maria355
05.07.13,07:51
Dobrý deň

Som menšinova spoluvlastnička domu s dvoma spoluvlastnikmi / ja mám 43% a druhy spoluvlastnik 57%/. Na dome je narusená statika, ktorá podla statickeho posudku ohrozuje majetok a život obyvatrelov predmetneho domu.Konkretne ide o priecku ktorá bola povodne vymurovan v dome s drevenným stropom cez dve podlažia. Na prízemí ju spluvlastnik odstranil pričom tým sposobil,že na poschodi sa zacala odvárat trhlina a hrozí jej zrutenie na drevenný strop a tým padom aj celho stropu. Oznámila som druhemu spoluvlastnikovi ze mám statický posudok v ktorom je uvedené aj ako sa daný problém má vyriešit- on ho nechece vidiet posla som ho aj postou neprevzal ho. Potom mi ustne oznamil ze to ide vyriešit sám. Tak som mu pisomne oznamila aby ma o tom infomoval pretože na to budeme potrebovat stavebne povolenie pretože daná oprava si vyzaduje zásah do nosných konstrukcii domu a taktiež on nevie ako to ma robit pretoze posudok nevidel. Teraz som sa dozvedela nakolko bývam u dceri z dovodu narusen statiky, ze na povodne miesto kde odstranil priecku vymuroval novu / robil to len jeho znami žiadna odborna firma/ale bez toho aby postupoval podla toho ako to bolo vypracovane v rieseni statickeho posudku.Neonformoval ma o tom ako spoluvlastnika. Na stavebnom urade to oznamil len ako drobnu stavbu pricom v ziadosti uviedol ze ide len o znovu vymurovanie nenosnej priecky, pricom o narusenej statike pri podavaní žiadosti o tom úrad neinformoval. Urad mu do 5 dni vydal rozhodnutie že danú drobnu stavbu povoluje.Problém je v tom, že v žiadosti o ohlasenie drobnej stavby je kolonka, že treba k ohlaseniu doložit vyjadrenie všetkých spoluvlastnikov danej stavby a list vlastnicva. On to nespravil a doložil len čiastočný výpis listu vlastnictva kde je uvedený len on a taktiež nedoložil ani vyjadrenie mna ako druhého spoluvlastnika. Stavebný úrad to prehliadol bud zámerne alebo nevedomky a vydal súhlas pričom keby mal aj moje vydrenie tak by vedel skutočný stav veci a muselo by sa to riešit cez riadne stavbené povolenie a podla scháleneho projektu. Oznamilo som na stavebnom úrade a tam mi povedali, že co oni maju stým aby som sa obratila na sud, že to nieje v ich kompetencii. Moja otázka znie mám nejakú sancu sa branit resp, postupoval stavbený úrad správne, nakolko mi vznika skoda pretoze mám strach daný dom obyvat pretože neviem ci daná oprava je vykoná správne resp viem, že sa to nerobilo podla statickeho posudku a možem podať stažnost na stavebný úrad. ktorý dostatočne nezistil skutočný stav a nechcel moje vyjadrenie k danému ohlaseniu aj ked v žiadosti je to uvedené ako podmienka.
Ďakujem za rady.
dedo paragraf
05.07.13,15:24
Jednoznačne podať sťažnosť na konanie stavebného úradu pre povrchné konanie,nakoľko sa dotyčný pán úradník dopustil chyby,že sa nepresvedčil,pod čo sa vlastne podpisuje.Druhá vec je skutočnosť,že spoluvlastník svojím konaním zámerne uviedol do omylu stavebný úrad,za čo v prípade nejakej nehody nesie plnú zodpovednosť.Doporučujem na túto skutočnosť upozorniť spoluvlastníka.Možno si ani neuvedomil,aké môžu byť dôsledky jeho konania.