MiskaMisinka
11.07.13,15:23
Ahojte:) Rada by som sa s Vami podelila o svoju nepríjemnú skúsenosť s brigádami a bola by som rada ak by ste mi odpísali, či ste niečo podobné zažili, či čo si o tom myslíte.
Pred dvoma rokmi som si začala zháňať brigádu. Mala som čerstvých 18, nikdy predtým som nepracovala a bola som v tomto ohľade veľmi neskúsená. Hľadať som sa na začiatok rozhodla na profesii. Našla som zopár ponúk na brigády a hneď som zasielala životopisy. Nuž lenže všetci dobre vieme, ako to u nás na Slovensku s brigádami i prácou je. Hľadanie bolo pomerne neúspešné, nechceli ma ani za pokladníčku či čašníčku. Preto som sa nesmierne potešila keď sa mi ozvali z ponuky "promotérka/hosteska". Konkretizácia náplne práce bola, že ide o prezentáciu výrobkov. Šla som teda na pohovor. Bola som milo prekvapená, vo "firme" to vyzeralo luxusne a pohovor prebiehal s mladým šéfom, z ktorého sa šíril šarm a charizma. Prácu mi opisoval ako prácu snov, mala som pocit,že žiadnu lepšiu prácu už nenájdem. Dával mi otázky ako: "ohodnoťte svoju komunikatívnosť na škále od 1 po 5." Hovoril o tom, že moja práca bude spočívať v prezentácii rôznych farmaceutických či kozmetických výrobcov a dostanem 3 eurá na hodinu, čo je v našom meste pomerne nadštandardné. Ďalší trik, ktorý na mňa použil bol okrem úsmevu aj fakt, že: "bežne uchádzačom voláme až o niekoľko dní či sú prijatí ale Vy ste mi tak sympatická, že Vás berieme hneď!". Ach jaj. Ja viem, mala som si hneď uvedomiť, že takéto "oblby" nemajú čo v serióznej práci robiť. Ale nie. Ja som sa potešila a o dva dni neskôr som nastúpil na takzvaný "školiaci deň". Vyobliekala som sa a natešená čakala vo firme. Prišiel ku mne opäť mladý chalan, na prvý pohľad úlisný, v obleku a s nacvičeným úsmevom. Vraj ideme na to školenie až do mesta, ktoré bolo vzdialené dosť veľa kilometrov. Ešte stále mi to neprišlo zvláštne a bez váhania som s ním a ďalšími dvoma "kolegyňami" nastúpila do auta. Tak sme teda šli a ja som rozmýšľala, o čom to školenie bude. Firma sa mi prezentovala ako na špičkovej úrovni, teda som si myslela,že zrejme idem na nejaké dôležité školenie kde ma naučia, ako byť tiež špičková natoľko,aby som tam mohla pracovať. Ha ha. Nadšenie ma opustilo hneď po vystúpení z auta. Spomínaný úlisný chlapec a dve kolegyne otvorili kufor, ktorý bol plný voňaviek a nastrkali si ich do kabeliek, mladý pán do tašky. Tak som len pozerala, že hmmmm čo sa deje. Cesty späť v cudzom meste už nebolo. Oznámili mi, že moje školenie bude prebiehať TU a že mojim školiteľom bude veľaspomínaný chlapec. Slečny s voňavkami sa rozdelili každá iným smerom a ja s chlapcom sme sa tiež pobrali. Stále som naivne verila,že teda ideme aspoň do nejakého obchodného centra či predajne. Zastali sme v centre mesta. Môj "školiteľ" mi povedal,že mám dávať pozor a oznámiť mu, keď si všimnem nejaké staré babky. Neverila som vlastným ušiam, načo mám hlásiť, keď uvidím staré babky??..Neskôr mi to už došlo. 