ErikaDP
10.07.13,17:38
Dobrý deň, vážim si prácu všetkých kotrí sa podielaju na tvorbe Porady. Ale žial mam dojem že nova porada je určená len mladej generacii. Ja sa tu uplne stracam. Po dvoch mesiacoch fungovania novej porady som tu oveľa menej ako pred tým. Na obrazovke je moho informácii, obrázkov, dsymbolov, fakt sa v tom ťažko orientuje , treba preklikavat jednotlivé symboly aby sa docielili veci, kotre by bmali byť intuitívne, respektíve na iných stránkach funguju intuiitívne. Dnes ma uplne odrovnalo odhlasovanie z porady. Doteraz som sa všade sttretla s tým že tlačidlo ODHHLASIŤ zo stranky je na web strankach veľmi zreteĺne vyznačené, polopatisticky slovkom ODHLASIT. Často sa používa, preto by takato jasna vec mala byt hned vidfiteĺna. Ja som to doteraz nenašla, odchadzala som zo stranky nespravne, bez odhlasenia lebo so mto nevedela najst. Dnes som si dala robotu a začala študovať navod na použitie, ten ma nasmeroval že mam hladat nejake ozubené koliečiko. No asi mam ja o koliečko menej ... jedna sa o funkciu NASTAVENIA. Zda sa mi nelogicke a zdlhave hľadat v navode na použite kde je jednoducha funkcia ako odhlasenie a zistenie že odhlasenie je v sekcii NASTAVENIA podla mna nie je logické. Dalej postreh k žltemu reklamnemu oknu: Odpovedať tu baví: v mojom prípade ma to žial prestalo bavit. Celý tento nový systém je najaký komplikovaný. pred tým som poradu čítala ako noviny, teda aspoň mne sa to zda ovela neprehľadnejšie ako v starej porade.
misoft
10.07.13,15:50
Mala si to dať ako Chyba na stránke. Zaradím do chlievika :D
Richard
10.07.13,16:28
Erika vďaka za konštruktívnu kritiku.

Snažíme sa to robiť v súlade so súčasnými štandardami. Napríklad ikona ozubené koliečko je často používaná na nastavenia, rovnako sa prihlasovanie a odhlasovanie používateľov dáva hore vpravo pomocou ovládacieho menu, resp. prístup k nastaveniam a informáciam o mne ako prihlásenom užívateľovi býva vpravo hore v hlavičke.

Sama píšeš že je tu toho veľa. V starej Porade to bolo ešte menej prehľadné, možno si bola len zvyknutá.

To že je odhlasovanie "skryté" má svoj význam. Koľkokrát ho použiješ pri práce s Poradou? Pravdepodobne raz počas práce s ňou, niektorí sa nemusia odhlasovať vôbec, takisto ak si nedáš zapamätať tak nie je tu ani extra potreba sa odhlasovať.

Čo tým chcem povedať - ak by sme všetko, všetky funkcie chceli vyobraziť, znamenalo by to ešte horšiu prehľadnosť, resp. neprehľadnosť.
Preto sú všetky pokročilejšie a málo používané funkcie skryté. Stačí sa ich raz naučiť a už vieš kde sú a zbytočne nezavadzajú.

Skús sa na to pozrieť pozitívne, ak sa to tu naučíš, budeš to vedieť použiť aj na iných modernejších službách (spomeniem Google, Facebook tie každý pozná a väčšina aj využíva), ak nie tak minimálne na Porade :)

Rád by som robil veci tak aby boli jasné pre každého a samozrejme spätnú väzbu, zvlášt tú slušne podanú si vážim a prehodnocujem ju.
Musím sa však rozhodnúť často či je námietke na mieste alebo nie. Napr. to odhlasovanie považujem za štandard, takže to neberiem ako našu chybu ale skôr ako neznalosť (chápem nemusíme všetci všetko vedieť, ale keď sa učíme používať veci tak sa sami posúvame ďalej).

Porada je veľmi prístupná pre jednoduché používanie. Hlbšie používanie si vyžaduje viac znalostí a objavenie týchto funkcií. Inak by to bolo komplikované už pre to prvotné jednoduché použitie, čítanie.

Priebežne sa však snažím dolaďovať viacero vecí, nie je to úplne jednoduché.

K tomu že odpovedať baví. Myslím že odborníka baví odpovedať tam kde jeho odpoveď nezapadne medzi diskusnými príspevkami, ale tam kde sa jeho dobrá odpoveď prepracuje čo najvyššie ako tá najsprávnejšia. Verím že to je dobrá satisfakcia pre tých, ktorí si dajú námahu s vypracovaním odpovede.

A tu spočíva prehľadnosť novej Porady. Užitočné a dobré (keď nenapíšem že správne) odpovede sú hneď za otázkou, čo je OBROVSKÝ posun v prehľadnosti ak sa na to pozeráme z pohľadu toho, kto hľadá odpoveď na otázku.
ErikaDP
10.07.13,17:42
Vďaka za rýchlu odpoveď a vysvetlenie. Nechcela som aby moj prispevok vyznel nenejako negatívne a znevažujuco k praci ktoru robite na novom vzhľade porady. Skor som chcela vyjadriť , že pre nás "starých" konzervatívcov, ktorí nechatujeme a nefacbookujeme, a nesurfujeme na google, a neskypujeme a nepoužívame dotykové telefony ... a neviem čo ešte ... tak pre nás je to fakt ťažké sa tu orientovať. Chápem že je to presne opačná stránka pohľadu ... pre Vás inovativnejších, využívajucich nové technologie prave stara porada sa zdala byť nemoderná a chýbali tie nové tlačítka, symboly, dnes už bežné štandardy. Neviem, možno nás je už fakt málo ktorí odolávame facebookom a ďaľším novým vymoženostiam. Do teraz ma to netrápilo, lebo ak mi niečo nevyhovuje, tak to nepoužívam ( napr nechodím na socialne siete , nepoužívam dotykovy telefon atď, som v tomto tolerantný človek v zmysle komu to vyhovuje nech to používa, komu nie nech nechá tak. Ale Porada to je iné kafe. Poradu som brala ako pracovný nastroj s pridanou hodnotou akej si poľudštenosti. T.j. niečo čo potrebujem , využívam , pomôžem radou ked viem a stihnem. Takže za to moj príspevok, za nás konzervatívnejších ktorým chýba "polopatickosť" ovladania porady. Ked idem na iné internetové stránky - myslím bežné www stranky, nie facebooky, tak tam nepotrebujem študovat navod na použitie aby som tam urobila nejaký ukon, ide to akosi intuitívne. Tu na porade mam fakt problém napisat odpoved, pripojit otazku, doplnit ju ...
K Odhlasovaniu : dotaraz som vnímala toto tlačítko ako často používané : mám zakorenené že odchádzať z programu mám odhlasením a nie tlačitkom x alebo ESC, prosto má msa riadne odhlasi´t, nie len zhodit sa z programu. Na porade nevisím celý pracovný čas suvislo, ale sa pripnem ked treba. Ked za deň 4-5 x navšívim poradu, tak ma to iritovalo že sa riadne neodhlásim ... Neviem, ako píšešte to ozubené koliečko je teda podľa modernejšich zásad asi štandartom, mne to nedavalo logiku, pod pojmom NASTAVENIA si predstvaujem nastavenie nejakých technických parametrov, niečo čo sa nastavuje, mení, zadáva a podobne. No a to odhlásenie je podľa mna bežný úkon, ktorým mám odchádzat z nejakeho mojho konta , t.j. používam to pravidelne ( ako ked som v Internet bankigu a odhlasujem sa zo svojho konta, banky štandartne maju tlačidlo ODHLASIT ....
K prehľadnosti a systemu jedna otazka a jedna odpoved: ono ide asi o samotný koncept porady, zameranie, kostru o čom tento portál je. System jedna otázka a jedna odpoveď na ktorý sa teraz nabehlo mi evokuje že byto mala byť stranka kde odborníci budu radit na konkretne zadané otázky, niekto poskytuje sklužbu konkretnemu pytajucemu sa na konkretnu otázku, komunikuju medzi sebou dvaja ľudia, jedan pýtajuci sa a jeden odpovedajuci a možno si to prečíta niekto tretí( toto ale bolo podla mna výborne zavedené v Drakovi - vedela som že tam ked zadam otazku, odborník mi odpovie ) . Tento system jednej otazky a jednej odpovede je taky individualistický. Mne na starej porade vyhovoval prave ten systém širšej diskusie, pripajania sa viacerých, (možno naozaj bol neprehľadný), ale mal svoj význam, že k zadanej otazke sa rozvíjala diskusia, polemika, tým že sa odpovede vrstvili, v nich často sa moj povodny nazor modifikoval, system viac hlav viac vie: jednotlivé odpovede davali priestor na nové pohľady ... neviem to celkom presne popisať čo myslím, ale išlo to systémom diskusie. Podla mna sa neda oddelit striktne na system tu su len otazky s jednou odpovedou a tu je diskusia. Často ta diskusia priniesla riešenie. Proste stara porada bola viac spoločnom zdielani problemov a spoločnom nachadzaní odpovedí. Bol to portal kotorý vystihova svoj nazov: bola ta PORADA, radenie sa , polemyzovanie, spoločné nachadzanie riešení Teraz je to portal odpovedania na otázky. Je viem že to diskutovanie je aj v tejto novej porade, ale ten vzhľad a systém tomu nenapomaha, aspoň teda mne sa to tak zdá – al priznávam je to možno moja neschopnosť nauči´t sa to ovladať. Toto mi v novom systéme chýba a neviem to inak povedať, len že sa tu strácam. Nejako mi neudieraju do oka otazky na kotre by som odpovedala, a tak isto na moje otazky nenachádzam odpovede - pred tým mi poradaci odpovedali viac. Neviem si najst systém. Ako pozerať či niečo zaujimave nieje na porade na čo by som vedela reagovat. Ale beriem, že je to veľmi indivuálny pohľad a jedna rybka more nerobí.
Richard
10.07.13,19:09
Erika, len ťa musím poopraviť. Vôbec tu nemáme systém jedna otázka jedna odpoveď. To niekto len založil takto nazvanú tému a doplietol tým aj ostatných.
Máme tu systém že každá otázka je samostatná, odpovedí môže byť aj 300.

Podstatný rozdiel je však v tom, že najlepšie odpovede sa dostanú medzi prvé. Každá odpoveď má pritom samostatnú diskusiu (komentáre) ktoré sa posúvajú spolu s ňou. To je tá prehľadnosť (minimálne podľa mňa a taktiež podľa úspešných webov vo svete ktoré to takto už majú pár rokov a dobre im to funguje).

Možno je to menej diskusné ako voľakedy, ale Poradu som nikdy nerobil s cieľom aby to bolo diskusné fórum, ale aby na otázky existovali odpovede a riešenia. Žiaľ zvrhla sa viac do diskusnej platformy a touto cestou ju chcem dostať viac do praktickej a užitočnej formy a takto prilákať viac odborníkov, ktorý možno radšej poradia keď ich odpoveď bude na patričnom mieste, viditeľná a ľahko dohľadateľná.

Je to celé taký pokus skvalitniť Poradu. Funguje to dobre vonku, dúfam že aj tu to prinesie ovocie.

K tomu prihlasovaniu, neporovnávam Poradu s bankou ale s podobnými službami, kde je praktické byť prihlásený a nehrozia z toho také škody ako keď ostaneš niekde "visieť" prihlásená v banke... Preto tu máme funkciu "Zapmätať prihlásenie" ktorú v žiadne bankovej stránke nenájdeš.

Ak ti nesedí slovo "Nastavenia", môžeme to premenovať na "Ovládanie" "Ovládacie menu", alebo tak nejak. Rád to spravím pochopiteľnejšie.
ErikaDP
11.07.13,06:28
Dobrý deň Richard,
vďaka za vysletlnie, naozaj som sa doplietla sto jednou otázkou a jednou odpovedou. Možno mi väčinou do oka padali otázky ku kotrým nebola rozvinutá debata, alebo spravne nazvané viac odpovedí , alebo je to tým novým vzhľadom že na stranke vyskakuje okrem samotného textu otazky a odpovede mnoho iných okien, znakov, reklám, okno obrazovky je rozdelené na viacero sekcií, a to odputava pozoronost : opakujem sa, ale prirovnám to k čítaniu novín: ked čítam napr. hospodarske noviny, nič neodputava moju pozornost od textu ktorý chcem čitať ( stará porada) , ale ked chyxtím do ruku časois iného druhu, zamearania, musim ho prečitat celý aby som našla jeden článok ktorory prečítam : pozor, tým neprirovnávam novu poradu k bulvaru, to v žiadnom prípade, len chcem osvetlit prečo sa horišie s nou pracuje takým konzervatívcom ako som ja. Jednosucho mladšie ročníky maju ešte rýchle reakcie, pohotové myslenie, ľahko sa sustredia. Ale človek s pribudajucimi rokmi, stresom sa čoraz ťažšie sustredí. Teraz ked na porade niekedy čítam a reagujem na niečo zavaznejšie, pri čom treba rozmyšľať, častokrát zoberiem nejaký papier, kotrým si zakrykjem bočné časti s roznymi panelmi, napriklad teraz moj periferny zrak je odputavaný žltým oknom "Odpovedat tu baví" text kotrorý čítam a píšem mám len v cca v 1/3 s obrazovky , v strednom pruhu. Je mi jasne že porada je živa aj z reklám, že da sa tom uabráni´t ( teda ak to ešte platí ked sa dostanem do určitej kategorie odvpovedateľov že sa to asi da vypnut) ale nejde mi konkretne o reklamy, ale o množstvo okien, informacii, panelov na jednej obrzovke ktore nechtiac , mimovolne odputavaju pozornost. To by som brala na forach a strankach zameraných na zabavu, voľný čas. Ale porada je zamerana viac menej pracovne.

Ešte k odhladovaniu, vďaka za ochotu zaoberať sa mojjim postrehom. Nie je potrebne meniť označenie, ked to vadi len mne, samozrejme ked už viem kde to je tak sa prisposobim väčšine. Ale mam ešte otazku k odhlasovaniu. Ked stlačím odhlasenie, tak nerozumiem prečo stale zostavam na stranke porady. Po kliknutí na odhlásenie sa mi objaví text:
Všetky cookies boli vyčistené!
•Vráťte sa na stránku, ktorú ste si pozerali pred Poradou.
•Prejdite na hlavnú stránku Porady.
V hornej časti nadalej vidím svoje prihlasovacie meno - ako keby aj po odhlasení som bola stale prihlásená.
A neviem odíst zo stránky. Potom stlačím ESC aby som sa dostala von z Porady - nevidím tam niekde Koniec, odchod zo stránky.
AKO SA VLASTNE MA KOREKTNE ODCHADZAŤ ZO STRANKY PORADA ?
Doteraz dsom bola všade zvyknutá že odchod zo stránky je korektný tým že kliknem na ODHLASIŤ a tým zo stránky korektne odídem a hodí ma program späť na moju pracovnu plochu PC.