kahu
14.03.06,11:03
Prosím pomôžte mi,

mám z toho zmätok. Mám živnostníka má zaplatenú cestnú daň. Znemená to, že je zaradené v podnikaní? Akým spôsobom mu môžem dať spotrebu. Aj skutočnú a náhradu 6,2. Aký je to vzorec?

Ďakujem
renča1
14.03.06,10:25
Prosím pomôžte mi,

mám z toho zmätok. Mám živnostníka má zaplatenú cestnú daň. Znemená to, že je zaradené v podnikaní? Akým spôsobom mu môžem dať spotrebu. Aj skutočnú a náhradu 6,2. Aký je to vzorec?

Ďakujem

Ide o to či auto má živnostník zaradené v obchod.majetku, ak ho má tak bude si uplatňovať opravy , údržbu auta, výpočet PHM, ročný odpis atd..
Ak má os.auto nezaradené v obchod.majetku a je jeho vlastníctvom nie je na lízing , tak si uplatní cestnú náhradu na 1 km 6,20 SK a výpočet PHM + stravné pri služ.cestách.
Vzorec pre výpočet je:
počet km x spotreba auta/100 x cena za nákup PHM=suma , ktorú si uplatní do daň.vývkov.
Auto nezradené v obch.majetku prináleží 6,20 za 1 km, ak ide o os.auto vo svojom vlastníctve, výpočet bude nasledovný:
počet km x 6,20 = suma, ktorú si uplatní v daň.výdavkoch.
kahu
14.03.06,12:10
Takže ak správne tomu rozumiem tak pri aute nezaradenom v podnikaní sa môže uplatniť aj PHM prepočítané za najazdené km a aj náhrada 6,2.
Len neviem keď je zaplatená cestná daň znamená to, že je zaradené v podnikaní alebo musí byť zapísané pod IČOM.
sway
14.03.06,12:14
Takže ak správne tomu rozumiem tak pri aute nezaradenom v podnikaní sa môže uplatniť aj PHM prepočítané za najazdené km a aj náhrada 6,2.
Len neviem keď je zaplatená cestná daň znamená to, že je zaradené v podnikaní alebo musí byť zapísané pod IČOM.

správne si to pochopila, a zaradenie znamená, že ho eviduješ v majetku firmy a prípadne odpisuješ.
Ak je majiteľ a má auto a je SZČO, cestnú daň síce platil, ale neznamená to, že tým pádom je auto zaradené do majetku firmy. Takže platí takéto ;)
Tweety
14.03.06,12:15
Takže ak správne tomu rozumiem tak pri aute nezaradenom v podnikaní sa môže uplatniť aj PHM prepočítané za najazdené km a aj náhrada 6,2.
Len neviem keď je zaplatená cestná daň znamená to, že je zaradené v podnikaní alebo musí byť zapísané pod IČOM.
Nie cestná daň, ale daň z MV. To, či je zaradené v podnikaní, zistíš v účtovníctve SZČO.( v majetku)
Bavi
14.03.06,12:39
Takže ak správne tomu rozumiem tak pri aute nezaradenom v podnikaní sa môže uplatniť aj PHM prepočítané za najazdené km a aj náhrada 6,2.
Len neviem keď je zaplatená cestná daň znamená to, že je zaradené v podnikaní alebo musí byť zapísané pod IČOM.
Daň z motorových vozidiel si môže zaplatiť aj za súkromné auto ( teda za auto nezaradené v obchodnom majetku) a vtedy môže používať súkromné auto na účely podnikania, t. j. môže si uplatniť do výdavkov za každý služobne urobený km základnú náhradu 6,20 Sk( v tejto zákl.náhrade sú vlastne zahrnuté všetky prevádzkové výdavky súvisiace s používaním auta: poistné, údržba, opravy...) a náhradu za spotrebované PHM.
Okrem toho si môže uplatniť ďalšie výdavky súv. s použitím auta na pracovnej ceste: dialničné poplatky, parkovné.
Podrobnejšie Ti napíšem, ak máš záujem. Zisti, či ide o súkromné alebo firemné auto. Zistíš to podľa techničáku, či ho má zapísané pod IČO, alebo na svoje meno.:)
solino
14.03.06,13:17
Ahojte, zaujala ma tvoja poznamka Bavi, ohladne platenia dane. ak teda sukromne auto nema zaplatenu dan a pouziva sa aj na firemne ucely, tak si majitel auta nemoze uplatnit nahradu 6,20 Sk a nahradu za PHM? vdaka
Bavi
14.03.06,13:49
Ahojte, zaujala ma tvoja poznamka Bavi, ohladne platenia dane. ak teda sukromne auto nema zaplatenu dan a pouziva sa aj na firemne ucely, tak si majitel auta nemoze uplatnit nahradu 6,20 Sk a nahradu za PHM? vdaka
ÁNO. Keď používaš auto na podnikanie, je držiteľ auta povinný zaplatiť daň z motorových vozidiel.
Keď si náhrady uplatníš do daň. výdavkov a nezaplatíš DMV a pri kontrole to DÚ zistí, dorubí Ti daň aj so sankciami.:eek: