Zita5
14.03.06,08:10
Dnes krásne po príchode do firmy sa mi dostala do rúk faktúra z elektární za vyúčtovanie elektriny z domu kde bývame a nedoplatok za elektrinu po odpočítaní záloh ktorý znie na sumu 57 285,- Sk.:mee:
V uvedenom rodinnom dome bývame 2 roky od júla 2004 :

V prvom roku bývania sme spotrebovali elektrinu :
od 19.7.2004 do 31.3.2005 Vysoká tarifa 1577 kwh
Nízka tarifa 2571 kwh

Domov chodíme celá rodina večer , dá sa povedať žel en prespať .

V druhom roku bývania bola spotreba nasledovná :
Spotreba od 1.4.2005 do 8.2.2006 Vysoká tarifa 16 330 kwh
Nízka tarifa 3 742 kwh


Čiže v druhom roku bývania sme minuli cca o 14 000 kwh viacej , a idem do kolien .:( Nemáme nič také čo by zvýšilo odber . Všetko ako v prvom roku.

Volala som do elektrární a povedali mi , že 20.2.2006 tam poslali pracovníka na kontrolný odpočet a všetko bolo v poriadku . Už aj im sa zdal odber privysoký . Preboha však toľko neminiem ani vo firme , kde mám stroje , ktoré idú každý deň.

Nemáte niekto skúsenosť , ak by bol niekto pripojený na nás , ako to zistiť . No som z toho zúfalá .:confused: :D

Poraďte , napíšte .
mysimis
14.03.06,07:31
Zitka je potrebné požiadať elektrárne o to aby prešetrili celú záležitosť, majú meracie zariadenia ktorými vedia zistiť odbery. Ale pozor, musíš si napísať reklamáciu písomne a zároveň aj žiadaj o premeranie a zistenie čo spôsobilo taký odber, keď doma predpokladám máš len bežné spotrebiče. My sme vo firme už takéto čosi reklamovali a uznali nám reklamáciu. Urob to čím skôr, ešte pred tým, ako by si to platila.
Zita5
14.03.06,07:36
Zitka je potrebné požiadať elektrárne o to aby prešetrili celú záležitosť, majú meracie zariadenia ktorými vedia zistiť odbery. Ale pozor, musíš si napísať reklamáciu písomne a zároveň aj žiadaj o premeranie a zistenie čo spôsobilo taký odber, keď doma predpokladám máš len bežné spotrebiče. My sme vo firme už takéto čosi reklamovali a uznali nám reklamáciu. Urob to čím skôr, ešte pred tým, ako by si to platila.

Ďakujem za odpoveď . Ja som teraz poslala domov chlapcov , zisitili , že je odtrhnutá blomba , vypali hlavný istič a hodiny sa netočia .

No asi spravím tak , ako si mi poradila, pretože som sa s takýmto prípadom ešte nestretla .
Doma máme bežné spotrebiče .
mysimis
14.03.06,07:38
Držím Ti palce, aby Ti uznali reklamáciu a aby to celé dopadlo dobre. Potom niekedy daj vedieť či sa to doriešilo. Napriek tomu Ti prajem krásny a úspešný dník.
Zita5
14.03.06,07:55
Ja len na porovnanie s mojou firmou , kde mám veľké strojné zariadenia+ 5 ks počítače a podobne , kde sa pracuje celý deň veľa krát aj víkendy a ročnú spotrebu vo firme mám :

10 500 kwh a v korunách to predstavuje 47 000,- Sk bez DPH .
faba
14.03.06,08:57
Pozor,kto prušil tu blombu na hodinách ? Vprípade porušenia blomby neuznaju relkamáciu.
Zita5
14.03.06,09:07
Pozor,kto prušil tu blombu na hodinách ? Vprípade porušenia blomby neuznaju relkamáciu.


No veď práve , hodiny sú z ulice a do nich sa dostatne kto len chce , práve pán z elektrární mi poradil , aby som podala trestné oznámenie na neznámeho páchatela , ale neviem čo z toho budem mať .
To je ten ich zákon , že hodiny musia byť z ulice , kto potom nesie zodpovednosť ?

Ja som o tom ani nevedela , to sa zistilo až dnes , keď mi to v elektrárnach povedali , my do hodín bezdôvodne nechodíme , tak ani neviem kedy to elektrárne zistili .
mysimis
14.03.06,09:16
Ako boli Zitka potom odpisovať hodiny? Vtedy si to nevšimli že je to porušené?
Zita5
14.03.06,09:21
Ako boli Zitka potom odpisovať hodiny? Vtedy si to nevšimli že je to porušené?

Dnes mi povedali , že boli odplombované hodiny . Ako som poslala domov chalanov , tak otvorili hodiny a našli tam jeden dokument už dosť nečitateľný upršaný , usnežený s dátumom 13.6.2005, ale neviem na základe čoho to bolo - prečo boli robiť kontrolu , to bolo bez nášho vedomia. V tom dokumente sa dá vylúštiť , že nebola na hodinách plomba a túto závadu odstránili .

Avšak ja som sa to dozvedela až dnes a ten papier v hodinách bol zastrčený vyše pol roka . No však bežne nekontrolujeme hodiny a ani nechodíme do skrinky pozerať nemali sme dôvod .
duficek
14.03.06,09:33
zita, my sme mali doma tiez podobny problem, zrazu sme mali za rok velky nedoplatok, pozreli sme na hodiny, tie sa tocili ako dive, ostatnym susedom sa tocili normalne (panelak). mali sme podozrenie na suseda ze je napojeny, volali sme elektrarne atd....nakoniac znamy elektrikar mal napad ze nam odmera napatie na sieti...mali sme namiesto 230V okolo 100V !
vdaka tomu sa tocili viac ako rok hodiny ako sialene, lebo pracka a mrazak a PC a vsetko nedostavali 230V, tak umerne tomu roztocili hodiny=skaza. nereklamovali sme to, nemame na to nervy, volali sme do elektrarni ze mame na sieti len 100V, na druhy-treti den sme mali 230V a hodiny sa tocia ako normalne.

mozno to bude aj tvoj pripad, skus si to dat premerat.
Zita5
14.03.06,17:01
zita, my sme mali doma tiez podobny problem, zrazu sme mali za rok velky nedoplatok, pozreli sme na hodiny, tie sa tocili ako dive, ostatnym susedom sa tocili normalne (panelak). mali sme podozrenie na suseda ze je napojeny, volali sme elektrarne atd....nakoniac znamy elektrikar mal napad ze nam odmera napatie na sieti...mali sme namiesto 230V okolo 100V !
vdaka tomu sa tocili viac ako rok hodiny ako sialene, lebo pracka a mrazak a PC a vsetko nedostavali 230V, tak umerne tomu roztocili hodiny=skaza. nereklamovali sme to, nemame na to nervy, volali sme do elektrarni ze mame na sieti len 100V, na druhy-treti den sme mali 230V a hodiny sa tocia ako normalne.

mozno to bude aj tvoj pripad, skus si to dat premerat.


