atech
04.07.13,10:32
Dobry den,

pravdepodobne asi uz to tu bolo viackrat zodpovedane, ale neviem
sa tu zorientovat, tak sa skusim Vas opytat.

1.Mam internetovy obchod a ak mi niekto nepreberie zasielku
tak vystavujem STORNO fakturu.
Aky datum ma byt na tej storno fakture? Povodny ako na povodnej fakture
alebo aktualny datum ked vystavim storno fakturu

2.Ak zakaznikovy vratim peniaze za vratenu zasielku alebo len
za niektory tovar zo zasielky, tak vystavujem DOBROPIS.
Tu by som potreboval tiez poradit ohladom datumu. Mam na dobropis
uviest datum ako na povodnej fakture alebo aktualny datum kedy vystavim dobropis.
V pripade ak povodny datum, tak potom ako je to s DPD ak dobropis bol vystaveni uz
v dalsom zdanovacom obdobi?


Velmi pekne Vam dakujem za radu

Peter
Jana Acsová
04.07.13,09:17
k bodu 1)
Sú dve možnosti. Je to chyba alebo zrušenie dodávky. Ak sa preukázateľne jedná o zrušenú dodávku dátum vystavenia = dátum dodania (na účely DPH).

k bodu 2)
Čo sa týka dátumu, opäť ak sa jedná o vrátený tovar (zrušenie dodávky) dátum vystavenia = dátum dodania.
atech
09.07.13,16:31
Dakujem za odpoved,

len teraz mi to nieje celkom jasne ako je to s DPH.

Som kvartalnym platcom DPH, a ak vystavim fakturu napr. 30.6.2013
a uz aj podam DP za 2Q, a nasledne sa mi zasielka vrati ako neprevzata
napr. 15.7.2013 t.j. uz v 3Q , tak potom ked vystavim STORNO fakturu prip. DOBROPIS
s datumom 30.6.2013 a zapisem ju do uctovnictva, tak mi zmeni vsetky cisla za 2Q
Ako to vlaste je?

Doteraz som robil tak, ze som Storno fakturu alebo Dobropis vystavoval
s aktualnym datumom, ale podla toho co ste mi napisali tak to bolo nespravne.

Peter
Žanet
11.07.13,17:58
Postupoval si správne. Dátum vystavenia aj dátum na účely DPH dobropisu alebo storno faktúry by mal byť zhodný s dátumom vrátenia tovaru /určite máš o tom nejaký doklad napr, od prepravnej spoločnosti/- vtedy si sa dozvedel, že sa obchod nezrealizoval alebo ho nejaký zákazník reklamoval t.j.vrátil ti ho. S týmto dátumom to vraciaš aj do evidencie do skladu. Nejedná sa o chybu z tvojej strany, mal si určite objednávku na základe ktorej si fakturoval a expedoval tovar, keby si náhodou urobil chybu ty, napr. vystavil omylom faktúru musel by si to opraviť v tom období kedy chyba vznikla.