petka.koc
04.07.13,17:49
Som petržalčanka (Furdekova 6) a chcela by som si dať spraviť vlastné kúrenie v byte, len neviem aký je postup a ci je vobec mozne v tomto type bytu nieco take. Budem vdacna za vsetky rady a skusenosti. Vopred dakujem
draik
04.07.13,16:20
Základná otázka znie - má Váš byt vlastný komín?
buchač
04.07.13,16:26
Základná otázka znie - má Váš byt vlastný komín?
Doplnková otázka znie ... potrebuje aj elektrické vykurovanie komín ??? ;):rolleyes:
kopretinka
04.07.13,16:33
ešte 20x napíš,3x je málo
petka.koc
04.07.13,16:36
byt nema komin:) ale pri plynovom kotli na tom snad nezalezi, ci? skor by som potrebovala zistit nejake skusenosti z tejto konkretnej ulice - Furdekovej 2-12 ..ci to v tomto type bytov ide a kde to vybavit a podobne
vdaka :)
petka.koc
04.07.13,16:37
Sorry...to ze je na porade bordel, za to nemozem...3 x mi ukazalo ERROR a ze moja otazka sa nepridala
petka.koc
04.07.13,16:38
a mimochodom vsade tu hladam kde sa to da zmazat aby to tu nebolo 500x ale nikde taka moznost nie je , trosku dost od veci. Taka moznost by tu nemala urcite chybat
buchač
04.07.13,16:40
Vo vlastných príspevkoch máš na spodnej časti ikonky ...

Klikni na ceruzku a následne na kôš ...
petka.koc
04.07.13,16:42
no...ukazuje mi ze nemam opravnenie zmazat to :D
kopretinka
04.07.13,16:43
tému nevymažeš ....

....ja som pridala tému a je tu,žiadny error........takže kde je bordel?
petka.koc
04.07.13,16:47
pozri:) ked nevies poradit, tak naco pises? posledne co sa mi chce je kazit si vecer natahovanim sa tu s tebou a hadanim ci mas error, ci nemas a preco ja mam error ked ty nemas:) ked sa vymazat neda , tak hold smola, asi to tu bude a budes to musiet prezit, dik za pochopenie a krasny vecer zelam
kopretinka
04.07.13,16:48
jakže neviem poradiť? veď ti radím,že tému ty sama nevymažeš
petka.koc
04.07.13,16:50
ohladom kurenia myslim :)
Dav
04.07.13,17:34
Vymazala som dve témy a príspevky presunula.
mildo1
05.07.13,06:46
Zdravím, mám pocit že Furdeková 6 ( 13 posch - samostatne stojaci dom ) má vlastnú domovú kotolňu. Ak to tak je tak, nemyslím že Vám to spoluvlastníci schvália. Otázka je : má Váš dom vlastnú kotolňu alebo nie? Aj keď to je v princípe jedno a podla mňa by sa dalo osamostatniť aj keď kotolňu máte.
sito
05.07.13,07:00
Môžeš, ale len so súhlasom spoluvlastníkov. Ak budú súhlasiť na hlavu si na se..! Ale, to už teba nemusí trápiť. Ak bez ich súhlasu, budú ťa oni trápiť, môžno?
marjankaj
05.07.13,07:12
No možno bude prekvapená, ak si bude kúriť za vlastné sama, a zároveň platiť pripadajúci podiel za spoločné vykurovanie, ako si schvália spoluvlastníci. :---
misoft
05.07.13,14:55
Na to, aby sa "odpojila" od centrálneho vykurovania (i keď len bytového s vlastnou kotolňou) bude potrebovať súhlas vlastníkov ostatných bytov + súhlas správcu bytov (nakoľko on z poverenia má za úlohu robiť kontroly a revízie). Zároveň však sa bude jednať i o zmenu spôsobu vykurovania (zo spoločného na individuálne), teda bude potrebovať i stavebné povolenie (zmena tepelných rozvodov, zmena vyregulovanej sústavy) a tam sú aj ostatní vlastníci účastníkmi stavebného konania.
Okrem toho že sa síce znížia náklady na spoločné vykurovanie, i tak tam zostane táto zložka, nakoľko sú tam stúpačky teplovodného média a tie tiež vyžarujú (odovzdávajú) určité teplo do okolia.
Takže k zníženej sadzbe za spoločné vykurovanie si musí ešte pripočítať náklady (až to bude schválené a povolené) za svoje vykurovanie - aby napokon niekto zistil, že to až taká úspora nebola.
duves
08.07.13,15:15
Tak tak, misoft to dobre napisal. Kedysi (asi pred 15 rokmi) som sa o to zaujimal tiež. Treba presvedčiť ostatnych vlastnikov a urobiť v celej bytovke vlastnu kotolňu.
sito
08.07.13,16:22
V dome, kotolňu, áno! V byte, kotol, Nie! :);)
draik
08.07.13,16:32
byt nema komin:) ale pri plynovom kotli na tom snad nezalezi, ci? skor by som potrebovala zistit nejake skusenosti z tejto konkretnej ulice - Furdekovej 2-12 ..ci to v tomto type bytov ide a kde to vybavit a podobne
vdaka :)
Na plynový kotol by ste potrebovali komín. Na elektrický zase dostatočnú kapacitu hlavného ističa + zodpovedajúce káble. Ak ani jedno nie je k dispozícii resp. by sa nedalo zaobstarať, tak sa nemusíte ani pokúšať osloviť susedov, aby Vám žiadosť podpísali.
duves
09.07.13,04:01
Na plynový kotol by ste potrebovali komín. Na elektrický zase dostatočnú kapacitu hlavného ističa + zodpovedajúce káble. Ak ani jedno nie je k dispozícii resp. by sa nedalo zaobstarať, tak sa nemusíte ani pokúšať osloviť susedov, aby Vám žiadosť podpísali.
Čo je nerealizovatelne na plynovej kotolni?
buchač
09.07.13,04:11
V dome, kotolňu, áno! V byte, kotol, Nie! :);)
Dosiaľ sa nik nespýtal , tak sa ja opýtam :