Ďakujem za napísanie osobnej skúsenosti .Zajtra aj ja mám objednaného elektrikára , lebo skutočne sme my ako rodina tie kwh nespotrebovali .
Uvidím čo ukáže zajtrajšie meranie a podľa toho až budem vychádzať v reklamácií.
Mne to podľa vyúčtovania vychádza , že máme dennú spotrebu 63 kw denne, to toľko nemám ani vo firme ako som uvádzala vyššie .
anto
14.03.06,17:42
Ja som sa dostal do ťažkého sporu s elektrárňami, keď mi predpísali mesačné platby cez 6000 sk, pričom som im zaplatil cez 70,000 Sk. Išiel som za vecou tak, že som preskúmal tarify a prepínanie hodín, nakoniec som zistil, že mi dali tarifu na vykurovanie, čo som aj chcel, t.j. 20 hodín nízka sadzba a 4 hodiny vysoká sadzba, ale hodiny prepínali inak, nie ako som mal dohodnuté. Po nekonečných telefonátoch a návštevach v Žiline, čo je 100 km od nás nakoniec uznali reklamáciu a vrátili mi za tri roky dozadu bez akéhokoľvek ospravedlnenia. Pritom som ich neustále upozorňoval na to že tam majú niečo chybné, posielali tam kontroly na kontrolu elektromeru a tí tam nič nezistili. Elektrárne je moloch ktorý nemá absolútne záujem o riešenie problému. Ich odpoveď bola - ak nezaplatíte nami predpísanú zálohu, ihneď vám vypneme elektriku. Ako na východ od našej hranice - tak robia mafiáni. Pľujem na nich, koľko viem, pretože sú to darebáci, pritom majú tam najvyššie zárobky.
Zita5
14.03.06,17:59
Ja som sa dostal do ťažkého sporu s elektrárňami, keď mi predpísali mesačné platby cez 6000 sk, pričom som im zaplatil cez 70,000 Sk. Išiel som za vecou tak, že som preskúmal tarify a prepínanie hodín, nakoniec som zistil, že mi dali tarifu na vykurovanie, čo som aj chcel, t.j. 20 hodín nízka sadzba a 4 hodiny vysoká sadzba, ale hodiny prepínali inak, nie ako som mal dohodnuté. Po nekonečných telefonátoch a návštevach v Žiline, čo je 100 km od nás nakoniec uznali reklamáciu a vrátili mi za tri roky dozadu bez akéhokoľvek ospravedlnenia. Pritom som ich neustále upozorňoval na to že tam majú niečo chybné, posielali tam kontroly na kontrolu elektromeru a tí tam nič nezistili. Elektrárne je moloch ktorý nemá absolútne záujem o riešenie problému. Ich odpoveď bola - ak nezaplatíte nami predpísanú zálohu, ihneď vám vypneme elektriku. Ako na východ od našej hranice - tak robia mafiáni. Pľujem na nich, koľko viem, pretože sú to darebáci, pritom majú tam najvyššie zárobky.

Anto ďakujem aj Tebe .Ja som si vypočítala priemer a vychádza cca 63 kw denne .Dnes ráno sme odpísali stav hodín a po príchode domov sme kontrolovali hodiny , na ktorých sme zistili že za 6,5 hod sa natočli 2 kw, to znamená , že do rána by sme mali natočiť ešte cca 61 kw.Ja som zvedavá , že ako :rolleyes: , a ráno zasa si odpíšem stav a takto to musím sledovať , pokiaľ niekoho nepošlú z elektrárni .
anto
14.03.06,18:09
Ešte jedna vec ma napadla, volajte ihneď nejakého elektrikára, ktorý preskúma vašu inštaláciu doma, chyba nemusí byť v elektromeri ale u vás doma - došlo ku skratu a prúd uniká cez zemniace vodiče do zemnenia, čo by bolo veľmi nepríjemné. Potom by ste neurobili nič voči elektrárňam.
Zita5
14.03.06,18:12
Zajtra príde jeden známy dobrý elektrikár, tak som zvedavá .Len ak to bude v poriadku , som zvedavá ako to všetko dopadne , ako dokážeme elektrárňam , že tá spotreba je vylúčená . Práve toho sa obávam , ako si písal , že elektrárne sú MOLOCH.
ajacik
15.03.06,20:34
ja ti strašne, strašne držím všetky palčeky :) a dáj nám vedieť.

