skoricka
14.03.06,09:52
ked nakupim zasoby v OC ktora zahrna aj prepravu, davam prepravu tiez na tento ucet a potom upravim cenu zasob?
Tweety
14.03.06,08:57
ked nakupim zasoby v OC ktora zahrna aj prepravu, davam prepravu tiez na tento ucet a potom upravim cenu zasob? Preprava vstupuje do ceny obstarania, takže naúčtuješ tiež na 111.;)
Gabi03
01.03.07,13:42
Ako účtujem náklady na prepravu, ak účtujem zásoby spôsobom A a v dobe obstarania mi tieto náklady na prepravu nie sú známe? Je to o to horšie, že nemôžeme očakávať zakaždým rovnakú cenu prepravy, čiže každá preprava zrejme bude mať rôzne náklady. Môžem tieto náklady za prepravu účtovať rovno do nákladov (501 alebo 518?)? Alebo musím to za každú cenu dať do obstarávacích nákladov cez analytický účet 112?
Prosím poraďte, neviem ako riešiť túto situáciu.:confused:
Marianna01
01.03.07,15:19
Ako účtujem náklady na prepravu, ak účtujem zásoby spôsobom A a v dobe obstarania mi tieto náklady na prepravu nie sú známe? Je to o to horšie, že nemôžeme očakávať zakaždým rovnakú cenu prepravy, čiže každá preprava zrejme bude mať rôzne náklady. Môžem tieto náklady za prepravu účtovať rovno do nákladov (501 alebo 518?)? Alebo musím to za každú cenu dať do obstarávacích nákladov cez analytický účet 112?
Prosím poraďte, neviem ako riešiť túto situáciu.:confused:

Nemôžeš počkať s prevodom na 112, kým Ti nepríde faktúra za prepravu?

Prípadne sa nedá dohodnúť s prepravcom, aby Ti nechával nejaký nákladný list, kde by bola vyčíslená suma na prepravu? Potom by si to zúčtovala ako preddavok a faktúrou by si to vyúčtovala?
Gabi03
02.03.07,06:09
Bohužiaľ nie. Práve preto mi to robí také starosti. Fakturované budeme mať ževraj dokonca štvrťročne :eek: ! A tie ceny sa za každú cestu budú meniť. (Predpokladám, že až po návrate auta sa bude rozhodovať. :o ) Ešte takáto situácia nenastala, ale s určitosťou nastane a chcem byť pripravená.
Ma napadla ešte metóda odchýlok, ale aj tam potrebujem vedieť dopredu cenu, takže neviem.
Čiže logicky mi ostáva pri faktúre to dať celé rovno do nákladov.
Niekto ešte nejaký nápad? :(
dhuisman
31.10.07,18:19
Pokracujem v tejto teme z minuleho roku, lebo odpoved na otazku ci mozno prepravu uctovat do nakladov som nenasla.
Nas podnik chce osobitne sledovat naklady na prepravu a vynosy z nej (kedze dopravne sluzby zabezpecujeme cez rozne dopravne spolocnosti so zlavou a potom si uctujeme prirazky). Na doslych fakturach je cena dopravy uvedena osobitne. Je mozne nezahrnut ju do ceny obstarania materialu ale uctovat ju na 518xxx?
Na druhej strane na vyslych fakturach je preprava uvedena tiez osobitne. Teda pri predaji vyrobkov by som prepravu neuctovala na 601xxx ale osobitne na 602xxx(vratane prirazky k doprave).
Je takyto postup uctovania spravny a pripustny z pohladu legislativy?
Stefan2005
31.10.07,19:18
Pokracujem v tejto teme z minuleho roku, lebo odpoved na otazku ci mozno prepravu uctovat do nakladov som nenasla. Nas podnik chce osobitne sledovat naklady na prepravu a vynosy z nej (kedze dopravne sluzby zabezpecujeme cez rozne dopravne spolocnosti so zlavou a potom si uctujeme prirazky). Na doslych fakturach je cena dopravy uvedena osobitne. Je mozne nezahrnut ju do ceny obstarania materialu ale uctovat ju na 518xxx? ...

