Evicafa
14.03.06,08:55
Prosím o radu:
SZČO si uzatvorila v DDP Poisteneckú zmluvu a platila si z osobného účtu (nie podnikateľského BÚ) doplnkové dôchodkové sporenie.
Od 1.11.05 sa popri podnikaní zamestnala u svojho manžela na polovičný prac. úväzok, daň jej platiť nevychádza, DDP si naďalej platila ako predtým.
K 31.12.05 odovzdala ŽL a platí si naďalej DDP ako predtým, teda žiaden príspevok od zamestnávateľa (je to jej manžel). Iba si v DDP zmenila Poisteneckú zmluvu na Zamestnaneckú zmluvu.
Je v poriadku takýto postup? Myslím, že tým nestrácajú nič.
Ak by jej vyšla počas roka daňová povinnosť, vie jej pri RZ nejakým spôsobom dať čiastku tohoto DDP do výdavkov?
Ďakujem všetkým
Evicafa
19.03.06,07:58
Neverím, že mi nikto nevie poradiť. Už máme totiž koniec marca a ak by bolo treba niečo s tým urobiť, aby nebolo príliš neskoro. Prosím.
Simonab
19.03.06,10:44
No ak som to správne pochopila, potrebuješ vedieť či si ako zamestnanec bude môcť uplatniť platby do DDP ako odpočítateľnú položku. Áno bude si ju môcť uplatniť v ročnom zúčtovaní ak doloží potrebné doklady ( potvrdenie z DDP o zaplatenej čiastke, odpočítať môže max. 12000 )
Neviem čo by ťa ešte mohlo zaujímať. Možno ma niekto doplní.
Zita4
19.03.06,10:52
Prosím o radu:
SZČO si uzatvorila v DDP Poisteneckú zmluvu a platila si z osobného účtu (nie podnikateľského BÚ) doplnkové dôchodkové sporenie.
Od 1.11.05 sa popri podnikaní zamestnala u svojho manžela na polovičný prac. úväzok, daň jej platiť nevychádza, DDP si naďalej platila ako predtým.
K 31.12.05 odovzdala ŽL a platí si naďalej DDP ako predtým, teda žiaden príspevok od zamestnávateľa (je to jej manžel). Iba si v DDP zmenila Poisteneckú zmluvu na Zamestnaneckú zmluvu.
Je v poriadku takýto postup? Myslím, že tým nestrácajú nič.
Ak by jej vyšla počas roka daňová povinnosť, vie jej pri RZ nejakým spôsobom dať čiastku tohoto DDP do výdavkov?
Ďakujem všetkým
Zmluva o DDP platí naďalej, ak ti ide o to. Príspevky na DDP za rok 2006 si bude môcť uplatniť pri RZD alebo v daňovom priznaní za rok 2006. (Nie do výdavkov, ale ako odpočítateľnú položku.) :)
Evicafa
19.03.06,11:40
Vďaka obidvom za odpovede, išlo mi hlavne o dve veci:
1. Keďže si platí dôch.poist. zamestnankyňa sama z osobného účtu, nefiguruje táto čiastka v mzdách. Či jej ju bude môcť manžel napriek tomu zohľadniť ako nezdaniteľnú čiastku (do 12.000,-) v Ročnom zúčtovaní, (v prípade vyššej mzdy, pretože zatiaľ aj tak žiadnu daň neplatí),

2. Keď odvádza zamestnávateľ zamestnancovi dôch. poist. zo mzdy, prispieva mu aj on určitou čiastkou. Ale keďže títo dvaja sú manželia, nemusí zamestnanca (manželku), príspevok od zamestnávateľa (manžela) zaujímať, finančne nič nestráca - ak to dobre chápem.
Zita4
19.03.06,11:52
Vďaka obidvom za odpovede, išlo mi hlavne o dve veci:
1. Keďže si platí dôch.poist. zamestnankyňa sama z osobného účtu, nefiguruje táto čiastka v mzdách. Či jej ju bude môcť manžel napriek tomu zohľadniť ako nezdaniteľnú čiastku (do 12.000,-) v Ročnom zúčtovaní, (v prípade vyššej mzdy, pretože zatiaľ aj tak žiadnu daň neplatí),
2. Keď odvádza zamestnávateľ zamestnancovi dôch. poist. zo mzdy, prispieva mu aj on určitou čiastkou. Ale keďže títo dvaja sú manželia, nemusí zamestnanca (manželku), príspevok od zamestnávateľa (manžela) zaujímať, finančne nič nestráca - ak to dobre chápem.

1. - bude môcť po predložení potvrdenia z poisťovne
2. - príspevok zamestnávateľa sa uzná ako daňový výdavok zamestnávateľa (do 6 % z hrubej mzdy) Netýka sa to daňového priznania zamestnanca. Tam ide len o príspevky zamestnanca.
Evicafa
19.03.06,12:06
Srdečná vďaka Zita, asi bola tá moja pôvodná otázka dosť komplikovane napísaná, ale chcela som priblížiť celú situáciu.
Lámerová
12.02.08,10:07
Dobrý deň,
mám zamestnakyňu, ktorá bola od decembra 2007 na PN a v januári hneď nastúpila na materskú. Zamestnávateľ jej prispieva na DDS a takisto aj ona si prispieva na základe dohody o zrážkach zo mzdy. No v januári nemá žiadny príjem, z ktorého by som jej ten jej príspevok mohla zraziť. Ako by som mala postupovať?:confused:
Ďakujem
Lámerová
25.03.08,07:44
:confused: Vie mi niekto poradiť?