Majka
14.03.06,10:29
Prosim Vas co si moze dat do vydavkov zivnostnik kt. ma v zivnost na prevadzku cudzieho mot.vozidla?Robi sofera.

/phm blocky z tankovania...? alebo prepocitavat kilometre.../
renča1
14.03.06,09:48
môhla by si skonkretizovať svoju otázku. Jedná sa o os.auto nezarad.v majetku, ktoré živnostník používa a má ho vprenájme od FO? Alebo ide o os.auto zaradené v majetku ....FO.
Majka
14.03.06,09:54
je zivnostnik a robi sofera,prevadzkuje cudzie mot.vozidlo kt. nema v majetku.
vobec enviem ake povinnosti vyplyvaju z takehoto podnikania...zivnosti...
STRELEC
14.03.06,09:58
Prosim Vas co si moze dat do vydavkov zivnostnik kt. ma v zivnost na prevadzku cudzieho mot.vozidla?Robi sofera.

/phm blocky z tankovania...? alebo prepocitavat kilometre.../Robí teda zamestnanca - šoféra na živnosť. Spôsob jeho zmluvného vzťahu mu bude prinášať problémy - aj daňové. Nemôže si dať nič do nákladov, čo súvisí s autom. To je predsa , predpokladám, majetkom "zamestnávateľa. Onen FO len poskytuje prácu, šoférovanie. Do nákladov (pokiaľ neuplatní %) si môže dať len to , čo súvisí s prácou, napr. pracovný odev a obuv, školenia vodičov, telefón, mobil, ....
Majka
14.03.06,10:00
alebo teda max. by si sasi mohol uplatnit 25perc. pausalne vydavky.... vsak?
renča1
14.03.06,10:01
pri používaní mot.vozidla nezahrnutého do obchodného majetku, ktorý je vypožičaný alebo prenajatý bude možné ako daň.výdavok pri prevádzke mot.vozidla uplatňovať preukázateľné výdavky v podobe:
-nájomného (výpožičného)
-výdavok na spotreb.PHM
- opravy, údržby ak je to v zmluve dohodnuté
- tech.zhodnotenie , ak je to do hodnuté
-dalších prevádz.výdavkov súvisiacich s používaním mot.vozidla (dialničné poplatky, parkovné atd...)
STRELEC
14.03.06,10:01
Napadli ma ešte diéty pri služobných cestách ako výrazná nákladová položka. Stravné. Účtovníctvo. Poradenstvo. Administratívna výpomoc. Administratívne výdavky. Náradie. Nejaké pomôcky.
STRELEC
14.03.06,10:03
Renča1:
Nemôže si dávať nič do nákladov ohľadom vozidla. Je to FO=zamestnanec=vodič.
STRELEC
14.03.06,10:04
alebo teda max. by si sasi mohol uplatnit 25perc. pausalne vydavky.... vsak?Nepíšeš aké vozidlo riadi a hlavne kade chodí. Napr. zahraničné diéty mu riadne vylepšia výdavky OZD.
renča1
14.03.06,10:27
Renča1:
Nemôže si dávať nič do nákladov ohľadom vozidla. Je to FO=zamestnanec=vodič.

pokiaľ som si ja v otázke všimla ide o sZČO.
STRELEC
14.03.06,10:31
pokiaľ som si ja v otázke všimla ide o sZČO.Ale áno je to "živnostník". Úvodzovky by som zdôraznil.Navrhol som aj druhy výdavkov, ktoré by mohol mať, primerane svojej činnosti.
renča1
14.03.06,10:37
No ja to chápem, tak že živnostník, ktorý podniká na základe ŽL robí šoféra na os.aute, ktorý nemá zaradený v majetku firmy. Medzi majiteľom os.auta a živnostníkom,ktorý používa autom.musí existovať nejaká zmluva o výpožičke vozidla. V tejto zmluve by mal prenajímateľ a nájomca-živnostník dohodnúť náklad.vzťahy..., zodpovednosť, atd... Ak to je takto ja nevidím problém, prečo by si nemôhol uplatniť všetky výdavky čo som vymenuvala už hore vyššiom príspevku.
Majka
14.03.06,11:35
takze su dva nazory v ktorych sa tiez tapam......
renča1
14.03.06,12:21
takze su dva nazory v ktorych sa tiez tapam......

ak existuje takáto zmluva o výpožičke alebo prenájme medzi živnostníkom a akože "zamestnancom"., tak som toho názoru , že áno uplatnia sa také výdavky, ktoré som už rozpísala na začiatku. Ved SZČO je a bude stále SZČO . Zamestnanca chápem, ako zamestnanec prijatý do zamestnania na základe zmluvy, dohody, atd...a nie ako SZČO.
dogicka
15.08.06,14:28
Prosím o radu. Môj klient zakladá s.r.o. Nebude mať zamestnancov. Šoféri nákladných áut, ktorí pre s.r.o. budú robiť rozvoz tovaru, budú pracovať na živnosť. Autá budú v majetku s.r.o. Upozornila som ho, že v tomto prípade by mohol mať v prípade daňovej kontroly problém, nakoľko by to mohlo byť posúdené ako závislá činnosť. Po porade môjho klienta s právnikom, podpísal so živnostníkmi Zmluvu o výpožičke auta. Ešte som ju nevidela takže neviem konkrétne podmienky zmluvy. Chcem sa spýtať, či má niekto takúto skúsenosť, či môže byť v zmluve dohodnuté, že výdavky na PHM, prevádzku a údržbu auta si bude uplatňovať s.r.o.?
dogicka
16.08.06,13:05
Prosím o radu. Môj klient zakladá s.r.o. Nebude mať zamestnancov. Šoféri nákladných áut, ktorí pre s.r.o. budú robiť rozvoz tovaru, budú pracovať na živnosť. Autá budú v majetku s.r.o. Upozornila som ho, že v tomto prípade by mohol mať v prípade daňovej kontroly problém, nakoľko by to mohlo byť posúdené ako závislá činnosť. Po porade môjho klienta s právnikom, podpísal so živnostníkmi Zmluvu o výpožičke auta. Ešte som ju nevidela takže neviem konkrétne podmienky zmluvy. Chcem sa spýtať, či má niekto takúto skúsenosť, či môže byť v zmluve dohodnuté, že výdavky na PHM, prevádzku a údržbu auta si bude uplatňovať s.r.o.?

Prosím vás, nikto nevie poradiť?
dogicka
16.08.06,16:27
Veľmi prosím, poraďte mi niekto, je to súrne. Ja viem, že by mal tých vodičov zamestnať na TPP ale on o tom nechce ani počuť. Budem vďačná za každú radu.
ilona
17.08.06,05:00
Majka,musíš presne definovať,či tá SZČO,ktorá robí šoféra na cudzom motor.vozidle tie cesty faktúruje tým,pre koho vozí,alebo faktúruje tomu,koho auto je - šoférovanie a podľa toho ti povieme, čo budeš môcť uplatniť do nákladov.
dogicka
17.08.06,13:21
Majka,musíš presne definovať,či tá SZČO,ktorá robí šoféra na cudzom motor.vozidle tie cesty faktúruje tým,pre koho vozí,alebo faktúruje tomu,koho auto je - šoférovanie a podľa toho ti povieme, čo budeš môcť uplatniť do nákladov.

SZČO budú prácu vodiča fakturovať s.r.o. Prosím vás poraďte...