odbornik1
08.07.13,14:41
Dobry den,

moj problem je takyto:
Okrem toho, ze som zamestnanec a vsetky relevantne dane a odvody mi strhava zamestnavatel, tak si privyrabam na zivnost. Je dost mozne, ze za tento rok prekrocim limit zarobku cca 4700 EUR (pod ktory sa nemusia platit odvody zo zivnosti do SP), pricom ak to dobre chapem, tak po prekroceni limitu sa na buduci rok musim prihlasit do SP a vznikne mi povinnost platit minimalne (ci vyssie?) odvody do ZP a SP (55 +130 EUR, teda dokopy 185 EUR mesacne). Funguje to teda tak, ze napr. pri rocnom zarobku zo SZCO dajme tomu 6000 EUR budem od jula 2014 pocas jedneho roka platit tych 185 EUR mesacne? Inak povedane, z prijmu 6000 EUR zaplatim statu a ZP 2200 EUR len na odvodoch, nehovoriac o odhadujem cca 500 EUR na dani, co zarobok zalozeny na mojej iniciativnosti a ochote pracovat po veceroch a vikendoch skresava na polovicu.

Vie mi prosim nejaky danovy poradca alebo fundovany uctovnik komplexne poradit ako riesit takuto situaciu, resp. mi odporucit niekoho, kto mi vysvetli prakticke moznosti (ak nejake teda su)? Mimochodom, platia sa rovnake odvody v pripade ze by som zarobil ako SZCO napr. 5000 alebo 8000 EUR rocne, ci je tam len jednotna sadzba? Navrhy o tom, ze mam robit nacierno a podobne, neprichadzaju do uvahy Zakladanie sro s vyplacanim odmeny sebe samemu a platenie uctovnicky kvoli podvojnemu uctovnictvu asi tiez nema zmysel pri takom pomerne nizkom prijme.

Pre dokreslenie situacie - v zamestnani mam priemerny slovensky prijem pre cloveka s mojim vzdelanim a preto je jasne, ze ako SZCO si neprivyrabam z nudy. Za rok 2012 som mal ako SZCO prijem vyrazne pod limitom pre platenie odvodov. Deti ani manzelku nemam, takze nejake danove bonusy, odpisy a neviem co, sa ma asi tiez netykaju.

Dakujem
veronikasad
08.07.13,13:42
Pre rok 2014 platí príjem pre povinnú registráciu v SP suma 4830€ (12*402,50). Od 1.7.2014 začneš platiť len povinné odvody do SP.

Odkedy podnikáš ? Pri súbehu zamestnania a podnikania sa preddavky do ZP neplatia z minima, ale v skutočnej výške na základe RZZP - od 1.1.2014 z príjmu roku 2012. Ak si začal podnikať až v roku 2013, do konca roku 2014 si môžeš určiť preddavky v nulovej výške - rozdiel doplatíš v RZZP, ktoré vykoná prísl. zdr.poisťovňa.
odbornik1
08.07.13,13:53
Dakujem za reakciu, Veronika.

Okej, takze 4830, nie cca 4700. A tie povinne odvody do SP su tych 130 EUR mesacne, to sedi? Su aj nejak odstupnovane podla rocnzeho prijmu z podnikania, napr 6000 alebo 8000 EUR?

Podnikam ako SZCO uz od 2008, takze to co spominas sa ma asi tykat nebude. Doteraz som mal rocne prijmy zo SZCO medzi 1500 a 4000 EUR, takze odvody do SP som ako SZCO neplatil ziadne, iba odvody vo vyske 10-15 EUR do ZP.

