ekonom1
10.07.13,10:32
Dobrý deň.

Naša spoločnosť zakúpila pozemok aj zo schátranou budovou. Túto budovu ideme zbúrať a bude nás to stáť dosť veľké peniaze. Potom sa postaví nová stavba. Ako mám zaúčtovať tieto búracie práce? Môžem si to dať do nákladov alebo to zvýši hodnotu novej stavby? Nová stavba bude úplne iná.:eek:

Ďakujem.
marjankaj
10.07.13,08:36
ekonom1
10.07.13,08:40
Ďakujem. To som čítala. Lenže tam je likvidácia časti a nie celého komplexu. Jedná sa o to že je to stará nepoužiteľná barabizňa, ktorá tam stojí a my kúpime pozemok. Bohužiaľ je na tom pozemku, tak ju musíme vyvaliť. Podľa mňa by to malo ísť do nákladov na 518.
Alebo sa mýlim?
marjankaj
10.07.13,08:41
Ak tam nebudeš nič stavať, tak do nákladov.
Neviem čo si z toho čítala. Iba nadpis?
Mila123
10.07.13,08:42
takéto práce jednoznačne zvýšia hodnotu novej stavby,
marjankaj
10.07.13,08:44
Nemusí to tak byť.
KEJKA
10.07.13,09:05
Otázka je, kedy potom?
Ale ak zbúrate len preto, aby ste tam viacmenej vzápätí stavali novú budovu, tak náklady na likvidáciu barabizne vstupujú do ceny novej budovy.
marjankaj
10.07.13,09:07
Presne toto napadlo aj mne. ;)
Mila123
10.07.13,09:09
a ako znela otázka zadávateľky? Túto budovu ideme zbúrať a bude nás to stáť dosť veľké peniaze. Potom sa postaví nová stavba....teda????
ekonom1
10.07.13,09:20
Ďakujem.
ekonom1
10.07.13,09:22
Až teraz som to pochopila :-D. Idem variť kávu.
Ďakujem.
marjankaj
10.07.13,09:25
Nemusí to byť postavené v tomto roku.
A po zbúraní stavby, môže pozemok aj predať. Kto vie?
a_je_to
10.07.13,09:54
... ale musí. Demolačné práce nemôžu ísť do nákladov. Buď zvýšia hodnotu novej stavby, alebo toho pozemku. Náklady ? ... iba ak pripočítateľné, ale kvôli čomu ? To ... ako s tou DPH minule .... že nemusíš uplatniť odpočet, iba môžeš ... ale kvôli čomu ? Veci sa riešia tak, ako sa patrí, nie v rámci ostatných neužitočných teoretických možností.
marjankaj
10.07.13,10:49
Podľa §2i je daňovým výdavkom na dosiahnutie príjmov preukázateľne vynaložený výdavok, ak tento zákon neustanovuje inak.
Teda aby som dosiahol z predaja pozemku vyšší príjem, tak som dal zbúrať schátralú stavbu. Vieš uviesť § , ktorý zakazuje dať do výdavkov tieto búracie práce? Alebo ustanovuje inak?
Stefan2005
10.07.13,13:01
zo zadania jednoducho vyplýva, že to nemôže byť účet 518, ani náklady - teoretizovať nad ostatnými možnosťami, kedy by to mohol byť náklad, nemá zmysel...
proces obstarania dlhodobého majetku investičnou výstavbou môže byť proces dlhodobý (t.j. viacročný), stavba (pôvodná i nová) dokonca môžu byť aj zakonzervované, takže aj po rokoch to vždy bude iba 042 a nie náklad.... až po rokoch, v prípade zmarenej investície sa možno baviť o nákladoch...
a_je_to
11.07.13,17:30
… no ak Ti chýba iba ustanovenie proti Tvojej alternatíve úniku, tak tu ho máš :
§ 30d … PÚP
(7) V účtovníctve účtovnej jednotky, ktorá obstaráva nehnuteľnosť za účelom ďalšieho predaja, pričom nejde o predaj nehnuteľnosti v nezmenenom stave alebo nie sú splnené podmienky na účtovanie o zákazkovej výstavbe nehnuteľnosti určenej na predaj, sa účtuje na účte 133 –Nehnuteľnosť na predaj. Na účte 133– Nehnuteľnosť na predaj sa účtujú opravy, technické zhodnotenie a súvisiace náklady spojené nehnuteľnosťou, ktoré vznikajú z dôvodu uvedenia nehnuteľnosti do stavu spôsobilého na predaj. Na účte 133 – Nehnuteľnosť na predaj sa účtuje aj obstaranie pozemku, na ktorom sa realizuje výstavba nehnuteľnosti za účelom predaja podľa odseku 6.