MIMKA
14.03.06,09:20
Čaute poraďáci, účtujem v JU a potrebovala by som súrne pomoc.

V zákone o dani z príjmov v § 19 ods. 3 písm. k sa píše, že daňovým nákladom je aj pomerná časť DPH, ak platiteľ dane uplatňuje nárok na odpočítanie dane koeficientom. Chcem sa spýtať: aký koeficient pri určovaní daňových nákladoch použijem. Ten, ktorý som používala počas roka pri odpočítavaní DPH, t.j. z roku 2004 alebo ten, ktorý som vypočítala v ročnom zúčtovaní dane za rok 2005. A ako potom naúčtovať rozdiel, ktorý mi vznikol pri ročnom zúčtovaní dane. Neviem si s tým rady....

Za pomoc Vám ďakujem.
aktaK
14.03.06,09:00
V DP FO za rok 2005 pouzijes ten "neuplatneny koeficient" z minuleho roku.
To znamena, ze ak Ti vyslo, ze za minuly rok si mala koeficient DPH 0,6, ktory si si od statu uz odpocitala, tak zvysnych 0,4 das na konci roka do nakladov a to internym dokladom, pretoze tie si si predpokladam priebezne do nakladov nedavala.
KEJKA
14.03.06,09:45
priebežne si si odpočítavala DPH koeficientom z 2004.
na konci roka 2005 sisi prepočítala koeficient. Vyšlo ti skutočné číslo, ktoré si si mohla z DPH odpočítať. Rozdiel či už plus alebo mínus si uviedla v DP_DPH, že? takto si totiž mala postupovať.
DP_FO - predpokladám, že v priebehu roka si si nič nedávala z DPH do výdavkov - DPH máš evidenčne v záznamoch. Takže celú neuplatnenú sumu dáš do prevádzkovej réžie - to je tvoj daňový výdavok v zmysle ZD: