ErikaDP
09.07.13,21:58
Viac právnických osôb sa dohodlo:jedna z nich bude odberateľom energie,vstupi do vsťahu s dodavateľom energie .Dodavateľ vyfakturuje celu spotrebu pre všetky firmy tejto jednej a následne táto firma to ostatným prefakturuje. Dodavateľ en. nemá právny problém, vraj je to možné ... Firmy získajú lepšiu nákumnu cenu koli množstvu. Dodavatel nema problém ani s tým že odoberajuca firma nie je vlastníkom budov ani prípojok.
Ale: čo účtovníctvo a DPH ? Podľa zákona o energetike to nie je podnikanie ak sa prefakturuje za tie isté ceny ako dal dodavateľ ( zrejme myslené na klasiké prefakturovanie pri zabezpečení dodávky energií pri prenajímaní ). Ale: čo to je pre nakupujucu firmu ? Nakup a predaj tovaru ? to asi nie lebo ďalej to PREFAKTUROVAVA, t.j. nedava priražku, nerobí to za účelom dosiahnutia zisku z predaja ... potom by sa to malo účtovať ako priebežná položka,cez trojkové účty v PU, ale potom stracaju tie dalšie formy na DPH . Ale možem účtovať cez 5kové a 6kove účty, ked neprijmam celu faktúru na svoje plnenia na výstupe ?
Ester plus
11.07.13,10:49
Určite by som nákup energie účtovala cez 502 s ohľadom na časové rozlíšenie a prefakturovanie spotrebovanej energie by som účtovala na účte 648 tiež s ohľadom na to aby výnos bol zaúčtovaný v období ktorého sa týka. Tieto prefakturované sumy by boli vystané s DPH - viď § 8 ods. 6 zákona o DPH.
ErikaDP
11.07.13,12:49
Esterplus, vďaka za reakciu. Ano aj ja som uvažovala o §8 ods6, ale zastavilom ma to, že neviem s istotou zadefinovať ak učinnost vlastne robím. Podľa §8 ods. 6 by som postupoval ak by som to zastrešiloa komisionarskou zmluvou. Ale splna to charakter komisionarskej zmluvy ? Predávam v komicsii tovar ( energiu ?) Ide o to že s energoiu sda podnikla podla osobitného zákona ( nie podla živnostenskeho) - aspon teda si to myslím. No a zakon o energetike dava možnosť: negativne vylučuje z predmetu podnikania v energetike to, ked ide len o prefakturaciu na nakupne ceny. A mna ten § 8 ods.6 ale hadže do sfery podnikania - komisionalne predavam za účelom dosiahnutia nejakeho zisku z tej činnosti ... Takže sa mi tieto dve veci vzajomen biju: pre učely energetickeho ztakona sa tvrim že nemodnikam a pre učely zakona o DPh sa tverim že podnikam, lebo odpočet DPh na vstupe je naviazaný na to, že vstupy použijem na svoje zdanitelne plnenia na výstupe. Takže mna to skor smeruje do pozicie brat toto ako priebežnu položku §22 ods3 a to je smozrejme neprijemne, lebo tam nie je narok na odpočet DPh z tej časti faktury kotora bude dale prefaktorvaná.
Ester plus
11.07.13,17:16
Uvediem príklad. Ak by si prenajímala nehnuteľnosť, tak by si mohla samostatne účtovať nájomné a samostatne fakturovať (prefakturovávať) spotrebu elektrickej energie. Túto spotrebovanú energiu by si prefakturovávala - bez navýšenia s DPH a nie ako priebežnú položku. Je to rovnaký prípad, akurát v tvojom prípade nie je spojený s nájomom. Tvojím nájmom by mohol byť prenájom elektrickej prípojky.
ErikaDP
11.07.13,18:23
No prave toto vnimam ako prioblém vidim to ako rozdiel. Prefakturacia pri najme je opravnená, jasná, je dané účtovanie, režim DPH. Lebo naozaj realne niečo robím: realne kupim energiu a ralne ju dodam tým osobam kotre mam v nájme. Ta energia naozaj realne Ide to cezo mňa, robím nejaké zdaniteľné plnenia, je dodržaná väzba: odpočet DPH na vstupe s podmienkou že sa viaže k nejakému sukutočnenému plneniu. ALE v prípade kotrý mám cezo mňa realne žiadna energia neprejde, realne neprijmem nieje mne dodadana energia od energetikov ja vlastne ako keby robim len sližbu sprostredkovania , alebo poskutujem službu kotru neviem ako nazvať: zabezpečujem pre tie dalšie firmy priatie faktury vyučtovania dodavky od energetikov.
Ester plus
11.07.13,20:41
No v úvode píšeš, citujem "Viac právnických osôb sa dohodlo:jedna z nich bude odberateľom energie,vstupi do vsťahu s dodavateľom energie .Dodavateľ vyfakturuje celu spotrebu pre všetky firmy tejto jednej a následne táto firma to ostatným prefakturuje." Čiže tá firma ktorá bude fakturovať ostatným odberateľom energiu reálne nakúpi, takže bude mať nákup zdaniteľného plnenia, ktoré prefakturuje ostatným odberateľom. Myslím si že vôbec nehrá rolu či firma ktorá je odberateľom energie vo vzťahu k elektrárňam, spotrebovala nejakú energiu.
