sajur0510
05.07.13,16:59
Je podla zakona povinnost zalozit si zivnost v pripade, ak prijem popri zamestnani nepresiahne sumu cca. 1800€ rocne? Neviem presne tu hranicu, no pocula som o tejto vynimke, pri ktrj. nie je ani povinnost registracie na danovom urade, nie je pridelene ani ICO, ani DIC a ani registracna pokladna....
Predmetom zarobkovej cinnosti by bol predaj vlastnej tvorby.
Nevznika v tomto pripade ani povinnost platit odvody do ZP a SP?
Moze takato osoba vystavovat "fakturu" ako obcan, kde je uvedene cislo OP ako ident. cislo?
Dakujem vopred.
KEJKA
05.07.13,15:23
to si mýliš s povinnosťou podať alebo nepodať DPFO.
Pokiaľ podnikáš, teda vykonávaš činnosť s cieľom zisku, ide o živnosť, alebo o príjem podľa autorského zákona, si povinná sa registrovať na DU a dostať DIČ.
V prípade živnosti - vybaviť osvedčenie na ŽÚ.
marjankaj
05.07.13,15:41
Predaj vlastnej tvorby je živnosť
sajur0510
06.07.13,19:59
Informovala som sa priamo na dan. urade, kde mi potvrdili, ze v pripade, ak obcan - DOCHODCA, prip. dobrovolne nezamestnany obcan ma prijem z predaja vlastnej tvorby nizsi ako cca. 1800€ rocne, nie je povinny podavat dan. priznanie a nie je mu pridelene ani DIC, nemusi mat ani RP.

Mna by zaujimalo, ci to iste plati aj v pripade obcana, ktr. ma hlavny prac. pomer a popritom ma prijem z predaja vlastnej tvorby.
sajur0510
06.07.13,20:01
to nie je take jednoznacne, autor/umelec moze vykonavat slovodne povolanie...dnes uz ale, co sa tyka povinnosti voci SP a ZP, tam nie je ziaden rozdiel voci SZCO...
sajur0510
06.07.13,20:04
Este by som poprosila upresnit - mam povinnost ohlasit zam-telovi zarobk.cinnost mimo prac. pomeru? Je to len informativneho charakteru alebo je nutne povolenie zo strany zam-tela?
veronikasad
06.07.13,20:12
Pri súbehu zamestnania a slobodného povolania to neplatí. Sleduje sa celkový zdanitelný príjem a túto podmienku si prekročila zo zamestnania.
marjankaj
06.07.13,20:13
A čo také ideš predávať? Nejaké vianočné figúrky?
veronikasad
06.07.13,20:14
Nesúhlasím s tvojim tvrdením že pri príjme do 1/2 NČZD nemusí žiadať o pridelenie DIČ - nepodáva len DP (sleduje sa celkový zdanitelný príjem, nielen príjem z tejto činnosti)
marjankaj
06.07.13,20:47
Záleží na tom, čo si sa presne pýtala a čo ti odpovedali. Máš to písomne? Ak nie, tak ako by si sa ani nepýtala.
marjankaj
07.07.13,10:36
§ 49a
Registračná povinnosť a oznamovacia povinnosť

(2) Fyzická osoba, ktorá nie je registrovaná podľa odseku 1, je povinná v lehote do konca kalendárneho mesiaca po uplynutí mesiaca, v ktorom na území Slovenskej republiky začala vykonávať inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo v ktorom na území Slovenskej republiky prenajala nehnuteľnosť okrem pozemku, požiadať správcu dane o registráciu.