Prečo ľudia takéto 3,14-ny vymýšľajú ???

P.S.:
Inšpiráciu na vlastné vykurovanie by som hľadal na L IX , kde sa jednému dostane fundovaných odpovedí až do het ...

Respektíve návod

http://www.youtube.com/watch?v=o01MFKEC5s4
duves
09.07.13,04:46
kozy tam nechová?
sito
09.07.13,05:12
kozy tam nechová?

Ale chová!!!

http://www.youtube.com/watch?v=yUZLUoLQ0KI
draik
09.07.13,11:40
Na plynový kotol by ste potrebovali komín. Na elektrický zase dostatočnú kapacitu hlavného ističa + zodpovedajúce káble. Ak ani jedno nie je k dispozícii resp. by sa nedalo zaobstarať, tak sa nemusíte ani pokúšať osloviť susedov, aby Vám žiadosť podpísali.
Čo je nerealizovatelne na plynovej kotolni?
Chce mať kotol v byte, nie kotolňu pre celý dom...
duves
09.07.13,15:46
kozy tam nechová?

Ale chová!!!

http://www.youtube.com/watch?v=yUZLUoLQ0KI
Jemine, tak to nie, to radšej taketo!
http://www.youtube.com/watch?v=HWPypc1oYLE
sito
11.07.13,06:36
V dome, kotolňu, áno! V byte, kotol, Nie! :);)
Dosiaľ sa nik nespýtal , tak sa ja opýtam :

Prečo ľudia takéto 3,14-ny vymýšľajú ???

P.S.:
Inšpiráciu na vlastné vykurovanie by som hľadal na L IX , kde sa jednému dostane fundovaných odpovedí až do het ...

Respektíve návod

http://www.youtube.com/watch?v=o01MFKEC5s4

:eek: 3,14 ...

