kvietok
14.03.06,09:46
ahoj, máme zamestnankyňu, ktorá je tehotná a začala navštevovať cvičenie pre tehotné ženy. zamestnávateľ jej chce na tieto kurzy prispievať, lenže daňová poradkyňa ma upozornila, že daňováci mi tento náklad môžu z účtovníctva vyhodiť. prosím poraďte, môže zamestnávateľ na tieto kurzy prispievať a výdavky s týmto spojené započítať do nákladov? ďakujem
monika
Lila
14.03.06,11:20
Ja by som to dávala ako príspevok zo soc. fondu na regeneráciu síl, veď je tehotná a potrebuje dočerpať sily.
Samozrejme-príspevok by som zdanila cez mzdu.
slovex
14.03.06,11:21
riešila by som to príspevkom zo sociálneho fondu, samozrejme by to malo byť ošetrené vnútropodnikovou smernicou(napr. starostlivosť o zdravie zamestnancov)
kvietok
14.03.06,11:34
ďakujem za rady, ale čo v takom prípade, keď mi prinesie doklad o zaplatení celého kurzu a zamestnávateľ sa jej ho rozhodne preplatiť celý s tým, že jej to nechce preplatiť zo sociálneho fondu? chce jej to proste "darovať", aby ona s tým nemala žiadne výdavky
Lila
14.03.06,11:43
Tehotnej by som to zdanila cez mzdu- veď ide o peňažné plnenie.
Kurz by som zaúčtovala do nákladov a v DP by som to pripočítala k základu dane. Čiže by to nebol daňový výdavok.

Ale určite treba šéfovi dať na vedomie, že to môže ísť zo SF. Samozrejme pozor na int. smernicu /viem, že podaktorí vôbec takéto smernice nemajú/.
V nej treba percentuálne určiť v akej výške budete preplácať takéto výdavky na regeneráciu síl pre svojich zamestnancov.
slovex
14.03.06,14:42
ďakujem za rady, ale čo v takom prípade, keď mi prinesie doklad o zaplatení celého kurzu a zamestnávateľ sa jej ho rozhodne preplatiť celý s tým, že jej to nechce preplatiť zo sociálneho fondu? chce jej to proste "darovať", aby ona s tým nemala žiadne výdavky

v tomto prípade bohužial nedaňový výdavok! treba to však zamestnancovi zdaniť ako naturálny pôžitok