mondes
06.07.13,09:44
Ahojte, potrebovala by som si upresniť účtovanie zálohovej faktúry. Došla nám ZF - daňový doklad dňa 10.6.2013 k prijatej platbe vo výške 500 Eur s rozpisom DPH, ktorá bola uhradená v hot. 6.6.2013. A 10.6.2013 nám došla aj ostrá fa, kde je celková suma mínus záloha 500 Eur. Ako ich mám správne zaevidovať do záväzkov?
1. Zálohovú fa zaevidujem ako "normálnu" a uplatním si z nej odpočet DPH a pri ostrej faktúre účtujem už len o zvyšnej sume a nevšímam si tam odpočet zálohy, alebo
2. O zálohovej fa neúčtujem, (aj keď je na nej uvedené, že ide o daňový doklad) len ju pricvaknem k ostrej faktúre a ostrú zaúčtujem v celkovej sume, kde odpočítam preddavok 500 Eur a odpočítam si celkovú DPH (zo zálohy + z ostrej fa).

Myslím si, že druhý spôsob je správnejší, len ma mätie to, že na ZF je uvedené, že ide o daňový doklad a je s rozpisom DPH.
Prosím Vás o pomoc.
KEJKA
06.07.13,18:08
nie je toto duplicita, nedávvno som odpovedala na veľmi podobné znenie.
spôsob 2 je správny, pokiaľ na ostrej faktúre je odpočítanie 500 EUR bez rozpisu.
Dodávateľ automaticky vystavil doklad k platbe /mohol počkať 15 dní možno by to vyšlo až do konca mesiaca a potom to riešiť, ale neurobil tak.
Vzápäti chcel vystaviť ostrú, ale ako keby neevidoval, že už vystavil doklad k platbe 500 EUR - v tomto bode urobil chybu dodávateľ.
Ak postupuješ podľa spôsob 2) budeš mať doklad na odpočet celej DPH z jedného dokladu a zároveň pripojený doklad na 500 EUR je dôkazom, že si si tých 500 EUR nevysporiadala dva krát.