escorpio
04.07.13,08:43
Zdravím, tento mesiac som dostal dávky na pomoc v hmotnej núdzi, keďže mám dosť veľkú rodinu a ja ani manželka si nevieme nájsť prácu (nemáme záujem pracovať za 300 eur/mesiac). Dostala sa mi ale možnosť zarobiť si čo to cez svoj web, vraj k tomu ale potrebujem s.r.o (alebo živnosť), vraj s.r.o je výhodnejšie. Bojím sa ale že založenim s.r.o, sa mi nárok na pomoc v hmotnej núdzi zruší. Vraj, keď budem ako konateľ a ak konateľ nie je v sro zamestnaný, nepoberá odmenu- teda je osoba bez príjmu, nemalo by to vadiť. Je to pravda? Budem vďačný za každú info.
frenky191
04.07.13,10:45
Podľa môjho názoru, pri posudzovaní nároku na dávku v hmotnej núdzi sa posudzuje čisto príjem osoby (resp. spoločne posudzovaných osôb), status konateľa, resp. spoločníka nehrá rolu. Otázka je potom ešte tá, ak ste evidovaný na úrade práce a poberáte tiež dávku v nezamestnanosti, či po založení s.r.o. ostanete stále evidovaný na úrade práce. Od 1. 5. bola zmena v zákone o službách zamestnanosti a v prípade, ak by ste sa v s.r.o. (alebo kdekoľvek inde) zamestnali na čiastočný úväzok (resp. do 75 % sumy živ. min.) mali by ste naďalej ostať v evidencii nezamestnaných.