ZuzanaET
08.07.13,13:33
Dobrý deň,
rada by som sa na Vas obratila s prosbou o radu v tejto situácii - som cca rok po rozchode s priateľom, s ktorým sme spoločne kúpili byt. Keďže on bol a je napísaný ako jeho jediný vlastník, nebol problém mu vysvetliť, nech ma po rozchode vypíše zo spoločnej hypotéky, čiže v tej už nefigurujem. Spoločne sme si však zobrali ešte menší bezúčelový úver na zariadenie bytu. Tento úver je napísaný naňho, ja v ňom figurujem ako spolužiadateľ a splátky odchádzajú z môjho účtu. Bohužiaľ, moje argumenty, že za spomínaný úver bol nakúpený nábytok, ktorý je v jeho byte a teda by si mal prebrať aj tento úver, nepomáhajú. Už vyše roka teda splácam niečo, čo užíva niekto iný...ako sa dá postupovať, aby som ho donútila úver prebrať na seba? Je to cca 250 EUR mesačne a keďže som slobodná mamička, hoci mi peniažky vychádzajú, viem si predstaviť ich použiť aj zmysluplnejšie. Vopred ďakujem za radu.
veronikasad
08.07.13,11:35
Skús zrušiť alebo aspoň na jeden mesiac pozastaviť trvalý príkaz. Myslím, že banka bude v prvom rade vyzývať dlžnika, ktorým je tvoj bývalý priatel. Len ak by splátku neuhradil, nastupuješ ty.
draik
08.07.13,12:31
Dlžník a spoludlžník sú zaviazaní spoločne a nerozdielne. Ak zo vzájomnej dohody nevyplýva niečo iné, medzi sebou si plnenie voči veriteľovi delia v pomere 1:1.
Čo sa týka hypotéky, tak predpokladám, že banka s týmto krokom súhlasila a že bol spísaný dodatok ku zmluve, podľa ktorého zostáva dlžníkom expriateľ.
ZuzanaET
09.07.13,05:18
Draik, dakujem za vysvetlenie, znamena to, ze mi staci zaplatit polovicu splatky? Aj to by pomohlo. A ano, k zmluve o hypoteke bol spisany dodatok, tam je vsetko v poriadku.
KEJKA
09.07.13,05:25
ako ti napísali, bud neplať - kedže si doteraz platila ty - isto máš "predplatenú" svoju polovicu dopredu na niekoľko mesiacov.
Vypočítaj si od rozchodu, kolko si zaplatila, hoď to na papier a pošli písomne výzvu expriateľovi, aby na účet ..... /banky/ splatil svojich 50%, najlepšie s doručenkou.
Ty sa rozhodni, bud naďalej budeš platiť už len polovicu /je dosť možné, že banka hned reagovať nebude/, alebo prestaneš platiť a banka zareaguje rýchlejšie - vyzve dlžníka.
Nechaj, nech si to vyriešia tieto dve hlavné strany, banka sa nestará, pokiaľ peniažky chodia, jej je jedno z akého účtu.
ZuzanaET
09.07.13,05:32
Dakujem, vyskusam :-)
duves
09.07.13,08:32
Ale takto to nie je, že ona splatila svoju polovicu. Draik to napisal ako to je. Banka eviduje len jeden dlh, takže to bude vymahať od oboch. Pre nu je cesta iba občiansko-sudneho konania.
draik
09.07.13,11:26
Musíte zaplatiť celú splátku. Voči banke ste totiž obaja zaviazaní spoločne a nerozdielne, teda od každého z Vás môže banka požadovať úhradu celého dlhu resp. splátok. Následne sa medzi sebou (to už banku nezaujíma) vy dvaja dlžníci vysporiadate tak, ako ste sa dohodli a ak dohoda nie je, tak si uhradené splátky rozdelíte na polovicu. Teda ak zaplatíte banke viac, ako na Vás pripadá, následne si to môžte vymáhať od spoludlžníka. V každom prípade neodporúčam platiť menej, pretože pokuta za omeškanie môže byť vysoká (polovica z nej pripadne Vám) a banka môže vyhlásiť predčasnú splatnosť úveru.