Asi je aj neprakticke (ci nemozne?) zrusit a opat zalozit zivnost v rozpati par dni - vraj oblubeny trik - aby som bol brany ako podnikatel prvy rok. Okrem toho kedze fakturujem viacmenej len do zahranicia, tak podla paragrafu 7a zakona o DPH som registrovany aj ako platitel DPH (hoci ziadnu DPH neplatim, len musim podavat suhrne vykazy kazdy stvrtok), tak s rusenim a zakladanim zivnosti by boli spojene dalsie zbytocne vybavovacky.
veronikasad
08.07.13,13:56
V čom bola táto odpoveď pre teba neužitočná ?
odbornik1
08.07.13,14:00
prepac, to som musel kliknut omylom ked som hladal ikonku na odpoved, fakt som ani netusil ze som na nieco take klikol :-)
veronikasad
08.07.13,14:03
Zrušenie a opätovné založenie živnosti ti nepomôže. Pokial nová vznikne do 30.6.2014 (ak by si bol prekročil príjem za rok 2012), odvody do SP by si platil z príjmu roku 2012, nepovažoval by si sa za novú SZČO. Rovnako aj v ZP.
odbornik1
08.07.13,14:07
A teda podstata - existuje legalna moznost ako nezaplatit 2200 EUR (185x12) z rocneho prijmu povedzme 5000 EUR ako SZCO (teda skoro polovicu) len na soc odvodoch? Platim predsa uz odvody ako zamestnanec, preco mam platit take nehorazne odvody (plus dan) aj ako SZCO?
veronikasad
08.07.13,14:11
Prečo ? Lebo medveď - taký je Zákon o soc.poistení, ktorý nám schválili poslanci. Povinne z minima platíš len SP (v roku 2014 to bude nejakých 135€ mesačne). Preddavky do ZP sa odvíjajú od základu dane, ktorý sa zvyšuje o zaplatené poistné - tie ti zostanú na približne rovnakej úrovni ako doteraz.
veronikasad
08.07.13,14:14
Ustriehni si príjem, daj si poslednú faktúry zaplatiť až v januári nasl. kal.roka a ďalší rok si bez povinných odvodov do SP - ak ti to tak vyhovuje.
odbornik1
08.07.13,14:20
vdaka za tip, ale ani to sa nebude dat, kedze zahranicnej firme musim vystavovat faktury priebezne kazdy mesiac (po cca 500 EUR) podla realne vykonanych prac a oni nebudu akceptovat moju akokolvek opravnenu snahu o znizenie nezmyselnych odvodov tym ze budem fakturaciu posuvat. Okrem toho kvoli stvrtrocnym vykazom DPH musim aj fakturu vystavenu 1.1.2014 (za prace dodane v decembri) zahrnut do roku 2013, ak sa nemylim.
veronikasad
08.07.13,14:23
Pri povinnej registrácii do SP sa sledujú uhradené (nie vystavené) faktúry, režim fakturácie ani súhrnné výkazy ti to neovplyvní. So zahraničnou firmou to bude naozaj ťažšie na úhrade fa.
Inú možnosť u fyzickej osoby nepoznám. Ibaže by si v decembri išiel na dovolenku a nič nefaktúroval.
odbornik1
08.07.13,14:35
neviem, ci tomu chapem, mozes mi rozviest "režim fakturácie ani súhrnné výkazy ti to neovplyvní"?
veronikasad
08.07.13,14:38
Fakturáciu prác vykonaných do 31.12.2013 zahrnieš do číselného radu faktúr roku 2013, aj keď budú vystavené v januári 2014. Dátum vzniku daň.povinnosti bude 31.12.2013. Ale ak nebudú uhradené, do príjmu pre posúdenie povinnej registrácie v SP ich nezahrnieš.
odbornik1
08.07.13,14:44
aha, to znamena ze so Soc Poist je to ako pri suhrnnych vykazoch DPH, ktore podavam za povedzme prvy stvrtrok v roku, aj ked povedzme je faktura vystavena 1.4 (za prace v marci)?
veronikasad
08.07.13,14:50
Nie celkom, znovu zopakujem - do SV idú všetky faktúry, do príjmu pre SP zaplatené faktúry od 1.1.-31.12. bežného kal.roka.
odbornik1
08.07.13,14:52
Aha, uz chapem, do SP len to co je naozaj uhradene. Inak dakujem ze mi tak trpezlivo odpovedas :-) sorry ze off-topic, ale som teraz trochu zneisteny tymi suhrnnymi vykazmi - mozes mi prosim este potvrdit ze ich podavam za povedzme prvy stvrtrok v roku, aj ked povedzme je faktura vystavena 1.4 (za prace v marci)?
veronikasad
08.07.13,14:54
Dôležitý je dátum zdanitelného plnenia a ten by mal byť 31.3.
odbornik1
08.07.13,14:57
ehm dátum zdanitelného plnenia - to je datum dodania sluzby (31.3) alebo datum vystavenia faktury (1.4.)? problem je ze suhrnny vykaz za 2. stvrtrok som prave podaval aj s fakturami vystavenymi 1.7. ale datumom dodania sluzby 30.6. , to je zle?
veronikasad
08.07.13,14:59
dátum dodania služby. SV máš správny
odbornik1
08.07.13,15:05
fuu, vdaka, aspon ze tak. Pokial ide o tie vsetky casove rady atd, ak poslednu fakturu v 2013 vystavim povedzme 30.12, ale bude vyplatena az o 30 dni (teda koncom januara, patri do danoveho priznania az za buduci rok? To ale nesedi so suhrnnym vykazom za 4Q2013, kedze v nom bude faktura z 30.12 (lebo datum dodania sluzby je v decembri) ale v DP za 2013 nebude? nevadi?

