alaya1
11.07.13,07:20
U nas doslo k tomu, ze bude pisomne hlasovanie o 5. bodoch. Ale nevieme sa v dome dohodnut, ako pocitat pocet hlasov. Ide o to, ze v niektorych bytoch su viaceri vlastnici, niekde su aj 4 osoby. Tak, ako pocitat platne hlasy, jeden hlas za byt, ci musia hlasovat vsetci vlastnici a ked jeden napr. zo 4 vlastnikov bytu bude proti a 3 za, ako ten hlas pocitat. Nikde som o tomto nic nenasla.Ja som vravela, ze treba spocitat vsetkxych vlastnikov a podla toho rozhodovat, niektori vravia, ze podla poctu bytov. No pocet bytov nerovna sa pocet vlastnikov.
kopretinka
11.07.13,05:26
za každý byt je jeden hlas.
alaya1
11.07.13,05:27
kde si to nasla, ze sa ma takto hlasovat?
kopretinka
11.07.13,05:33
http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/zakon-o-vlastnictve-bytov-a-nebytovych-priestorov/ Za každý byt a nebytový priestor v dome má vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome alebo spoluvlastníci jeden hlas pripadajúci na ich byt alebo nebytový priestor
kopretinka
11.07.13,05:35
alebo ako si to predstavuješ,keď jeden byt budevlastniť 10 ľudí,tak môžu všetkých prehlasovať...to je potom aká spravodlivosť? veď uvažuj logicky.
alaya1
11.07.13,05:48
dik, nasla som to, no, ale potom robil chybu nas spravca pri hlasovani, ze spocitaval vsetkych vlastnikov bytov a nie iba jeden hlas za byt, ak je to tak.
kopretinka
11.07.13,05:58
správca nepozná zákon???
alaya1
11.07.13,06:00
Tak to ja uz neviem.
GabiZ
11.07.13,06:48
Tak, ako píše kopretinka, za každý byt je jeden hlas. Neexistuje, aby sa hlasy všetkých vlastníkov v byte spočítavali, takéto hlasovanie je neplatné. Ak je vlastníkov bytov viac a majú záujem zúčastniť sa schôdze všetci, musia sa medzi sebou dohodnúť a písomne splnomocniť jedného, ktorý za nich bude hlasovať. Vtedy platí to, čo aj pri zastupovaní vlastníka inou osobou a to § 14 ods. 5 zákona 182/1993 Z.z. :
"Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome môže písomne, s úradne overeným podpisom, splnomocniť inú osobu, aby ho na schôdzi vlastníkov zastupovala. Súčasťou splnomocnenia môže byť aj príkaz, ako má splnomocnenec hlasovať pri konkrétnych otázkach. Splnomocnená osoba sa originálom splnomocnenia preukazuje na začiatku schôdze rade alebo zástupcovi vlastníkov."
Alaya, ak hlasovanie neprebieha tak, ako je tu písané, tak potom platí podľa § 14 ods. 4 a pri písomnom hlasovaní ods. 6, že : "Prehlasovaný vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo obrátiť sa do 15 dní od oznámenia o výsledku hlasovania na súd, aby vo veci rozhodol, inak jeho právo zaniká".
Mária27
11.07.13,06:55
Vlastník splnomocňuje len inú osobu, nie iného vlastníka. Ak sa spoluvlasníci nedohodnú na hlasovaní, ich hlas za daný byt je neplatný.
Mária27
11.07.13,06:56
Podľa § 14 bytového zákona (5) Za každý byt a nebytový priestor v dome má vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome alebo spoluvlastníci jeden hlas pripadajúci na ich byt alebo nebytový priestor v dome.
Ak sa spoluvlasníci nedohodnú na hlasovaní, ich hlas za daný byt je neplatný.
alaya1
11.07.13,07:25
takze kazdy byt dostane len jeden hlasovaci listok, nie kazdy vlastnik v byte. nam to chcu takto davat.
buchač
11.07.13,07:40
Vlastníci bytu sa musia ( mali by ) najprv v súkromí dohodnúť na tom názore na tie body a nie na schôdzi si názory vymieňať ...inak vznikne chaos .

