NaKúpalisku
08.07.13,15:37
Zdravím,

som živnostník a tento rok budem mať aspoň dve dohody. Ked´ako živnostník už platím mesačné odvody (ZP a SP), môžem požiadať o alikvotné vrátenie časti odvodov zo SP (po podanie DP v roku 2014)? Pokiaľ som to dobré rozumela, tak ZP vráti preplatky, ale SP nie.

Ďakujem vopred.
veronikasad
08.07.13,13:48
SP nerobí ročné zúčtovanie, zaplatené poistné SZČO by ti vrátila len v prípade, ak tvoj príjem z dohody prekročí maximálny mesačný vymeriavací základ (3930€ mesačne). Nerobí to automaticky, o vrátenie zaplateného poistného SZČO treba požiadať.
Katy a R
08.07.13,13:57
a ja doplním veroniku - že aj ZP vráti len ak naozaj bude preplatok .. pozri napr http://www.dovera.sk/platitel/tema-navod-ako-platit-poistne/a525/kolko-treba-platit-v-roku-2013
MatoH
08.07.13,13:57
Otázkou je, čo znamená preplatok. Ak sa presiahne maximálny vymeriavací základ, tak ZP aj SP vráti preplatok pre osoby v súbehu - tam ale treba požiadať o spustenie súbehu, oni to prepočítajú a vyjde im, aký preplatok je. Ten sa dá buď použiť na uhradenie poistného za ďalšie mesiace, alebo ho môžu poslať na účet. Ak ale súčet vymeriavacích základov nedosiahne maximálny, tak nie je čo vracať. Rozdiel medzi SP a ZP je v tom, ze pri ZP ide o preddavky a celková výška poistného sa vypočíta na základe ročného zúčtovania, kde sa porovná s preddavkami. Pri SP ide o poistné (teda istú formu poplatku), a teda už sa nič neprepočítava s výnimkou súbehu a dosiahnutia maximálneho vymeriavacieho základu - teraz je 3930 €.
Katy a R
08.07.13,14:16
akú alikvotnú časť máš na mysli??? - pltíš podľa dosiahnutéh príjmu ..
veronikasad
08.07.13,14:19
ZP vráti preplatok v priebehu roka len v prípade, že SZČO bol časť mesiaca na PN (s nárokom na nemocenské), alebo platil preddavky vo vyššej sume ako vyšli z RZZP.
Katy a R
08.07.13,14:27
veď samozrejme - preto som priložila link, kde je aj maximálny VZ pre ZP v roku 2013 .. ;)
Samorejme, že brigáda (dohoda) nie je dôvod na preplatok :)
veronikasad
08.07.13,14:29
Preplatky, o ktorých som písala, nesúvisia s max. VZ. Samozrejme, v prípade PN-ky pri vyššom príjme môže potom vzniknúť nedoplatok v RZZP.