Lexxi
05.07.13,10:03
Mam pracovny pomer u terajsieho zamestnavatela na dobu urcitu (zastup materskej dovolenky), tento PP trva 13 mesiacov. Dna 28.6.2013 som podala ziadost o ukoncenie PP dohodou k 31.7., nakolko mam novu pracu a novy zamestnavatel mi dolozil pracovnu zmluvu s terminom nastupu od 1.8.2013. Pri komunikacii s aktualnym zamestnavatelom mi bolo ustne prislubene, ze ma pustia ku koncu mesiaca jul, mozno aj skor, podla toho, ci bude k dispozicii nahradny zamestnanec. Preto mi 28.6. zamestnavatel podpisal prevzatie ziadosti o skoncenie PP dohodou k 31.7.,ale podpisanie vypovede povazoval za bezpredmetne (mala som totiz prichystane obe varianty). Teraz vznikla situacia, kedy ja nemam stale stanovisko od zamestnavatela s terminom ukoncenia PP, zaroven mam podpisanu pracovnu zmluvu s novym zamestnavatelom od 1.8. V pripade, ze zamestnavatel nebude suhlasit s dohodou, plynie mi vypovedna doba od 1.7. dva mesiace? Ako mam postupovat,a by som mohla od 1.8. zacat pracovat u noveho zamestnavatela? Novy zamestnavatel povazuje presun nastupu na 1.9. za komplikaciu a mohlo by zrejme dojst z zruseniu zmluvy.
terezamaria
05.07.13,09:19
Pokiaľ Ti zamestnávateľ nechcel prijať výpoveď, tak zrejme súhlasí so skončením pracovného pomeru dohodou. Je ešte len začiatok mesiaca, na riešenie má ešte čas.....a zrejme to riešiť bude. Pokiaľ Ty chceš vedieť, ako bude postupovať a či skončíš 31.7.2013, tak sa ho priamo opýtaj, že to musíš vedieť, aby si sa vedela ďalej zariadiť.
veronikasad
05.07.13,09:57
Lexxi, zamestnávatel nemá žiadne právo neprevziať zamestnancovi výpoveď (aj bez uvedenia dôvodu) v zmysle § 67 ZP. Teraz si naozaj v situácii, že ak zamestnávatel nebude súhlasiť s ukončením prac.pomeru dohodou k 31.7., musíš podať koncom júla novú výpoveď a termín ukončenia prac.pomeru sa ti predlži o mesiac, lebo výpovedná doba začne plynúť až od 1.8.2013.
Ak máš v prac.zmluve dohodnutú jednomesačnú náhradu mzdy zamestnávatelovi za nedodržanie výpovednej doby, môžeš prac.pomer ukončiť aj počas výpovednej doby. Tým ale prídeš o poslednú mzdu.
Lexxi
05.07.13,11:54
Je mozne z mojej strany nastojit na tom, nech mi zamestnavatel vypoved podpise so spatnym datumom k 28.6., nakolko vtedy pri podavani oboch druhov tlaciv si z on dvoch alternativ (vypoved a dohoda) vybral ziadost o skoncenie PP dohodou? Ak nie, podavam vypoved v july a vypovedna doba zacne plynut od 1.8. Ak by som 1.8. nenastupila do prace, tym padom nedodrziavam vypovednu dobu a musim dat jednomesacnu nahradu mzdy (mam to v zmluve). Je to tak? Maju narok odo mna ziadat dvojmesacnu nahradu mzdy, ked je vypovedna doba 2 mesiace?
veronikasad
05.07.13,11:58
Náhrada mzdy za nedodržanie výpovednej doby je jednomesačná. Zamestnávatel si vybral - to je ťažké na dokazovanie, že ti tú druhú žiadosť odmietol. Zostáva ti len veriť, že do konca mesiaca júla nájdu za teba náhradu a dohodu o skončení prac.pomeru v zmysle § 60 ti zamestnávatel podpíše. Nepodpisuj k skoršiemu dátumu ako 31.7. - prídeš o 1/12 nároku na dovolenku.
KEJKA
05.07.13,12:25
podpísanie žiadosti - jej prevzatie sa nedá považovať za súhlas?
Ja by som do práce už potom nenastúpila, hoci aj so stratou toho 1-,mes.platu.
je to najjednoduchšie riešenie.
veronikasad
05.07.13,12:27
Kejka, veru prevzatie žiadosti o skončenie prac.pomeru dohodou nie je súhlasom v zmysle § 60 ZP ...
KEJKA
05.07.13,12:49
aha............no čo už.
tak mal prevziať obe žiadosti
alebo kedysi sme to písali v jednom - žiadosť o dohodu a v prípade nesúhlasu považovať to za výpoveď......