cicus
06.07.13,22:23
Dobrý deň,
poprosim o radu.. sme platiteľom DPH.. s.r.o. PU
máme od 01.01.2013 leasingovu zmluvu na 2 počitače 2x 1650 Eur. (v podľa LZ platime mesačne nájom bez DPH + poistenie bez DPH + DPH, LZ je na 36 mesiacov) Pocitače som zaradila ako DHM na karty, petože sa budú používať viac ako 1 rok. Teraz rozmýšlam, či môžem odpísať jednorázovo celú vstupnú cenu ( nesplňajú počitače hranicu 1700 Eur) alebo musím odpisovať podľa LZ 36 mesiacov? ďakujem za radu
marjankaj
06.07.13,20:58
Tak toto by aj mňa zaujímalo.
veronikasad
06.07.13,21:10
Naozaj ide o leasingovú zmluvu a nie o úverovú ?
KEJKA
07.07.13,05:03
ak si sa rozhodla ich zaradiť do dlhodobého majetku, tak sa musíš riadiť podľa toho a určiť odpisy na 2 roky, minimálne 13 mesiacov, teda viac ako rok. Určite nie jednorazovo - to je pre krátkodobý majetok.
Kedže ide o LZ, tak daňovo uznané odpisy budú podľa počtu mesiacov trvania LZ. Nič hrozné sa nestane, ak sa rozhodneš rovnako (36 mesiacov) odpisovať tie počítače aj účtovne.
Stefan2005
07.07.13,06:39
... konečne po dlhšej dobe zaujímavá otázka na Porade...
Cením si vyjadrenie od Kejky, preto k otázke len pár mojich poznámok:

1. ak už zaraďujem majetok nespĺňajúci ocenenie do dlhodobého majetku, podľa môjho názoru treba zvoliť skutočnú predpokladanú dobu jeho používania; stanoviť si napr. 13 mesiacov je podľa môjho názoru zbytočné komplikovanie prípadu.

2. áno, hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu odpíše nájomca počas doby trvania prenájmu, t.j. v tomto prípade zákon určuje daňové odpisy a preto nemožno vychádzať z účtovných odpisov pre ich zahrnutie do daňových ako u iného majetku nespĺňajúceho ocenenie - takže pokladám voľbu rovnosti účtovných a daňových odpisov za veľmi praktickú... je zbytočné si vyrábať rozdielne UO a DO, ak netreba; predpokladám, že úžitková životnosť počítačov bude aspoň tých 36 mesiacov (ak oveľa menšia, nevidím racionálny dôvod na takýto postup)

3. zadávateľ otázky je platca DPH - ak by tento postup chcel uplatniť i neplatca, treba si uvedomiť, že pri obstaraní hmotného majetku formou finančného prenájmu potom súčasťou obstarávacej ceny nie je daň z pridanej hodnoty.
KEJKA
07.07.13,07:41
1. áno, určite
2. presne tak
3. tak na toto som zabudla, veľmi užitočná pripomienka - dôležitá pre neplatiteľov DPH.
marjankaj
07.07.13,08:51
Podľa §22 ods. 2a takýto majetok nie je hmotným majetkom, teda by sa nemalo postupovať podľa §26. §26 sa používa pri odpisovaní hmotného majetku, čo tento podľa tohto zákona nie je.
KEJKA
07.07.13,09:02
môže sa rozhodnúť............. to sa môže podľa Postupov účtovania a pre účtovníctvo je toto dôležité. ZDP tzv. drobný hmotný majetok nerieši, ale ani nezakazuje. Čo nie je upravené v ZDP, to - pokiaľ je to v súlade s účtovnou legislatívou - ZDP rešpektuje. Preto ani tzv. drobný majetok nepozná rozdielne účtovné a daňové odpisy.
marjankaj
07.07.13,09:03
Podľa akého paragrafu?
Stefan2005
07.07.13,09:13
som ústretový pre akýkoľvek lepší výklad a riešenie ako je načrtnuté...
marjankaj
07.07.13,09:20
Stefan, ak by to nebolo na leasing, tak ste s kejkou tvrdili, že do nákladov idú účtovné odpisy. A teraz chcete dať do nákladov daňové odpisy? Teda raz tak a potom zase ako sa vám hodí?
Tu ide o PU. A pri JU by to malo ísť tak isto alebo inak?

