neva19
04.07.13,07:53
Dobrý deň, prosím o radu.
Najskôr opíšem skutočnosť – jedná sa o vlastníctvo staršieho rodinného domu, ktorý s manželom rekonštruujeme - má 2 vlastníkov – list vlastníctva uvádza:
1/ môj manžel vlastní podiel vo výške ¾, z titulu nadobudnutia a) dedičstvo po otcovi ¼ v roku 1980, b) dedičstvo po matke ¼ + ¼ v roku 2001, nakoľko sa tak dohodli zo švagrinou a jej bolo potrebné vyplatiť hodnotu jej podielu vo výške ¼ v hotovosti, tak sa aj stalo. Bola vyplatená z našich spoločných peňazí.
2/ švagriná vlastní podiel vo výške ¼ z titulu nadobudnutia dedičstva po otcovi v roku 1980.

Otázka - chceme odkúpiť od švagrinky jej podiel a pýtam sa:
1/ máme kúpiť predmetný podiel do bezpodielového vlastníctva manželov?
2/ môžem byť kupcom iba ja – aby som figurovala na liste vlastníctva ?
3/ je podiel vyplatený švagrinej po matke, výlučným majetkom manžela napriek tomu, že bol vyplatený zo spoločných peňazí počas trvania manželstva?
Mária27
04.07.13,08:13
Rozhodni sa sama, čo ti najlepšie vyhovuje.
Všetko čo ste kúpili počas manželstva prakticky (nepresne) hodnotou patrí do BSM, ak neboli použité výlučne peniaze jedného z manželov. Pri zrušení a vyporiadaní BSM by si si mohla nárokovať 1/2 hodnoty napriek tomu, že nehnuteľnosť zdedil a je to jeho výlučné vlastníctvo (zo spoločného ste vynaložili na jeho majetok).
Vlastníctvo zapísané v katastri sa považuje za oprávnené, pokiaľ sa nepreukáže iné. Ak napr. uzavrie aj kúpnu zmluvu len jeden z manželov a dá si to zapísať do katastra na seba, považuje sa za výlučného vlastníka, aj keď to bolo hradené zo spoločného. hodnota sa rieši pri vyporiadaní BSM.
Obdobne, ak kúpi manžel nehnuteľnosť za svoje výlučné peniaze, ale zmluvu uzavrú obaja manželia a dajú si to zapísať do BSM, bude to tak. Pri vyporiadaní BSM by si mažel mohol žiadať oddeliť to, čo zo svojho vložil do BSM.
Ak by si však vložila svoje výlučné peniaze do jeho výlučného majetku, § 150 obč. zákonníka to už nerieši.

§ 150
Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. ....
neva19
04.07.13,14:54
Mária27 ďakujem za odpoveď, po prečítaní Tvojej odpovede asi pôjdem tou cestou, že podiel odkúpim iba ja, nakoľko sa len tak vyhnem nepríjemnostiam pri vybavovaní na úradoch. Manžel s tým nemá problém a dúfam, že ani švagriná nebude mať.