Odpoveď vyplýva z §43 postupov účtovania, podľa toho, aký spôsob účtovania zásob používaš:

(2) Spôsobom A sa účtujú zásoby takto:
a) v priebehu účtovného obdobia sa zložky obstarávacej ceny nakupovaných zásob účtujú na ťarchu účtu 111 - Obstaranie materiálu alebo na ťarchu účtu 131 - Obstaranie tovaru so súvzťažným zápisom na príslušných účtoch zúčtovacích vzťahov, alebo na finančných účtoch; vnútroorganizačné služby, ktoré súvisia s prepravou dodávok zásob a vlastné náklady na spracovanie materiálu sa aktivujú; aktivácia materiálu, služieb a tovaru sa účtuje na ťarchu príslušných účtov zásob so súvzťažným zápisom v prospech účtov účtovej skupiny 62 -Aktivácia,

(4) Spôsobom B sa účtujú zásoby takto:
a) v priebehu účtovného obdobia sa zložky obstarávacej ceny nakupovaných zásob účtujú na ťarchu príslušných účtov účtovej skupiny 50 - Spotrebované nákupy so súvzťažným zápisom na príslušných účtoch zúčtovacích vzťahov alebo na finančných účtoch, pričom sa aktivujú vnútroorganizačné služby, ktoré súvisia s prepravou a dodávok zásob a vlastné náklady na spracovanie materiálu; aktivácia materiálu, služieb a tovaru sa účtuje na ťarchu účtov účtovej skupiny 50 - Spotrebované nákupy súvzťažne s príslušným účtom účtovej skupiny 62 – Aktivácia.
KEJKA
31.10.07,19:30
dodám, že pri spôsobe B je potrebné tiež rozlišovať a priraďovať náklady na prepravu (ako aj iné súvisiace náklady) k cene tovaru.... napr. voľbou osobitného AU k účtu 504.
Ferko
27.02.08,20:45
Sme začínajúca firma. Musím obstaranie zásob účtovať cez účet 111? aj keď viem, že je to určite konečná cena a určite pri obstaraní nebude žiadna preprava?
Neviem nikde nájsť, že to nie je povinné.
Prosím, prosím, pomôžte mi, zorientovať sa.
Ďakujem.
tiki
28.02.08,11:50
Ako sa majú tie dopravné náklady rozúčtovať - rozbiť na jednotlivé položky faktúry? Sa to rozbije podľa pomeru hodnoty položky voči celkovej faktúre?
Zoltán Kovács
28.02.08,12:35
Ako sa majú tie dopravné náklady rozúčtovať - rozbiť na jednotlivé položky faktúry? Sa to rozbije podľa pomeru hodnoty položky voči celkovej faktúre?

Nie. Cena prepravy sa vydelí počtom dodaného tovaru.
Alexandra777
14.03.08,16:17
Ahojte, neviete mi prosím niekto poradiť? Keď mi príde faktúra za materiál, ktorá je rozdelená na jednotlivé položky ako - cena materiálu, - doprava materiálu, - použitie betónpumpy...Mám to všetko zaúčtovať na účet 501 -Spotreba materiálu (účtujem spôsobom B), ktorý si rozčlením na 501 01 - obstaranie, 501 02 -doprava materiálu, 501 03 - ostatné náklady súvisiace s dodaním materiálu? Alebo musím dopravu a použitie betónpumpy účtovať na účet 518?
Rozalka
14.03.08,16:40
Sme začínajúca firma. Musím obstaranie zásob účtovať cez účet 111? aj keď viem, že je to určite konečná cena a určite pri obstaraní nebude žiadna preprava?
Neviem nikde nájsť, že to nie je povinné.
Prosím, prosím, pomôžte mi, zorientovať sa.
Ďakujem.
Môžeš priamo na 112.
§ 43 Postupov ...
(8) Pri účtovaní zásob spôsobom A, sa môžu nákupy materiálu účtovať priamo na účte 112 - Materiál na sklade (http://www.porada.sk/showthread.php?t=52887), nákupy zvierat na účte 124 - Zvieratá (http://www.porada.sk/showthread.php?t=59464) a nákupy tovaru na účte 132 - Tovar na sklade a v predajniach (http://www.porada.sk/showthread.php?t=59466).
Rozalka
15.03.08,14:07
Nie. Cena prepravy sa vydelí počtom dodaného tovaru.
To ozaj Smith, je to niekde uvedené? ak áno, potom celé roky robím niekde chybu.
Účtujem firmám z podkladov dodaných z rôznych softvérov a väčšina prepočítava podľa sumy za jednotlivé položky. Jeden zákazník si cenu prepravy prepočítava ručne a to podľa OBJEMU tovaru - lebo, ako tvrdí, platí podľa objemu naloženého a prepraveného tovaru.
tiki
22.03.08,06:14
podla mňa tiež by malo byť podľa ceny resp hodnoty danej položky voči hodnote celej faktúry. pokiaľ nie je dopravné stanovené na objem alebo hmotnosť
domacnost
06.02.09,11:27
Dobrý den, po uzavierke skladu mi zostalo 0,43 halierov na účte 111 v HK. účet 112 je nulový, prosím vás môžem 0,43 účtovať do HV?

Ďakujem.