Ale ako tak sledujem , aký správca , také je aj hlasovanie ...
alaya1
11.07.13,07:43
dakujem, ako vidim, spravca zamestnava "odbornikov".
GabiZ
11.07.13,08:03
Majka, nechcem ti protirečiť, ale pri voľbe nového predsedu Obvodný úrad žiadal predložiť splnomocnenie pri hlasovaní za byty, v ktorých sú viacerí vlastníci bytov a len jeden z nich hlasoval. Toto splnomocnenie muselo byť prílohou k zápisnici a prezenčnej listine. Odôvodnili to práve znením tohto paragrafu, podľa ktorého sa má pri hlasovaní postupovať a ja im dávam za pravdu práve z toho dôvodu, že sa tým predchádza sporom, ktoré vzniknú v nejakej domácnosti a napadne sa tým rozhodnutie vlastníkov, ktoré niekedy môže byť v ich prospech, ale spoluvlastníci si chcú robiť prieky, tak to riešia takto. Ja som pri spravovaní tiež vyžadovala toto splnomocnenie. Či to tak však má byť nie je celkom zo znenia tohto odstavca jasné, je to šalamúnsky napísané, takže je to len a len na dohode v spoločenstve.
alaya1
11.07.13,08:06
Gabika, nam ide o rekonstrukciu domu a vyber firmy, takze ak mozes konkretne k tomu sa vyjadrit, budem rada.
alaya1
11.07.13,08:08
ide skor o vyklad zakona, kolko listkov maju vlastnici od spravcu dostat, nie, ze sa doma maju dohodnut, to je jasne, aj ked napr. pri 4 vlastnikoch, zdedeny byt, je to rozne, mame v bloku.
buchač
11.07.13,08:17
Koľko lístkov ???
JEDEN predsa !!!
GabiZ
11.07.13,08:20
Treba si v prvom rade pozrieť celý § 14 zákona, pretože neviem, čo konkrétne budete všetko v rámci rekonštrukcie robiť a hlavne ako platiť. Napr. pri vzatí úveru v zákone je uvedené ako sa hlasuje a aj pri ostatných činnostiach napr. vstavbe, nadstavbe. Takže podľa toho, čo plánujete v rámci rekonštrukcie robiť a ako finančne zabezpečiť aj hlasujete. Ak by ste brali úver, tak tam si tiež banka kontroluje počet hlasov, či bolo rozhodnutie platné a môžete naraziť na ten problém, ktorý sme tu spomínali s tým splnomocnením.
Mária27
11.07.13,08:22
Veď je to presne napísané v § 14 bytového zákona: (5) Za každý byt a nebytový priestor v dome má vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome alebo spoluvlastníci jeden hlas pripadajúci na ich byt alebo nebytový priestor v dome.
julysak
11.07.13,08:23
Tam je nadpolovičná väčšina všetkých
GabiZ
11.07.13,08:25
Veď hovorím, že to musia prispôsobiť na tie podmienky a body o ktorých budú hlasovať, aby sa dodržala buď nadpolovičná väčšina všetkých, alebo nadpolovičná väčšina zúčastnených 1 hodinu po zahájení schôdze, alebo dvojtretinová väčšina. Zákon to bližšie špecifikuje, ja to tu nebudem rozpisovať. Mám spracovaný taký manuál, kde to mám popísané, môžem poskytnúť, len tu na novej porade teraz neviem ako prilepím dokument.
julysak
11.07.13,08:26
My sme na úver mali 3 schôdze s tou istou prezenčkou (doviezol som babu od notára na prvú schôdzu na overovanie podpisov)
Poverili sme správcu vybavením úveru
A potom mi volala známa z 1SS, že ešte do 2/3 chýbajú 3 podpisy :D :D :D
GabiZ
11.07.13,08:28
.....no je to strašné, keď človek sa s tým toľko trápi a nakoniec.......
julysak
11.07.13,08:28
To tam fakt máte správcu odborníka jak hovado (nie ani tak odborníka, ako ... :D :D )
alaya1
11.07.13,08:47
je to o ludoch.
alaya1
11.07.13,08:48
je to tak, viem, no nam chcu posielat hlasovacie listky vsetkym vlastnikom na meno, to je chaos, az mi je smiesno-)
alaya1
11.07.13,08:52
Gabika, my mame uz pisomne hlasovanie, na schodzi bolo malo ludi. mame 5 bodov, na jednom listku, no, ako to budu pocitat neviem, ked niekde treba 2/3 vlastnikov, inde staci nadpolovicna vacsina a to mame aj najatu nejaku firmu, co zastresuje organizovanie rekonstrukcie a jej platime a spravcovi tiez, kocurkovo.
alaya1
11.07.13,09:01
