Vinetu
11.07.13,12:14
So ženou sme sa rozhodli že si zväčšíme byt o loggiu...mame dve a teda jedna nám chýbať nebude. Chcel by som sa spýtať či to niekto riešil oficiálne na stavebnom úrade a teda ako to riešil. Mame projekt aj súhlas vlastníkov, lenže na stavebnom úrade ma informovali teda že to nestačí...že vraj treba nejakú zmluvu kde bude nanovo prepočítane bezpodielove vlastníctvo medzi vlastníkmi. V podstate chceme odstrániť pôvodné okná a zaskliť loggiu + zatepliť to a prehodiť radiátor pod nové okná. Steny a múrik čo ostanú po odstránení okien necháme v pôvodnom stave.

Ak by teda mal niekto z Vás nejaké informácie čo by mi pomohli presekať sa tou byrokraciou rýchlejšie tak by som bol vďačný :)

Vopred vďaka.
sito
11.07.13,10:31
182/1993, § 2, odsek 7

(7) Podlahovou plochou bytu sa na účely tohto zákona rozumie podlahová plocha všetkých miestností bytu a miestností, ktoré tvoria príslušenstvo bytu, 5) bez plochy lodžií a balkónov.

§ 11, odsek 4

(4) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemôže vykonávať úpravy bytu alebo nebytového priestoru v dome, ktorými by ohrozoval alebo rušil ostatných v neprimeranom rozsahu alebo by menil vzhľad domu bez súhlasu spoločenstva; ak sa spoločenstvo nezriaďuje, je potrebný súhlas väčšiny všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Ustanovenia osobitných predpisov nie sú tým dotknuté. 13)

Váš dom má, príklad 2 000 m2, váš byt má 60 m2, zapísaný váš podiel je 60/2000. Ak by mala lodžia 10 m2 , tak zápis by musel byť 70/ 2010.

Za tých desať m2 by bolo potom treba nie za 25 %, 2,5 m2 platiť do FPOaÚ, ale za 100 %, 10 m2. Tiež pri rozpočítaní nákladov za teplo, nie 60 m2, ale 70 m2.

Zápis, nový na katastri okolo 170 €.

U nás to má tiež jeden, pochybujem, že oficiálne. Ale keď sa nikto nesťažuje, v poriadku je to ...
Vinetu
11.07.13,11:27
Áno, tieto veci som si už dakde čítal, len problém je v tom, že podľa pracovníčky na stavebnom úrade Petržálka je treba urobiť zmluvu v ktorej by bolo zahrnuté nové prepočítane bezpodielového vlastníctva, keďže by sa všetkým zmenil podiel na nebytových priestoroch a ze je musi podpísať viac ako 2/3 vlastníkov a teda že sa na to nevzťahuje klasické odhlasovanie na schôdzi podľa § 14 či ktorý to je.

Taktiež spomínala ten kataster a zápis do neho. Keď som sa pýtal správkyne tak ta o tom počula prvý krát, takže my to nevedela objasniť a ďalšia vec je to že balkón neje nebytový priestor ale príslušenstvo k bytu.

Ak by teda išlo len o to zapísať do katastra za tu danú sumu bez toho aby sa riešila nejaká zmluva s právnikom a nove hlasovanie tak by som v tom nevidel až taký problém.
sito
11.07.13,12:04
Lodžia je príslušenstvo bytu, ale nezarátava sa do plochy bytu na rozpočítanie podielu bytu na spoločných častiach a zariadeniach. Tou úpravou sa zväčší obytná plocha vášho bytu, aj vášho domu.

Takže im sa to prvé číslo nezmení, len u vás, druhé číslo sa zmení všetkým, a 2000 - ina je viac ako 2010 - ina.

V podstate je to jedno, či 2000, alebo 2010, hlavne ako sa v dome spolunažíva, je.

Ale zmení sa aj fasáda, vzhľad domu, a možno aj statika ...
Vinetu
11.07.13,12:16
Vďaka vašej odpovedi ma napadlo zavolať na katastrálny úrad, kde mi povedali, že do katastra to v tomto prípade nieje nutné zapisovať, pretože balkón prislúcha k bytu a teda je moja vec čo s tým spravím.

Samozrejme v rámci odobrenia statikom a podľa stavebného povolenia(projektu). Akurát po kolaudácii je potrebne o túto plochu navýšiť poplatky za vykurovanie a do fondu opráv.

Ďakujem hneď budem mať príjemnejší víkend :)
sito
11.07.13,12:28
No, malo by to byť, ale pri zabratí tej lodžie so súhlasom väčšiny to nie je také hrozné ako, ak by sa jednalo o terasu, ktorá je zároveň aj strechou, prípadne, že dom sa nadstavuje.

Je jedno aký je podiel vlastníka bytu na spoločných priestoroch, zariadeniach. Ak niekto predáva byt , nie je to až také podstatné pre kupujúceho, či väčší, či menší, podiel má. Niektorých to vôbec nezaujíma, Ale ak počujú, že sú v dome zvady, neporiadok od kúpi bytu radšej ustúpia. Ale aj si povedia, však od vchodu do domu po vchod do bytu, zavriem oči ...

Práve tie okná zmenia tu fasádu domu. Tá plocha lodžie je stále rovnaká, ale byt, priestor bytu, nie. Ani vzhľad domu. Spoluvlastníkom by malo isť skôr o tie peniaze do FPOaÚ a za vykurovanie tej plochy, ak im nejde o vzhľad domu. O tom ste sa bavili? Ak nie si indián, zakopeš vojnovú sekeru, budeš súhlasiť.
Vinetu
11.07.13,12:43
Ak nemusí je to lepšie teda ak sa na to pozriete reálne tak zohnať 2/3+ hlasov sa ešte dá(na stavebné povolenie), ale na zápis do katastra potrebujete 100% súhlas a to mi príde už nereálne, pretože vždy sa nájde niekto, kto bude proti. Aspoň toľko som sa dočítal. Ak sa mýlim tak ma opravte. A ak budem poctivo platiť do fondu oprav a za vykurovanie, tak ostatných vlastníkov nijako neoberiem.

No na domovej schôdzi sa zúčastnilo 25/108 ludi teda skoro štvrtina a keď som im vysvetlil o čo mi ide a ako to chcemm spraviť nikto nebol proti.

Na dome má už mnoho susedov zasklené loggie či už plastovými oknami alebo inak. Či už oficiálne to je otázne, ale to je ich vec...ja som si osobne vybral oficiálnu cestu aj keď ma od toho všetci odhovárali.
sito
11.07.13,12:51
Vždy sa nájde, zriedka, ale nájde sa čierna ovca, biela vrana. Aj neprispôsobivý človek. Na 100 %. A nemusí byť čierny.