vlani sme si museli kúriť v paneláku dva mesiace el. ohrievačom (dôvod radšej neuvádzam, lebo by som sa zasa rozčúlila, že prečo sa v oktobri a novembri nekúri). nedoplatok znel: 4.000 Sk. Mna išlo poraziť už z toho. a nie z 58 tisíc:eek::eek:. teraz sa tiež snažím dostať naspäť tieto peniaze. dúfam, že úspešne.
tibor35
16.03.06,22:37
Pozor,kto prušil tu blombu na hodinách ? Vprípade porušenia blomby neuznaju relkamáciu.
nielen neuznaju reklamaciu,ale môzu aj pokutu dať!Prikláňam sa k tomu tresnemu oznámeniu
tibor35
16.03.06,22:51
Anto ďakujem aj Tebe .Ja som si vypočítala priemer a vychádza cca 63 kw denne .Dnes ráno sme odpísali stav hodín a po príchode domov sme kontrolovali hodiny , na ktorých sme zistili že za 6,5 hod sa natočli 2 kw, to znamená , že do rána by sme mali natočiť ešte cca 61 kw.Ja som zvedavá , že ako :rolleyes: , a ráno zasa si odpíšem stav a takto to musím sledovať , pokiaľ niekoho nepošlú z elektrárni .
vyzerá,že hodiny merajú správne,už len to napätie 100V-to sa mi nezdá,lebo uz nejakých 180V zbadáte na žiarovke,že len tak "žmúri".Teraz keď bude kontrolovať bude všetko ok.Držím palce!
duficek
16.03.06,23:00
nie na kazdej, my sme pri takych ziarovkach vydrzali rok :) teda skor :(
Zita5
17.03.06,06:17
Takže boli z elektrárni , podľa nich je vetko v poriadku . Na našu žiadosť ideme dať preskúšať hodiny .

Mali sme doma elektrikára po premeraní všetkého , vypočítal , že hodiny sa točia viac ako by sa mali . Ale to ešte neznamená , že by mal byť taký odber. No neviem či sa nám podarí niečo v tejto veci niečo spraviť . Každého názor je taký , že či elektrina nejde zbytočne do zeme, že by mohol byť poškodený kábel . No poviem Vám , že už som z toho unavená , tri dni iné nerobíme , len obehujeme okolo hodín a robíme odpočet .
Napr. nejde mi do hlavy , ako môžeme minúť od včera večera do rána 7,00 hod 16 kw . V noci keď je kľud .
Milan Benka
17.03.06,06:29
Držím palce, aby si to zvládla. Boj s elektrárňami nie je ľahký, ale netreba sa dopredu vzdávať.
Zita5
17.03.06,06:34
Držím palce, aby si to zvládla. Boj s elektrárňami nie je ľahký, ale netreba sa dopredu vzdávať.

Ďakujem .
Ešte by som chcela povedať , že ak by nám zistili , že hodiny sú vadné ....to postupujú elektrárne hodiny do Hlohovca ..... po vyrieknutí ortielu vady hodín .........tak začína boj elektrárne-Hlohovec . Avšak mi povedali , že nemusím dávať do Hlohovca , môžem v rámci EÚ hoci kde . No to je katastrofa .