ErikaDP
12.07.13,06:32
Ano, maš pravdu že z fakturacie bude vyplývať že to dodanie prebehlo. Ale Faktura ma byt až druhý krok. Najprv musí byť nejaké plnenie ko kotrému sa nasledne vyhotoví doklad. Inak povedané vyhotovením faktury sa neuskuční plnenie. Najprv sa to plnenie musí stať. t.j. účtovníctvo, faktúpruácia má zobrrazit verne skutočnosť kotrá nastala. Takže ja skumam, či tým že bude prebiehat takato prefakturácia neporuším zákon o DPH, o učtovníctve, o dani z príjmu, či tato navrhnutá prefakturacia naozaj zobrazuje skutočnu činnost kotru vykonavam. Prirovnám to k definicii prechodnych položiek v zakone o DPH napr. ak advokat kzaplatí za klienta nejaké výlohy, tak sa ma zato že to kupil v mene a na učat klienta, advolatovi to vevchadza do plnení na vstupe ani na výstupe, je to prechodna položka. Preto sa obavam aby sa aj na takuto prefakturaciu elektriky, ked moja forma nič s tou cudzou elektrikou nemá ( ani budova, ani pripojka, ani s týmui druhými formami nie spoločne nerobí ... t.j. jediné čo maju spoločné bude nejaka dohodoa že za na sa spojí s nenergetikmi ...
Ester plus
12.07.13,13:07
Pochopila som podľa toho čo píšeš, že máš pochybnosť v tom, že ten kto nakupuje elektrinu či nakupuje zdaniteľné plnenie za účelom uskutočňovania svojich zdaniteľných plnení. Čiže vy nevlastníte ani elektrickú prípojku ani budovu, takže nevidíš dôvod pre ktorý by si vedela odôvodniť nákup energie s uplatnením odpočtu DPH. Vaša firma ani časť tejto energie nespotrebuje?
ErikaDP
13.07.13,12:44
Ano Ester plus, vďaka, veľmi presne si vystihla čo mi vrta v hlave. Preste tak, pri klasickom prenájme, a prefakturacii tam navaznosť je ( keby som budovu prenajimala, nakupujem plnenia okrem iných mama ako vlastnik budovy najomníkom dodať aj to čo je nevyhnute dodať s najmom, teda energie, takže ne vstupe mám energie a tie navazne su použite na moje plnenia na výstupe. Ale v mojom pripade jediným efektom, kotrý chceme dosiahnuť je zniženie ceny energie, t.j. chýba my tam zakladný faktt: zmena vlastníctva tovaru z energetikov v prospoech mňa. Lebo v skutočnosti dochadza dodaniu medi energetikmi a tými tretími firmami. T.j. mam problém so samotným pomenovaní zadefinovaním činnosti ko ktorej v moje firme dochádza ? Je to veľmi neštandartna situácia. Stale ma straší to, že podľa zakona o energetike prefakturacia nie je ponimana ako podnikanie v energetike, t.j. je možná . Takže ked to nieje podnikanie v energetike, tak idem na všeobecný - živnostenský zákon. Takže nemala by som s týmto tobvarom podnikat aby som to mohla tobiť. A teraz ma to hodi do DPH zakona: ked teda s tým nepodnikám tak vlastne nie je splnená podmienka že na vstupe si puplatním odpočet len z tých plnení kotoré použijem na plnenia na výstupe. Včera som sa dovolala na MF SR, pracovníkovi s odd nepriamych daní sa to tiež nevidelo, ale nevedel zaujat stanovisko ako toto vyriešiť. tak isto mi povedal, že nergie su riešené len pri bežnom prenájme.
Ester plus
13.07.13,12:56
No najjednoduchšie by bolo to celé účtovať z hľadiska DPH cez priebežné položky, ale to sa asi všetky firmy naviazané na tento odber postavia proti. Alebo by sa do vzťahu odberateľ - elektráreň mala dosadiť firma, ktorá energiu aj spotrebuváva, potom by ľahšie obhájila nákup zdaniteľného plnenia za účelom uskutočňovania svojich zdaniteľných plnení s cieľom znížiť centu vstupných nákladov na energiu.
ErikaDP
13.07.13,15:07
Ano, aj mna to stale smeruje na priebežné položky, a tým to celé stráca zmysel pre tie firmy. Ono spotruba aj ta moja firma, , ale nie je vlastnikom budovy, ani pripojky. Je tam v najme. Nakokolko je tam vyšší odber energie ako v ostatných dvoch a energetici potrbuju urobit zmluvu s tou firmou kotra ma dobru histtoriu odberu tak preto. Poslala som žiadost o usmernenie na drsr uvidíme či a čo odpovedia. Esterplus vďaka za pomoc, myšlienky, takato debata posuva človeka ďalej. Ešta sa chcem opýtť či Ti nič nehovorí pojem Bilančná skupina , lebo tot som našla na inetrnete zadefinované ako: SKUPINA ÚČASTNIKOV TRHU S ELEKTRINOU A ICH OBERNE MIESTA, ZA KOTRU PREVZAL ZODPOVEDNOST ZA ODCHYLKU JEDEN SPOLOČNY SUBJEKT ZUČTOVANIA ... či toto nieje myslené prave na podobné prípady ako mám ja.
Adiks
20.07.13,21:40
Podľa mňa by sa mal na zaúčtovanie prefakturácií použiť účet 602, nie účet 648.