monika-s
01.10.04,06:04
Dobrý deň, som tu nová, tak verím, že ma medzi seba príjmete :o)
Budem sa snažiť prispievať do tém, ktoré sú mi ako-tak blízke.

Na úvod by som však chcela poprosiť o radu. Zamestnávateľ zakúpil pracovné oblečenie pre svojich zamestnancov. Z hygienických a ďalších dôvodov chce firma zabezpečiť aby si zamestnanec pri odchode zakúpil toto oblečenie. Napr. keď odíde do 1/2 roka, zaplatí celú sumu, ak do 3/4 roka polovicu sumy ...

Myslíte že na to existuje nejaká písomná dohoda alebo niečo podobné?

ďakujem za pomoc a teším sa na spoluprácu.

Monika
Braňo
01.10.04,04:17
Zapracuj to do smernice o poskytovaní pracovného oblečenia.
Luba2
01.10.04,12:40
Prikláňam sa k Braňovi, aby si to zapracovala do smernice, ale pracovný odev v určitých prípadoch poskytnúť musíš, a samozrejme bezplatne, nie som si istá, či sa Ti podarí tie peniaze od všetkých získať, lebo ak nebudú súhlasiť, v podstate nemáš žiadnu možnosť im to strhnúť zo mzdy.
tibor
01.10.04,12:52
do smernici - teda ak sa to bude tak riešiť - by som spolu s odchodom zamestnanca zakotvil aj stratenie odevu...resp. opakovanie stratenie či zničenie...

neviem, čo za spoločnosť ste - či Vám vyplýva povinnosť poskytovania takýchto odevov a ako často to robíte - no nedal by som to smernice - ale do Pracovného poriadku spoločnosti.
monika-s
02.10.04,15:58
Ďakujem za rady. Tiež sa mi veľmi nepozdáva zaviazať zamestnanca na finančnú náhradu za pracovný odev, ktorý si síce môže nechať, ale niekomu je v súkromí nanič. Myslím že to nebude také ľahké, ale skúsim to nejako vyriešiť smernicou o poskytovaní ochranných pomôcok. Ide predovšetkým o montérky, topánky.
anka1
05.10.04,09:27
Ahoj Monika-s,

v nasej firme mame podobny problem. Ja som to vyriesila podpisanim dohody o zrazkach zo mzdy, prikladam ju v prilohe. Mam vypracovanu normu spotreby a podla nej, urobim zrazku. Pekny den prajem Anka
Žofka
05.10.04,13:01
Zaujímalo by ma, či o tej norme spotreby je informovaný aj zamestnanec. Ako nápad to nie je zlé. Tú dohodu o zrážkach zo mzdy predpokladám mu dávate podpisovať pri vzniku pracovného pomeru. Zamestnancovi by malo byť jasné, aká hodnota je tej ktorej súčasti odevu a aká je jeho norma spotreby (rozumiem tomu životnosť), ako dlho to oblečenie vydrží a aká je jeho percentuálna sadzba pri strate, resp. neodovzdaní odevu pri odchode. Ide mi o to, že zamestnanec sa môže ohradzovať tým, že nikto mu nepovedal v akej hodnote dostal veci a či sa mu oprávnene zráža zo mzdy Vami vyčíslená čiastka.
monika-s
06.10.04,05:41
Ahoj Anka, ďakujem veľmi pekne za radu, dosť mi to pomohlo lebo naozaj som sa nemala od čoho odraziť. Pracujem síce na smernici o poskytovaní BOZP, ale stále som sa nemohla dopracovať ku konkrétnemu výsledku. Tak to skúsim tvojim systémom. Pekný deň všetkým.
Maja2
07.04.05,05:58
Pridám sa k téme. Sme začínajúca firma. Idem vypracovať internú smernicu na poskytovanie pracovného oblečenia a pracovnej obuvy. Potrebujem zistiť predpis, ktorý hovorí o tom, akú povinnosť má zamestnávateľ v tomto smere voči zamestnancom. Hlavne či je niekde určené, ako často ho treba poskytovať.Ďakujem za akúkoľvek odpoveď.
ingi
07.04.05,07:04
Pridám sa k téme. Sme začínajúca firma. Idem vypracovať internú smernicu na poskytovanie pracovného oblečenia a pracovnej obuvy. Potrebujem zistiť predpis, ktorý hovorí o tom, akú povinnosť má zamestnávateľ v tomto smere voči zamestnancom. Hlavne či je niekde určené, ako často ho treba poskytovať.Ďakujem za akúkoľvek odpoveď.
Vo všeobecnosti sa tu jedná o oblasť bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci.

Pre zamestnávateľa vyplývajú povinnosti v tejto oblasti z § 146 a nasl.ZP, ale hlavne zo zákona č.330/1996 Z.z. o bezp.a ochrane zdravia pri práci, zákona č.95/2000 Z.z. o inšpekcii práce, nariadenia vlády č.504/2002 Z.z. o podmienkach poskytovania osobných ochranných pracovných prostriedkov - toto nariadenie je pre Teba asi najdôležitejšie.
Okrem týchto predpisov sú aj ďalšie, týkajúce sa práce so zobrazovacími jednotkami, ďalej práce s bremenami, práce na stavenisku, atď.

Celkom v skratke:

Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancom o.i. aj pracovný odev a pracovnú obuv, ak zamestnanec pracuje v prostredí, v ktorom odev a obuv podliehajú nadmernému opotrebovaniu alebo mimoriadnemu znečisteniu tak, že sa stanú nepoužiteľné za kratší čas ako šesť mesiacov. Udržiavanie osobného ochranného pracovného prostriedku zamestnávateľ zabezpečuje potrebnou údržbou, opravou, výmenou.
Zamestnávateľ poskytuje osobné ochranné prostriedky podľa svojho zoznamu poskytovaných osobných ochranných pracovných prostriedkov. Tento zoznam sa má vypracovať na základe hodnotenia nebezpečenstiev a špecifikujú sa v ňom konkrétne typy týchto prostriedkov, ktoré sa poskytujú pri jednotlivých prácach.
Jeden konkrétny príkladík: Do smernice si zakotvíš, že pracovníci pracujúci v určitých podmienkach (vyšpecifikuješ) budú dvakrát ročne dostávať montérkovú súpravu, atď.
Bionda
07.04.05,07:45
Súhlasím s Ingi, všetky pracovné pomôcky a oblačenie, ktoré zamestnec dostane pridelené vzhľadom na charakter práce mali byť vedené , ja osobne mám najradšej Zápisník BOZP, kde na to je vyčlenená časť(zaviedla som to ako nové aj do firmy, kde teraz pracujem a myslím, že sú spokojní) a je tam aj časť o dĺžke životnosti daného oblečenia. Týka sa aj potom odpisov v účtovníctve.