SSE majú výhradnú skúšobňu v Hlohovci , aj tak si môžu presadiť svoje .
mysimis
17.03.06,06:40
Dosť smutné, že na takýto boj vždy doplatí konečný odberateľ. Je mi to naozaj ľúto Zitka, že teraz si to Ty. Elektrárne majú u nás ešte monopol a tak sa podľa toho aj správajú. Škoda, že v každom vidia len podvodníka, ktorý ich chce o čosi ukrátiť.
Zita5
17.03.06,06:44
Však to , keby som si bola vedomá , že je to naša skutočná spotreba , tak nepoviem nič a nevyrábam si zbytočne starosti . Len že ja mám v živote takú smolu , že vždy keď sa chcem postaviť na stranu spravodlivosti , tak sa to otočí proti mne .
anto
17.03.06,06:59
Ešte jedna rada, vyskrutkujte poistky a pozerajte na hodiny, ak sa točia, máte dôkaz, že sú poškodené, alebo sa Vám niekto napichol, alebo pred poistkami je skrat a prúd ide do zeme.
duficek
17.03.06,08:47
zita to ti naozaj nezavidim. skus este to s poistkami, ci nejaky dobrak na vas nie je napojeny.
je len skoda ze ti nenasli to nizke napatie ako som ti hovoril (naozaj ti ho premerali?), lebo to by bol lahko opravitelny problem. takto sa musi patrat dalej, nikde nemas zarucene ze pripadnu reklamaciu ti uznaju, resp komunikacia s SE je tazka :(
Zita5
17.03.06,08:50
Mám už objednaného aj revízneho technika , dám spraviť revíziu aby som mala od toho aj dokumnet . Povedal mi , že revíziou zistíme stav inštalácie v dome a čierneho odberateľa . Tak som zvedavá .
mysimis
17.03.06,08:56
Držím Ti všetky palčeky, aby sa chyba našla.
Marianna01
17.03.06,17:05
A to je zle pomyslieť na to, že Ti reklamáciu neuznajú a ešte budeš musieť znášať všetky náklady s premeriavaním, revíziou a prípadnou opravou vedenia... To je hrozné. Vždy som si myslela, že len ja mám také strašné nedoplatky (na plyne do 30tis - nakoniec sme vymenili kotol), ale na elektrine 58tis.- to je iné kafe!!!:eek:
To sa čudujem, že ste sa ešte nerozviedli, u väčšiny z nás by nastali poriadne hádky :cool:
Zita5
17.03.06,17:08
A to je zle pomyslieť na to, že Ti reklamáciu neuznajú a ešte budeš musieť znášať všetky náklady s premeriavaním, revíziou a prípadnou opravou vedenia... To je hrozné. Vždy som si myslela, že len ja mám také strašné nedoplatky (na plyne do 30tis - nakoniec sme vymenili kotol), ale na elektrine 58tis.- to je iné kafe!!!:eek:
To sa čudujem, že ste sa ešte nerozviedli, u väčšiny z nás by nastali poriadne hádky :cool:

Marianka , a kde by našiel takú dobrú žienku :p
jamajka
17.03.06,20:27
Zitka, ale to je hrozná spotreba, aj keby na Vás bol niekto napichnutý.. aj na dve domácnosti to je veľa..... A keď ti od večera do rána natočilo toľko kW.... hmmm, to je mi teda záhada. Fandím ti, potom napíš čo v tom bolo...
Marianna01
17.03.06,20:45
Marianka , a kde by našiel takú dobrú žienku :p

:p:p:p oni asi dobre vedia, čo doma majú, aj keď o tom nehovoria, čo? ;););)
Chobot
20.03.06,08:27
Anto ďakujem aj Tebe .Ja som si vypočítala priemer a vychádza cca 63 kw denne .Dnes ráno sme odpísali stav hodín a po príchode domov sme kontrolovali hodiny , na ktorých sme zistili že za 6,5 hod sa natočli 2 kw, to znamená , že do rána by sme mali natočiť ešte cca 61 kw.Ja som zvedavá , že ako :rolleyes: , a ráno zasa si odpíšem stav a takto to musím sledovať , pokiaľ niekoho nepošlú z elektrárni .

Tých 2 kW je taká rozumná spotreba domácnosti za pol dňa. Ale tých 63 to je nemožné minúť doma, aj keby sa ešte dve domácnosti napojili na hodiny. Tak mi napadlo, či nemáte v susedstve novostavbu alebo suseda, ktorý prestavuje dom a mal možnosť napichnúť sa na Tvoju elektrinu. Tých 63 kW/deň by bola zhruba spotreba na stavbe
Barbara
23.03.06,06:31
Mám už objednaného aj revízneho technika , dám spraviť revíziu aby som mala od toho aj dokumnet . Povedal mi , že revíziou zistíme stav inštalácie v dome a čierneho odberateľa . Tak som zvedavá .