inak, sice problem s odvodmi som nevyriesil (kedze sa asi ani neda vyriesit), ale vdaka za odpovede a trpezlivost!
veronikasad
08.07.13,15:08
Nehľadaj súvislosť medzi DP, SV a odvodmi do SP. Do DP a príjmu SP idú skutočné úhrady, teda mohli by to byť faktúry aj spred 5 rokov
odbornik1
08.07.13,15:19
ahaa, preto si mi nepriamo radila nechat si co najviac zaplatit v januari, aj ked vystavim faktury v decembri, nech to ide do danoveho priznania a soc poistovne az za ten dalsi rok, teda 2014. Uz mi dopina, vdaka.
veronikasad
08.07.13,15:21
Presne tak ako píšeš. Dúfam, že už budeš spokojnejšie spať.
odbornik1
08.07.13,15:27
No neviem neviem, ale pokusim sa. Vdaka.
KEJKA
08.07.13,21:18
Úžasná trpezlivosť, prebehla som diskusiu, oceňujem......./zabudla som po odoslaní kliknúť na užitočné tak až dnes - 9.7.2013./
Na druhej strane - tento posun s úhradami ti vyjde tak na jeden rok.
Pokiaľ trvalo budeš mať vysokú faktúráciu, o rok sa ti do obratu pre SP napočítajú oneskorené úhrady z decembra - zrealizované v januári. Takže výborné riešenie, len upozorňujem na tento háčik. Ale treba ušetriť, ked sa dá, kto vie, čo bude o rok.
odbornik1
09.07.13,06:23
suhlas, 'veronikasad' bola uzasne trpezliva :-)

Dakujem aj za tvoju reakciu, kejka. Veru, taketo 'odsuvanie' fakturacie je fajn legalny trik (aj s uskaliami, ktore spominas), ale asi len v slovenskych podmienkach maleho podnikania, ktore sa mna netykaju. Velka zahranicna firma, s ktorou spolupracujem, to vzhladom na svoje rigidne pravidla, kadejake mesacne reporty a podobne veci akceptovat nebude a este ma budu nahodou podozrievat z nekalych umyslov, ak by som im aj porozpraval nieco v zmysle 'viete, fakt ma to mrzi, ale nerad by som venoval skoro polovicu prijmu na odvody, z ktorych neplynie zhola ziadna protihodnota a ziadnu lepsiu socialnu ani zdravotnu starostlivost z toho mat nebudem'. Mozem sa pokusit len obmedzit zakazky do konca novembra a dufat, ze za mna nenajdu nahradu, ked sa budem stale vyhovarat, ze som busy.
KEJKA
09.07.13,11:32
aha, chceš povedať, že platia načas. Takže ak vystavíš faktúru podľa ich podmienok, nemajú oni problém so zaplatením.
Šťastný to človek.
odbornik1
09.07.13,12:16
áno, zatiaľ platila načas, po cca 30 dňoch. (Ne)preplácanie faktúr podľa nálady je asi skôr slovenská doména.