katacka
07.07.13,19:27
Dobry den, vedel by mi niekto poradit, prosim Vas? Bývam v prenájmu, zmluva je vystavená na spulubývajúceho - ja som len ako dodatok.... chcela by som sa presťahovať nekde inde, aké podnienky sú na mňa platný? záleží to od vzájomnej domluve? mám vypovedaciú lehotu keď chcem odísť len ja? a čo kaukcia?
Mária27
08.07.13,19:57
Spoločný nájom bytu (nie manželmi) rieši občiansky zákonník v § 700-702. Ak ti vznikol spoločný nájom dodatkom, znamená to dohodu podľa § 700 ods. 2 - to znamená, že máš rovnaké práva a povinnosti ako pôvodný nájomca.

Výpoveď zo spoločného nájmu bytu nie je bežná vec, preto by si ju nemala riešiť sama, lebo by sa mohli s tebou súdiť. V podstate by ste sa mali dohodnúť podobne ako spoluvlastníci. Keď totiž odídeš, spolonájomca bude musieť platiť vyššie nájomné, s čím by mal súhlasiť, alebo si nájdeš za seba náhradu a pod. Výpovedná lehota je trojmesačná, ak nemáte určenú dlhšiu. Výpoved im zašli písomne s doručenkou. Pozri, či nemáš v zmluve aj iné podmienky.

S kauciou je to obdobne - ak nebudú s tvojím návrhom súhlasiť, môžu ti ju zadržať, aj minúť, aj keď tam nebudeš bývať a nebude náhradný nájomca.