kikusha2812
11.07.13,13:08
Dobrý deň, som v 17tt a od 18.6. som na PN. Chcela by som PN ukončiť a dať zamestnávateľovi žiadosť o náhradnú prácu, nakoľko práca, na ktorú som momentálne priradená sa vykonáva v neustálom stoji, počas celej zmeny musím chodiť, zohýbať sa a naťahovať do výšok, pracujem v hale, kde je momentálne teplota aj viac ako 30° C počas celého dňa. Pred niekoľkými týždňami tak žiadala aj tehotná kolegyňa, nakoľko jej náhradnú prácu nemohli poskytnúť, nechali ju doma a platia jej mzdu. Jej sa vyjadrili ešte v ten deň ako žiadosť dala zamestnávateľovi, avšak viem, že na vyjadrenie má zamestnávateľ nejakú lehotu. Mňa by zaujímalo, že ak túto žiadosť dám zamestnávateľovi tiež, ako dlho musím čakať na vyjadrenie a či za to obdobie musím pracovať alebo môžem o náhradnú prácu žiadať aj kým som ešte PN? Ďakujem
JAJA11
11.07.13,11:21
ZP určuje, ktoré práce nemôže vykonávať tehotná zamestnankyňa..... Zamestnávateľ je povinný v súlade so ZP vás preradiť na iné, primerané práce okamžite po oznámení, že ste tehotná.... Ak takéto práce nevykonávate (ktoré sú zakázané tehotným ženám), tak závisí len na dohode medzi vami a zamestnávateľom, či vás preradí na inú prácu ......
Asi by bolo najlepšie sa baviť zo zamestnávateľom už počas PN a uvidíte čo vám k tomu povie....