Buchac -No vidis a nam chcu davat podla poctu vlastnikov v byte, takze ak neviem, lebo som sa s tym v zivote nestretla, opytam sa, co je na tom?
GabiZ
11.07.13,09:09
Všeobecne je to ťažko posúdiť, bolo by potrebné vedieť presne o aké body sa jedná a potom či boli splnené podmienky písomného hlasovania, či sa vôbec o niektorých bodoch písomne hlasovať môže a pod. No vidím, že to, s čím som ja roky bojovala ešte stále existuje a takéto spoločnosti potom zarábajú na nevedomosti ľudí. Tu by som skôr uvažovala o zmene správy a až potom o rekonštrukcii, ak nejde o havarijný stav.
alaya1
11.07.13,09:14
Ja nie som dovernik, mame 6 dovernikov, z toho 4 po 70-tke. Su so vsetkym spokojni, len je smutne, ze ostatni, co sa zaujimaju, nemaju taky pocet hlasov, aby mohli nieco zmenit.
GabiZ
11.07.13,09:22
To je vás koľko v bytovom dome, keď máte 6 dôverníkov? Je pravda, že pri zmene formy správy ak by ste si chceli založiť napr. spoločenstvo je potrebná 2/3 väčšina všetkých vlastníkov bytov a pokiaľ sa u vás nedosiahne, tak nezmeníte asi nič. Potom skúsiť pohľadať ešte iného správcu (ale to je niekedy prašť jak uhoď). Jedine sa sústrediť na to hlasovanie a napadnúť každé rozhodnutie, s ktorým nesúhlasíte, ak nie sú dodržané podmienky hlasovania. Lebo zachvíľku prídete o všetky našetrené peniaze, lebo sa budú robiť aj také veci, ktoré bytový dom nepotrebuje. Ak už niekto potrebuje najať firmu, ktorá zastrešuje organizovanie rekonštrukcie v dnešnej dobe????? tak to musíte mať teda veľmi veľa peňazí!
alaya1
11.07.13,09:28
Gabika, to je na dlhe rozpravanie. Myslim si, o tom svoje. Kto sa dobre nabali.Firma je uz vybrata, samozrejme nie z nasho mesta, je to na hov... Mame 6 vchodov a kazdy vchod ma dovernika. A keby si vedela sumu, kolko sa plati tej firme za organizovanie rekonstrukcie,ktora je z druheho konnca republiky,no zial, dochodcovia ich na schodzi odsuhlasili. Niekedy mam chut to tu zbalit a dovi..dopo...
GabiZ
11.07.13,09:38
Ali, viem dobre o čom hovoríš, no kým sa ľudia v bytovke nezmobilizujú, tak ťažko to zmeníš, sama určite nie. Ja som to tu už viackrát spomínala hlavne vo svojich starých príspevkoch, ako som takmer 2 roky bojovala, aby sme odišli od správcu, ktorí dôchodcov zdieral (vtedy tam boli vrátane nás možno 3 mladé rodiny z 36 bytov) a to sme boli len 2 vchody. Sama som nič neurobila, jediné čo mi bolo poradené zo strany hlavného kontrolóra mesta - musíte sa dať dohromady všetci, len tak niečo zmeníte. No, bola to drina, ale stálo to zato. Aspoň do času, ale to je iná kapitola a je to len a len o vlastníkoch, ktorí majú jediní právomoc rozhodnúť.
alaya1
11.07.13,09:47
Tu je 100 bytov, takze je to tazke. Nikoho nic nezaujima a vychytralec, co sa toho v ramci svojho dovernictva chytil, narobil viac zla, ako osohu. No on stratovy nebude, to viem, zial, skoro kazdemu je to jedno. "ved to nie je z jeho penazi, len u FO-)"-to je logika.
GabiZ
11.07.13,09:54
No a tí ľudia nevedia, že ten fond opráv tvoria predsa oni? Nech si napočítajú, koľko je to na rodinu za rok, dva, päť rokov a potom koľko za celý bytový dom? Možno potom začnú uvažovať nad tým, kde ide taká hromada peňazí! Ak ani potom nie........ťažko je niečo riešiť. Takýchto bytoviek je ešte bohužiaľ stále veľa a tých, ktorí by to chceli zmeniť menej a menej. Potom príde niekto chytrý a nabalí sa, kým sa dá, lebo stačí ak zistí, že niekde panuje nezáujem alebo nevedomosť, tak to zneužije. Čo k tomu dodať....realita dnešného Slovenska - bohužiaľ.
sito
11.07.13,10:02
GabiZ, v zákone ja jasne napísané, že jeden byt, jeden hlas. Ale úradník nie je zákon, môže byť aj byrokrat. Môže požadovať len jeden hlas za byt, ale nič mu nebráni požadovať jednotné stanovisko všetkých spoluvlastníkov bytu k vyjadreniu ich bytu k veci. Áno, alebo, nie! Ak sa nedohodnú, tak nemusí zaregistrovať SVB.