No, ono je to tak. človek nerád chodí so sklonenou hlavou, a keď už ju skloní, tak sa pozrie na seba, nohy sú moje, aj to medzi a nad nohami, kotol, pumpa mechy, ďalšie dva údy, kľúčne kosti, krk, hlava, všetko je moje. Aj ten mozog je jeho, ale niektorí ho majú na opačnom konci miechy.

Keď sa taký človek postaví pred bytový dom, tak nevie, nechce vidieť, vedieť, že nie len to je jeho, čo mu jeho mozog napovie. Že dom má aj základy, obvodové steny, nosné konštrukcie, priečky, schodištia, výťah, vykurovací systém domu, rozvody vody, plynu, elektriny, že aj toho je spoluvlastníkom, nie len vlastníkom priestoru na bývanie, ktorý je jeho majetkom. Teda má zákonnú možnosť ten priestor využívať on. A že sa bez tých ostatných vecí v bytovom dome bývať nedá, teda slušne bývať.

Človek s Č a z mozgom na správnom mieste to vie, vie sa aj prispôsobiť rozumnému využívaniu bytového domu, bytov v ňom na rozumné bývanie.

Niektorí sa zapoja do varu života v dome aj iniciatívnejšie, aby to až tak v tom dome, nevrelo. Ale je to ťažký, chlebík. Keď sa ho prežerú, lepšie kým ich ľudia nezožerú, s tým tresknú a nečakajú ani na koniec roka, aj v polovici.

Zákon je na strane väčšiny, len či je aj väčšina na svojej strane???


Mala by si zobrať príklad od dodávateľov elektriny. Dom má centrálny rozvádzač, kedysi, len tak, každý mal prístup, aj deti. Dnes nie, majú ho uzamknutý, odtiaľ sú už rozvody spoluvlastníctvom domu až k jednotlivým bytom. Pred každým bytom si dodávateľ zo zákona namontuje svoje určené meradlo, elektromer. Na základe na ňom nameraných údajov dodávateľ vlastníkovi vystavuje faktúru na uhradenie nákladov spojených s dodávkou, odberom elektriny. Ak si neplatí zálohové platby, jednoducho vlastníka upozornia, a ak aj tak nie, spravia cvak, odpoja, zrušia, uzavrú mu odber elektriny. Opätovné zapojenie si vlastník zacvaká. Od elektromeru do bytu a po byte je už rozvod vlastníkov majetok.

Ak by boli rozvody vody mimo bytu, pred bytom by bol spoločný ventil za ním spoločný vodomer, za nim už vlastníkove potrubie, batérie, samozrejme, že aj kanalizačný odpad po stúpačku.

Ak by mal vlastník, nie nedoplatok za užívanie bytu, ale dlh na úhrade za užívanie bytu, po upozornení, že si neplní svoju zákonnú povinnosť, by bolo možné postupovať ako postupuje dodávateľ elektriny. Proste po upozornení sa mu pred bytom odstaví voda, pokiaľ si nevyrovná dlh za užívanie bytu.

No, tak to nie je, ale aj tak to zákon umožňuje, ak Človek chápe čo je spoločné zariadenie, slúži všetkým a všetci spoluvlastníci ho využívajú súčasne. človek sa môže oháňať Ústavou, že obydlie je nedotknuteľné, a vstúpiť don je možné len so súhlasom bývajúceho. Ak zákonom nie je určené inak. Je!

Takže treba určiť náhradný spôsob napočítania podielu úhrady nákladov za vodu, a ak neplatí, cez jeho byt sa dostať k spoločnému zariadeniu v byte. Dať ho do dražby. Podmienka predaja novému vlastníkovi, že pochopí, že v byte je niečo, čo nie je jeho. Je naše spoločné.

S kúrením je to troška inak. No odstavte, ja aj tak nekúrim, ani nebudem! Dostane pokutu, a nie len on, aj tí čo vedľa neho trpia najviac, tí ostatní, nie. Pre tých je to výhoda. Ta pokuta, pomer 60 : 40 %.

Dementi nepodávajú, dementy.

Ale niektorí sú, susedia, aj prívetiví.

No nie?

Pozri ...

http://www.youtube.com/watch?v=1U-xj4WwEYg