batko
10.07.13,09:42
Podal som návrh na dodatočné dedičské konanie po maminej sestre, ktorá s ňou žila v spoločnej domácnosti 95% svojho života. Zomrela v roku 1986 a v roku 1984 napísala závet.
Bola slobodná a bezdetná. V dobe jej úmrtia aj písania závetu z jej piatich súrodencov žili dvaja. Moja mama a jej brat. V závete odkázala svoj podiel z domu a priľahlej záhrady (1/5 ) mojej matke s tým, že keby ju predumrela tak jej deťom,tzn. mojej sestre a mne. Vzhľadom k tomu, že ostatné nehnuteľnosti boli v družstve a správe štátnych lesov , tak tieto v závete neriešila. Podľa pôvodného dedičského konania, teda čo bolo napísané v závete, nadobudla moja matka a ostatné nehnuteľnosti v družstve a správe štátnych lesov sa mali dediť zo zákona. Dedičia dedičstvo neodmietli. Obaja dedičia po roku 1990 zomreli. Moja matka v roku 1994 a jej brat v roku 2002. Po mame sme zo zákona dedili spolu so sestrou. Po maminom bratovi, nakoľko bol bezdetný, dedila jeho manželka. Tá taktiež v roku 2004 zomrela. Dedičstvo po nej sa vysporiadavalo podľa troch závetov, z ktorých notárka uznala 2. V závetoch boli taxasatívne vymenované nehnuteľnosti , ale aj hnuteľný májetok a komu čo pripadne.
V tomto roku som so sestrou podal návrh na dodatočné dedičské konanie práve na opomenuté nehnuteľnosti, ktoré boli v družstve a u štátnych lesov. Vie mi niekto zodpovedne uviesť , že podľa akých paragrafov sa určuje rozsah dedičov? Môže notárka zobrať do úvahy tú skutočnosť, že pokiaľ sme boli so sestrou slobodní tak sme s ňou taktiež zdieľali spoločnú domácnosť? V ďaľšom jej živote pokiaľ bola zdravá a ku koncu vážne nemocná, sme my so sestrou pomáhali mame pri jej opatere až do samého konca?
marjankaj
10.07.13,07:53
Zanechala závet, teda podľa závetu, keďže bola bezdetná.
Mária27
10.07.13,12:03
Čo nebolo predmetom závetu, dedí sa zo zákona. Ak nemala poručiteľka potomkov ani predkov, dedí sa v tretej skupine.
Podľa § 475 občianskeho zákonníka dedia súrodenci, ak nededí niektorý z nich, dedia jeho deti (ale už nie vnuci).
Bez ohľadu na to, ktorí súrodenci žili v čase jej úmrtia, dedia deti všetkých súrodencov. Ak ste jediní žijúci z jej neter a synovcov, dedíte iba vy. Nepotrebujete zdielať spoločnú domácnosť.
batko
11.07.13,05:59
Matkin brat zomrel. Dedila po ňom manželka,ktorá už taktiež umrela. Dedilo sa po nej zo závetov. Je možné aby týto závetní dedičia patrili do okruhu dedičov v mojom prípade?
Mária27
11.07.13,06:44
nie
batko
22.02.14,22:47
Prosím Vás, čo mám podniknúť? Notárka ani po tak dlhom čase (cca 9 mesiacov) nezistila dedičov po nebohej manželke nebohého brata mojej nebohej mamy, nakoľko závetný dedič už tiež zomrel a my so sestrou sme nemali ani nemáme žiadny kontakt na jeho dedičov. Môžem žiadať o zmenu notárky ?