rbalciar
11.07.13,08:09
Dobry den,
chcel by som kupit apartman za ucelom prenajimania (najskor asi cez spravcovsku spolocnost). Rozmyslam vsak nad tym, co by bolo vyhodnejsie? Ak tomu dobre rozumiem, tak z prenajmu budem musiet odviest dan 22% a tatkiet zdravotnej poistovni 14%. Je nejaka moznost si ako fyzicka osoba odpocitat dan napr. na platby spravcovskej spolocnosti, energie a pod.? Nie je v tomto smere vyhodnejsie to mat cez s.r.o.? Je v ramci s.r.o. viac moznosti si odpocitat dan a dan zdravotnej poistovni?

vopred dakujem za odpovede
KEJKA
11.07.13,06:39
sro neplatí odvod ZP z prenájmu,
daň 22%.....to je čo?
daň z príjmov FO je 19% nad určitú hranicu 25%
a sro má daň z príjmu 23%
Ice dive
11.07.13,07:24
príjem z prenájmu tiež nepodlieha odvodu do ZP... a ďalšia vec ako dlho chceš danú nehnuteľnosť vlastniť? ak dlhšie ako 5 rokov si oslobodený od dane z príjmu pri predaji.... sro nebude oslobodená od dane vôbec...
rbalciar
11.07.13,07:29
Cize pri sro mi odpada ZP, co uz povazujem za vyhodu oproti FO. a je mozne si dan z prijmov davat do nakladov aj ako FO? Ma sro viac moznosti si odpocitat dan z prijmov? Este posledna otazka. Poplatky spravcovskej spolocnostin (napr. ked si beru 15% z prijmu) sa daju odpocitat? A len pri sro, alebo aj ako FO?

vopred vdaka
Mila123
11.07.13,07:29
ak si tú nehnuteľnosť nezaradí do majetku.......
rbalciar
11.07.13,07:31
tak neplanujem ju predavat, skor ju chcem vlastnit ako dlhodobu investiciu...preto teraz zistujem, co je vyhodnejsie..vlastnit ako FO alebo PO..
Katy a R
11.07.13,08:04
Podľa mňa je najlepšie - ako súkromná FO
môžeš si zaradiť do obch majetku - náklady uplatníš skutočné (§6ods11), daň 19% resp vyššia?? a odvody z tohto príjmu žiadne

záleží aj od toho - že aké máš iné príjmy ??
ErikaDP
11.07.13,09:09
Zdravotnému poisteniu v sro sa nevyhneš: ak sročka dosiahne zisk ( aj z nájmu) , ten zdaní 23% daňovu z príjmu. Nasledne ak si tento spoločníci po valnom zhromaždení rozhodnu vyplati´t, tak bude podliehať pri vyplatení 14 % zdravotnému poisteniu.
Katy a R
11.07.13,11:40
a aj založenie sro niečo stojí ...
rbalciar
11.07.13,12:48
aby som sa nestratil - cize z najmu budem mat rocne 6000 EUR, z toho 2000 zaplatim spravcovskej spolocnosti. Dan by som mal zaplatit 19% (1140 eur). Mozem si vykazat poplatky spravcovskej spolocnosti a dat si to do nakladov (nemusim platit dan), alebo budem este musiet odviest aj dan? Odvody ZP nemusim platit zo zisku?
Som normalne zamestnany, ale chcem "investovat do buducnosti", tak ako sa vsade pise, len nechcem dopadnut stylom, ze co zarobim na najme, tak mi pohltia poplatky, dan a odvody ZP..mozno rozmyslam prilis jednoducho, ale kazdy o tom hovori a ked sa pytam viac, tak nevedia (nechcu) povedat realitu, a vydavky a prijmy uz vobec nie. Len, ze "kazdy si vsetko da do nakladov".
Katy a R
11.07.13,12:58
prečo by ti všetko mali pohltiť poplatky - hádam zdaníš len príjem znížený o výdavky ;) len to chce aj nazrieť do zák o DzP .. (prípdne aj ZP- keď neveríš). No ak sa ti nechce, tak si na to niekoho zozeň -zapltíš, máš po probléme (aj do nákladov dáš;))
rbalciar
11.07.13,13:01
dakujem :-) ono skusal som citat zakony, ale to je spanielska dedina pre mna. cize, tak ako som pisal vyssie, by som vlastne dan neplatil, kedze poplatky su vyssie, ako dan zo zisku? dobre tomu chapem?
Katy a R
11.07.13,13:12
no ja neviem, čo to máš za matematiku ... asik je teplo
skúsim ešte raz .. ZD - základom pre daň bude rozdiel medzi príjmom a výdavkami . a zo ZD platíš 19%tnú daň(bežne) a to je všetko.
Nájdi si účtovníka (resp daňového poradcu), ke´d sú zákony španielska dedina ..