matka80
14.03.06,10:46
Prosím poraďte - podávam daňové priznanie za rok 2005. Do 30. júna 2005 som bola aj zamestnaná v závislej činnosti aj SZČO. Potom už len SZČO. Vyšla mi dosť vysoká daň - nad 20 tisíc, teda musím platiť preddavky. Viem približne aké príjmy budem mať v roku 2006 a ak si na budúci rok pri daňovom priznaní odrátam 40% paušálne výdavky, vyjde mi zaplatiť daň asi tak 4 tisíc, preto sa mi nezdá logické platiť vysoké preddavky.
V zákone o dani z príjmov je článok 10 -"Daňovník, ktorého základ dane tvorí súčet čiastkových základov dane a jedným z nich je aj čiastkový základ dane z príjmov zo závislej činnosti, neplatí preddavky na daň, ak tento čiastkový základ dane tvorí viac ako 50 % z celkového základu dane. Ak čiastkový základ dane z príjmov zo závislej činnosti tvorí 50 % a menej, preddavky na daň sa platia v polovičnej výške."
Môj prípad by bol platiť polovičné preddavky. Môžem teda odvádzať každý štvrťrok len polovicu? Nevadí, že som bola zamestnaná len do júna?
Vďaka.
KEJKA
14.03.06,10:04
Presne podľa citovaného odstavca. Máš nárok na platenie polovičných preddavkov.
Môžeš sa skúsiť dokonca dohodnúť so správcom dane aj inak - teda dohodnúť si ešte nižšie preddavky.