A ako by sa to riešilo, ak by som viedol iba daňovú evidenciu?
Antonia Jendrišáková
08.07.13,12:33
Pozri § 13 ods. 6 postupy účtovania pre podnikateľov
marjankaj
08.07.13,16:53
Účtujem v JU. Nevieš ako by mi ten § mohol pomôcť pri daňových odpisoch?
KEJKA
08.07.13,21:06
nerozumiem, tvrdeniu, že raz tak a raz onak. Opakujem ZDP nerieši tzv. drobný majetok, zaoberá sa len majetkom nad 1700 EUR.
Drobný majetok, ak sa odpisuje, tak ZDP akceptuje to, čo je v účtovníctve. Preto možno zavádza, že hovoríme o UO. V tomto prípade naozaj UO=DO, aj ked DO ako také neexistuje. Lepšie je tvrdenie UO=daňovo uznaný náklad, výdavky.
Daňovú evidenciu - neriešim, nezaoberám sa ňou.
JU - takisto zvyknem opakovať, že nie je moja doména.
V JU by som asi nedávala drobný majetok do odpisovaného, ale ak by niekto silou-mocou chcel, tak platí to isté.UO=daňovo uznaný výdavok.
marjankaj
08.07.13,21:19
Tak ti to napíšem tu.
Ak si určíš účtovné odpisy na 2 roky, tak podľa tvojho výkladu by aj daňové odpisy mali byť 2 roky, teda ako účtovné odpisy.
Ak je vstupná cena menšia ako 1700 €, tak predsa nebudeš postupovať podľa trvania LZ, teda podľa §26.
marjankaj
08.07.13,21:32
No ak tvrdíš, že daňové odpisy v PU sú iné ako v JU alebo pri daňovej evidencii(kde účtovné odpisy nie sú vôbec).
Jasné ty by si to nedávala do dlhodobého hmotného majetku v JU ako ani ja by som to nedával v JU. Ale rozhoduje daňovník kam to zaradí.
A zákon o dani z príjmov by mal platiť rovnako pre JU aj PU, okrem vymenovaných rozdielov. A to pri odpisoch nie je stanovené rozdielne.
marjankaj
08.07.13,21:45
Navrhujem nepoužívať skratku DHM, lebo nie je jasné, čo tým myslíš. Či dlhodobý hmotný majetok alebo drobný hmotný majetok. :eek:
KEJKA
09.07.13,05:03
aha, pochopila som, čo máš na mysli.
Ja by som sa predsa len držala litery zákona, lebo §22 určuje
(2) Hmotným majetkom odpisovaným na účely tohto zákona sú.............
s dôrazom na odpisovaný
a Tebou uvedený §26 patrí síce do časti k odpisovanému majetku ale štylizácia je trochu iná, píše sa Hmotný majetok prenajatý............
chýba mi /aj ked z kontextu to vyplýva/ slovíčko odpisovaný.

Ja to beriem tak, že v súvislosti s LZ budem brať aj drobný prvoplánovo ako lízovaný a budem sa držať povinnosti odpisovať počas doby nájmu.
marjankaj
09.07.13,06:05
Ale v §22 ods.1. je stanovené, aký je postup pri odpisovaní hmotného majetku na účely zákona o dani z príjmov.

V Česku to dali do zákona. Výdavkom sú tam aj účtovné odpisy majetku do limitu(drobný majetok) §24 ods. 2v. Ale u nás to tam chýba. Preto sa snažím postupovať pri daňových odpisoch podľa zákona o dani z príjmu.
Stefan2005
09.07.13,09:18
... ale v praxi predsa sú rozdiely; ak sa v PO využíva auto aj na súkromné účely, nekrátia sa odpisy, ak to isté robí SZCO, môže uplatniť odpisy iba pomerne...
marjankaj
09.07.13,10:23
PO predsa nepoužíva auto na súkromné(osobné) účely. Môže ho iba poskytnúť FO (zamestnancovi, konateľovi, spoločníkovi, alebo aj cudzej FO za patričnú úhradu) a tá ho použije na osobné účely. A príjem z toho použitia zdaní. §5.
Stefan2005
09.07.13,10:32
Janko, ty si fakt srandista - to kde si videl, že za patričnú úhradu? áno, PO poskytuje FO - konateľovi, spoločníkovi firemné auto, a týmto FO (v lepšom prípade) ho zdaní 1% z OC (nepeňažný príjem) - samozrejme, ak majú nejaký príjem....
marjankaj
09.07.13,10:37
No mám klienta autoservis a ten poskytuje svoje vozidlo klientom. Myslíš, že by to mal robiť zadarmo? To za úhradu som myslel cudzej osobe.
A to 1% zo vstupnej ceny by nezdaňoval snáď iba vtedy ak by to auto mal zadarmo.(konateľ, spoločník, zamestnanec)
Patričná úhrada je myslená ako cenník za požičanie vozidla. Každý podnikateľ môže mať svoju taxu.
Stefan2005
09.07.13,11:20
končím, lebo jednoducho nestačím argumentami na vždy nové protiargumenty - "A to 1% zo vstupnej ceny by nezdaňoval snáď iba vtedy ak by to auto mal zadarmo" - aj tento prípad je ošetrený - 1% sa vypočíta z obstarávacej ceny vozidla u pôvodného vlastníka
marjankaj
09.07.13,11:30
Ale to sa vychádza pri prenajatom vozidle. A nie toho ktoré PO získa darovaním.
Nakoniec ktorý spoločník alebo konateľ SRO používa firemné auto na súkromné účely?

Mohol by som ti presne citovať paragrafy a aj zvýrazniť. Ale v tejto novej porade mi to nejde. Keby to bolo založené ako debata tak by to šlo. Ale nechce sa mi to všetko reťaziť - súvisiaca téma.:(
Antonia Jendrišáková
20.07.13,05:10
Máš pravdu Tebe nie, ale otázka je na PÚ. Pre Teba platí Postupy účtovania pre SZČO-JÚ § 10 ods. 25
marjankaj
20.07.13,08:03
A čo majú postupy účtovania spoločné s daňovými odpismi, ak vediem iba daňovú evidenciu, prípadne iba uplatňujem výdavky 40% z príjmov?
§10/25 hovorí iba o zaradení hmotného majetku. O odpisovaní hovorí §20/8, a ten sa odvoláva na zákon o dani z príjmov.

A zadávateľka sa nepýtala na účtovanie, ale na zdaňovanie.