priska81
09.07.13,14:46
Dobrý deň,
mám odpracovaných 9 rokov u jedného zamestnávateľa. V decembri 2009 som nastúpila na materskú dovolenku a zároveň aj na rodičovskú. Vo februári 2013 som rodičovskú dovolenku ukončila a vrátila som sa späť do zamestnania, kde bol môj pracovný pomer ukončený po 4 a 1/2 mesiacoch k 30.6.2013. Teraz som zistila, že som tehotná. Mám nárok na poberanie materského príspevku? Predpokladaný termín pôrodu 2 - 3/2014(ešte nemám žiadné potvrdenie od lekára). Budú sa mi 3 roky s dieťaťom doma započítavať do odpracovaných rokov? Momentálne som sa bola zaevidovať na UPSVR. Z akého príjmu sa mi bude rátať materská?
Ďakujem.
Mila123
09.07.13,13:28
bola si tehotná v čase ukončenia PPV?
brčko
09.07.13,14:10
ak ti lekár potvrdí, že si bola 30.6. tehotná, tak si v 8mesačnej ochrannej lehote, v ktorej ti vzniká nárok na materské a príp. na nemocnské z ukončeného nem.poistenia. ochr. lehota zo zamestnania by prestala plynúť, ak by ti vzniklo nové nem.poistenie (napr. si sa prihlásila na dobr.nem.poistenie). Aj dni čerpania rodič.dovolenky počas trvania prac.pomeru sa rátajú do potrebných 270dní nem.poistenia potrebných na vznik nároiu na materské (vid § 49a Zákona o soc.poistení), aj ked pre nárok na nemocenské sa nezapočítavajú, ale pri uplatneneí nárou na nemocneské zo "zamestnania" nie je podmienka mať 270dní nem.poistenia.
Ale pozor, nárok na materskké v ochr. lehote vzniká presne 6týž. pred teramínom. Materská sa ti bude rátať, akoby si na materskú nastupovala v posledný den trvania nem.poistenia, tj. akoby si na materskú nastupovala 30.6.2013, preto rozhodujúce obdobie by malo byť rok 2012. Kedže v nom predpokladám si celý rok čerpala len RD, žiadne iné dni (to je podstatné!!!!), napr. pn ..., tak sa ti bude materské rátať z pravdepodobného vym.základu, z ktorého by sa platilonem.poistnie za mesiac nástupu na md. A bude záležať od mzdárky, čo ti uvedie ako pravdep. vym.základ. jt. na tvojom mieste sa s nou o tom v predstihu popýtam, budú to od nej zo soc.poistovne žiadať (ak to napr. nedonesiaš hned so žiadsotou, čo by asi vyplácanie urýchlilo). Mala by uviesť miniimálne tvoju mzdu podla prac.zmluvy predpokladám, no toto je dosť chabo upravené v zákonoch. Daj si pozor aby nedala minimum (snád si nepracovala len na minimum).
priska81
10.07.13,11:11
áno, ale nevedela som o tom, teraz som si urobila test