Dokista
09.07.13,15:55
Vážení, žiadam Vás o radu v nasledovnej veci.
Z Československej armády, kde som slúžil ako vojak z povolania som bol prepustený po splnení záväzku na vlastnú žiadosť 30.12.1992, podľa vtedy platného Zákona č. 76/1959 Zb. § 26, odst.1, písm. f. v znení neskorších predpisov, najmä Zákona č. 226/1992 Zb., ktorým sa menil Zákon 76/1959 Zb. Podľa tohto zákona § 33a som pri odchode do zálohy dostal odchodné zo služobného pomeru. V armáde som odslúžil 27 rokov a dosiahol som vek 43 rokov.
Samozrejme som nespĺňal podmienky na odchod do starobného dôchodku.
Dňa 1.1.1993 som sa zamestnal, uzavrel som pracovnú zmluvu na dobu neurčitú podľa platného Zákonníka práce (ZP). U tohto zamestnávateľa som odpracoval nepretržite 20 rokov a 6 mesiacov. Dňa 30.6.2013 som na základe dohody rozviazal pracovný pomer podľa § 60 ZP z dôvodu prvého odchodu do starobného dôchodku. Dosiahol som vek 64 rokov a splnil som podmienky na starobný dôchodok. Zároveň som písomne požiadal zamestnávateľa (ako jediného zamestnávateľa) o vyplatenie odchodného podľa ZP § 76a, ods. 1. Počas celej doby zamestnania som nemal iného zamestnávateľa.
Bývalý zamestnávateľ mi odmietol vyplatiť odchodné po prvom rozviazaní pracovného pomeru po splnení podmienok na starobný dôchodok.
Zamestnávateľ mi svoje konanie zdôvodnil tvrdením, že odchodné som už dostal v r. 1992, keď som odišiel zo služobného pomeru vojaka. Zamestnávateľ sa odvolal na platný ZP § 76a, ods. 3. Kde je uvedené: „Odchodné zamestnancovi patrí len od jedného zamestnávateľa“.
Som toho názoru, že konal protiprávne. V roku 1992 som nemohol, ani som nenadobudol nárok na starobný dôchodok, teda som nemohol dostať odchodné podľa ZP § 76a, ods.1.
Podmienky na odchod do starobného dôchodku som splnil až teraz. Pri odchode do starobného dôchodku v čase podania žiadosti o odchodné som nežiadal o odchodné u iného zamestnávateľa. Keďže mi doteraz nevznikol nárok na odchodné podľa ZP § 76a, ods. 1, nemohol som toto odchodné dostať v roku 1992.
Taktiež som toho názoru, že nie je možné zamieňať odchodné zo služobného pomeru (alebo inej dohody so zamestnávateľom) s odchodným, ktorého nárok vzniká pri prvom skončení pracovného pomeru po vzniku nároku na starobný dôchodok, podľa ZP § 76a, ods. 1.

Žiadam Vás o Vaše posúdenie môjho problému a o radu ako ďalej postupovať.