Osob
07.07.13,19:27
Ahojte, mozete mi prosim poradit k tomuto problemu? Chcem kupit ojazdene auto od fyzickej osoby a rozmyslam ze ho zaradim do obchodneho majetku aby som ho mohol odpisovat.
Moja otazka znie:
-Aky doklad o kupe a potrebujem? staci mi kupna zmluva ?
-ak ano musi byt v tejto kupnej zmluve moje ICO?
-musi byt zmluva podla obchodneho zakonnika alebo moze byt podla obcianskeho?

Dakujem za pomoc
KEJKA
07.07.13,19:32
Stačí kúpna zmluva - kupujúci SZČO s IČO
Lepšie podľa mňa podľa obch.zák., ale nemyslím si, že je to rozhodujúce.
Zita5
08.07.13,06:49
Citujem rozdiel medzi Obchodným zákonníkom a Občianskym zákonníkom pri kúpe vozidla ...
Zásadný rozdiel medzi kúpnou zmluvou uzavretou podľa Obchodného zákonníka a kúpnou zmluvou uzavretou podľa Občianskeho zákonníka je ten, že kúpna zmluva uzavretá v zmysle ustanovení Obchodného zákonníka výrazne chráni kupujúceho a umožňuje mu nadobudnúť vlastnícke právo i od nevlastníka – ide tu o prelomenie právnej zásady „nemo plus iuris ad alium transfere potest quam ipse habet“, teda „nikto nemôže na druhého previesť viac práva, ako má sám“.

Podľa § 446 Obchodného zákonníka totiž „kupujúci nadobúda vlastnícke právo aj v prípade, keď predávajúci nie je vlastníkom predávaného tovaru, ibaže v čase, keď kupujúci mal vlastnícke právo nadobudnúť, vedel, že predávajúci nie je vlastníkom a že nie je ani oprávnený s tovarom nakladať za účelom jeho predaja“.

Typickým prípadom ochrany dobromyseľného kupujúceho je uzavretie kúpnej zmluvy podľa Obchodného zákonníka napr. v prípade kúpy ojazdeného motorového vozidla, kedy sa len veľmi ťažko dá vylúčiť riziko kúpy kradnutého motorového vozidla.

V prípade, že by kupujúci uzavrel kúpnu zmluvu podľa Občianskeho zákonníka a neskôr by vyšlo najavo, napr. pri prepise držiteľa vozidla na dopravnom inšpektoráte alebo pri dôkladnej kontrole výrobných čísel, že predmetné motorové vozidlo bolo pre nejakým časom ukradnuté, kupujúci sa v zmysle hore uvedenej zásady nemohol stať vlastníkom vozidla, skutočný vlastník by sa úspešne mohol domáhať vrátenia vozidla a kupujúci by sa mohol domáhať vrátenia zaplatenej kúpnej ceny od predávajúceho, čo by však mohlo byť veľmi problematické a kupujúci by ostal v konečnom dôsledku bez auta aj bez peňazí. V prípade uzavretia kúpnej zmluvy podľa Obchodného zákonníka však kupujúcemu takéto riziko nehrozí, pretože dobromyseľný kupujúci sa stane vlastníkom vozidla i v prípade, že toto vozidlo nekupuje od skutočného vlastníka.

Kúpnu zmluvu podľa Obchodného zákonníka môžu uzavrieť i nepodnikatelia, ak sa v zmluve dohodnú, že svoj záväzkový vzťah podriaďujú režimu Obchodného zákonníka.
.................................................. .........
Zdroj :http://www.enoviny.sk/?sekcia=3&uroven=1&obsah=3&cid=15198

Čo sa týka čo r.č. alebo IČO .IČO nie je podstatné
Máte nasledovné možnosti :
1. buď zakúpite vozidlo hneď na podnikateľa a teda aj jeho fakturačné údaje.Túto kúpu riadne zaevidujete a zaúčtujete vo Vašom účtovníctve
2.alebo vozidlo zakúpite na r.č. a motorové vozidlo vložíte do obchodného
majetku
3. alebo sa rozhodnete vozidlo nevložiť do obchodného majetku a budete súkromné vozidlo využívať na podnikanie .Budete si účtovať cestovné náhrady v súlade so ZoCN .