
03.07.13,15:03
1. fa na základe úhrady? ak áno, tak môžeš odpočítať DPH a základ ide na 052
2. hlavná DF by mala byť na celú sumu a záloha by mala byť odpočítaná......vlastne to tak aj píšeš. Neviem dátumy, ale vlastne na nich nezáleží.
Zálohovú účtuješ 052,343/321
ostrú faktúr - rozpis pre DPH, tak ako je v Tvojom komentári, a brutto suma 34690 bude na 042, a záloha=základ DPH z 052 preúčtuješ na 321 - vyrovnanie faktúry tak, aby výsledná suma na 321 bola suma k úhrade34190 EUR
3. cela hodnota auta bez DPH+ reg.poplatok+kolky na DI /neviem presne či RP nahrádza bývalé kolky za zápis/, skrátka všetko, čo súvisí s obstaraním.
poplatok za úver = prevádzkový náklad, resp. 568 /nie 042/
4.áno
5. áno
6. áno
kedže sú paušálne, nemusíš preukazovať jazdy.
mondes
03.07.13,18:03
Ďakujem Kejka, ešte ťa poprosím ohľadom tej faktúry. Mám jednu fa. zálohovú na tých 500 Eur a potom tú hlavnú na 34690 a odrátaná je záloha 500 Eur, takže suma k úhrade je 34190 Eur, a tá suma je rozpočítaná na základ a DPH. Čiže ja tú zálohovú zaevidujem do záväzkov odpočítam DPH a taktiež tú hlavnú fa. zaevidujem do záväzkov a odpočítam zvyšnú DPH. Môže byť?
A do OC MV sa spracovateľský poplatok nezarátava, nakoľko ide o poplatok za vybavenie úveru, správne?
KEJKA
03.07.13,20:10
upravila som odpoveď
a tak ako som uviedla, pochopené je to správne.
mondes
03.07.13,21:40
Prosím, aj ten spracovateľský poplatok od úverovej spoločnosti vstupuje do ceny MV?