Ahoj Zitka, tak čo prosím Ťa pekne, zistili ste už odvtedy niečo, alebo našli ste nejakého černého príživníka, cucáka????:mad:
som zvedavá ako sa to vyvíja :cool:
zuzanar
04.04.06,05:05
Ahojte, tak ako to dopadlo?
Včera mi volali rodičia, že im prišiel nedoplatok 12.000,-. Vždy mali preplatok. Sú na dôchodku sami dvaja žiadna mikrovlnka, mraznička, sem tam navaria, sem tam operú. Mama sa bojí pustiť aj televízor.
Dnes s ňou pôjdem do elektrární no neviem ani čo mám povedať.
Zita5
04.04.06,05:07
Pokračovanie zatiaľ také - , že idem dať na preskúšanie hodiny ......potom sa ozvem ......:rolleyes: , ale od kedy som začala pátrať po dôvode , spotreba klesla .:rolleyes:
duficek
04.04.06,05:31
Ahojte, tak ako to dopadlo?
Včera mi volali rodičia, že im prišiel nedoplatok 12.000,-. Vždy mali preplatok. Sú na dôchodku sami dvaja žiadna mikrovlnka, mraznička, sem tam navaria, sem tam operú. Mama sa bojí pustiť aj televízor.
Dnes s ňou pôjdem do elektrární no neviem ani čo mám povedať.
nam tiez dosla faktura, z ktorej sa nevieme vysomarit!!! 17 000 Sk nedoplatok....hlavne sa nevyznam v tych vsetkych polozkach....a nove mesacne platby na 1 600sk...
Zita5
07.06.06,10:52
Záver nedoplatku :

všetky skúšky a previerky dopadli v poriadku .
Čiže nedoplatok 57 000 Sk musíme zaplatiť .Avšak dozvedela som sa jednu a myslím , že dosť podstatnú vec a neviem či by to malo tak byť ako to spravili elektrárne .Jedná sa o nasledovné :

1.7.2004 sme sa nastahovali do RD , každý mesiac sme platili elektrinu 2000,- Sk zálohovo . V júli roku 2005 sme mali preplatok na elektrine cca 4 000 Sk. Bez toho aby som pozerala hodiny ,ak som to prepočítala , tak mi vyšlo , že je to v norme v porovnaní RD oproti paneláku . Fa som založila a platila som ďaľej ....nič sa nedialo , hodiny sme nekontrolovali .
Teraz v elektrárnach zistili , že v roku 2005 pri uvedenom preplatku nám napísali na faktúru skutočný odber , ktorý však bol len odhadom .............a teraz nám to vlastne všetko zrátali do 1.7.2004 do 28.2.2006 .......tak je to košér ? Ja si myslím , že nie .Čiže to nie je nedoplatok za 12 mesiacov ale za 20 mesiacov a ešte aj to sa my nezdá .
Brala by som , keby na faktúre bolo slovom uvedené v spotrebe "ODHAD", čo voľakedy aj písali , ale oni tam číselne napísali stav , ktorý si vymysleli .

Neviem či by sa takéto niečo malo stať ?:o
lenkak
07.06.06,11:00
Na zaplakanie.
Zita5
07.06.06,11:03
Na zaplakanie.

Veru na zaplakanie , myslím , že chyba je na oboch stranách ....my s manželom sme boli nedôsledný , mali sme si prekontrolovať merač a na druhej strane spravili chybu elektrárne s odhadovým stavom , to neviem prečo si to dovolili a pri tom hodiny sú z ulice .
dari1
07.06.06,11:11
to Zita5
dali ste si vymenit hodiny? nech vam nenapocitavaju znova vyssie, ak su pochybnosti. k reklamacii to uz nepomoze, ale do buducnosti snad ano. Susede to pomohlo, sice este niekedy pred 5 rokmi, ale znizila sa jej spotreba o cca 50%.
mimochodom, ten rok 2005 a elektrarne, to mali tusim vsetci ludia nedoplatky, vratane mna, hroza. Zatial mi neposlali ani upomienku, lebo som na to zabudla a pripomenul mi to az tento prispevok, dufam, ze ma neodpoja.