lusy
14.03.06,10:21
Prosila by som o rady:
1. V roku 2003 bola vytvorená rezerva na dovolenku, ale v roku 2004 nebola zúčtovaná, lebo dovolenky neboli čerpané. Vyčerpané dovolenky z roku 2003 boli až v roku 2005. A chcela by som vedieť, či čerpanie dovolenky 2003 je položkou ovplyvňujúcou ZD.

2. Sprepitné platené cez terminál. V kase sa zaučtuje suma tovarov, vyhodí sa blok, ale zákazník zaplatí kartou vyššiu sumu - sprepitné. To zaučtujem do vynosov. Mám tuto položku považovať za odpočítatelnú?
KEJKA
14.03.06,10:16
1. Dovolenky musia byť vyčerpané do konca nasledujúceho roka, teda rezervy ste mali zrušiť už v roku 2004. Jedine ak bola žena na MD či RD, tak jej dovolenka neprepadá, resp. ak bola povinnosť vyplatiť dovolenku pri skončení pracovného pomeru. Z tohto titulu odporúčam rezervu z r. 2003 prehodnotiť a daňovo bude výnos asi spadať aj do roku 2004 aj do roku 2005. Vychádza mi teda možnosť, že bude treba podať dodatočné DP.
Náklady na neoprávnene čerpané dovolenky sú nedaňové podľa mňa ale sú vyrovnané s tou rezervou, takže dopad z tohto titulu v roku 2005 je neutrálny.
Lenže ten rok 2004? hm.........

2. Sprepitné je daňový výnos.