Pretože, aj na chôdzi, ak manželka hlasuje za a manžel proti, hlas za ten byt je neplatný.

Písomné hlasovanie môže byť, zmanipulované, tiež, ak sú zmanipulovaní vlastníci. Pri čomkoľvek, akomkoľvek hlasovaní. Na schôdzi. tiež.
GabiZ
11.07.13,10:12
Sito, veď ja tvrdím to isté, zákon jasne hovorí čo píšeš, 1 byt 1 hlas, ide len o formu, ako uznať ten hlas za jeden byt, ak je tam viac spoluvlastníkov. Preto aby sa vyhli akýmkoľvek sporom o tom, či bude hlas platný alebo nie, vyžadovali za byt, v ktorom je viac spoluvlastníkov splnomocnenie v ktorom malo byť uvedené, ako má ten dotyčný hlasovať ku konkrétnemu bodu prípadne môžu v splnomocnení uviesť, že súhlasia s jeho rozhodnutím na schôdzach. U nás boli takéto "dlhodobé" splnomocnenia potom riešené formou dodatku ku zmluve o spoločenstve a nebol problém ani pri zmene predsedu, ani pri vzatí úveru, všade sa už ten konkrétny hlas považoval za platný. Pri manželoch sa to nevyžadovalo, tam nejde o spoluvlastníctvo, je to bezpodielové spoluvlastníctvom manželov 1/1. Ak sa ale stane prípad, že prídu obaja, obaja hlasujú rozdielne, tak potom sa jednoducho hlas neuzná, čo sa potom premietne v zápisnici, kde sa uvedie počet za, proti, zdržali sa a neplatné hlasy. Tam už ani úrady nemajú čo riešiť. Ale je to v prvom rade na spoločenstve, ako si určia podmienky, nesmú byť však v rozpore s týmto zákonom.
sito
11.07.13,13:13
Gabi, súhlasím.

Žiadny zákon nerieši detaily, detaily si musia vyriešiť zúčastnené strany, osoby, ktorých sa tie detaily týkajú. Detaily riešia tiež právnici, ak by boli detaily v zákone, a paragrafy by neboli takto pokrútené §§§ , bolo by treba právnikov, keby bolo všetko na rovinu, napísané, nepokrútené?

Aj Božie prikázania sú napísané, a spovedať sa treba! Prečo?
alaya1
11.07.13,13:15
Sito, mne tato debata velmi pomohla v tom, ze uz konecne viem, kto a ako moze hlasovat, ked to zial nevedia zamestnanci nasho spravcu. Som dievcatam za rady vdacna.
sito
11.07.13,13:19
aj o odľudoch ... alebo ( odborníkoch )
GabiZ
11.07.13,15:25
Súhlasím a nemám čo dodať, je to presne tak,ako píšeš Sito. Alaya, veľmi by som vám priala, aby sa vám podarilo zbaviť sa takého správcu, akého máte, pretože jednoznačne si s vami robí čo chce, ale len preto, že mu to ostatní svojou ľahostajnosťou dovolia.
sito
11.07.13,16:07
Vidíš, vidíš alaya, debata! A zadala si otázku. Niekde som to tu už písal, že to podstatné je zrolované, alebo to zrolované ti nepomohlo?

Práve, že tie debaty, komentáre v otázkach, v tých je treba hľadať radu na riešenie problémov, ktoré trápia zadávateľov otázky.

Pravdu treba skryť ...