5 hodín sme chodili po centre mesta a zastavovali takmer výlučne panie nad 50 rokov. "Školiteľ" hovoril, ja som len mlčala a nemo sa pozerala. Práca spočívala v oblbovaní starých ľudí. Dal starkej otázku, že kde najčastejšie nakupuje. Potom jej povedal, že áááááno túto odpoveď chcel počuť a že ako DARČEK dostáva 4 luxusné voňavky, ktoré na náš trh prídu o mesiac, za úúžasnú cenu 100 eur. Ak starká 100 eur nemala, ponúkol jej 3 za 70. Ak nemala 70, povedal: "no že ste to VY tak vám dám 2 za dvacku." Pozerať sa na vystrašené tváre starých ľudí, ktorí doslova nechápali, mi robilo zle od žalúdka. Dnes by som úlisného "školiteľa" kopla do zadku a odišla, no vtedy som popri ňom cupkala a pozerala na to divadlo. Po čase ho samozrejme jeho "profesionalita" prešla a hovoril veci ako: "ideme k pošte, tam budú babky, bol dôchodok, dajú stovečku." ...5 hodín som s ním chodila po meste ako idiot, nejedla, nepila..V prestávkach telefonoval s kolegyňami, ktoré predávali poblízku, aby zistil, ako sú na tom s predajom. Postupne vychádzala napovrch i pravda o plate "3 eurá na hodinu", z ktorého sa nakoniec samozrejme vykľula len provízia z predaných voňaviek..Klamať nebudem. Tie voňavky boli s 99,9% pravdepodobnosťou privezené z Poľska či Ukrajiny, názov bol smiešny, a nechápem, kde môj "školiteť" a kolegyne nabrali odvahu klamať tých ľudí, že sú to luxusné voňavky..Samozrejme, na náš trh tieto voňavky nikdy neprídu, jedine, žeby ste si po ne odskočili na ukrajinské či poľské trhy..Ale to je len zrnko piesku v celom probléme tejto skvelej brigády..Ja som celý čas mlčala, bola som z toho "hotová"..Volala mi nahnevaná mama, ktorá nemala ďaleko k tomu, aby po mňa poslala políciu keď sa dozvedela, že predávam voňavky v meste dobrú hodinu vzdialenom..Bolo mi povedané, že o 5 večer budem určite doma. Ha ha..O 6 sme skončili s predávaním na námestí..Dúfala som, že táto absurdita skončila a ideme domov. Ale čoby..Pán školiteľ a slečny kolegyne mi oznámili, že keďže nepredali dostatok voňaviek, ideme na "paneláky"..Myslela som, že zle počujem. A tak som so svojim školiteľom chodila do pol10 večer zvoniť cudzím ľuďom v cudzom meste priamo do bytov a otravovať ich s voňavkami.Ľudia boli zhrození a ja by som sa najradšej prepadla pod zem. Bola som hladná, smädná, znechutená a unavená. Nehovoriac o tom, že zopár obyvateľov bytoviek na nás chceli zavolať políciu (vôbec sa im nečudujem)..A tak, o 10 večer sme konečne nastúpili do voňavkového auta a šli domov..Strávila som takmer 13 hodín chodením po meste a bytovkách, sledujúc svojho "školiteľa" ako oblbuje ľudí..Samozrejme som nedostala nič, veď to bolo školenie!! Keď sme o 11 zastavili už konečne v našom meste, mala som chuť niečo rozkopať..Vystúpila som z auta a utekala domov..Prosím, dávajte si na brigády pozor..Odvtedy sa mi totiž stalo ešte asi 4 krát, že som prišla na pohovor do firmy s rovnakou pracovnou náplňou, našťastie som vytušila o čo ide už z pohovoru, ktorý prebiehal v rovnakom duchu..Moje rady: dávajte si pozor na práce, z ktorých sa Vám okamžite po odoslaní životopisu ozvú- väčšinou ide o prácu, ktorú nechce robiť takmer nikto..Ďalej, pozorne počúvajte na pohovore a pri otázke "ohodnoťte svoju komunikatívnosť a akého máte obchodného ducha" berte nohy na plecia..Podozrivé sú najmä pracovné miesta typu: asistent predaja, obchodný zástupca, promotérka, hosteska, obchodný zástupca a podobne..Pokiaľ samozrejme takúto prácu robiť nechcete. Súdiac od "školiteľa a kolegýň" usudzujem, že skutočne existujú ľudia, ktorí buď nemajú na výber a súrne potrebujú peniaze, alebo sa tejto roboty a jej charakteru neštítia..Pre mňa to však bola moja doterajšia najhoršia pracovná skúsenosť..A najlepšia "sranda" je v tom, že dodnes milých predavačov voňaviek stretávam a veselo si prdávajú a klamú o luxusných parfumoch ďalej..
Meichan
11.07.13,13:57
Ahoj. Poslala si životopis aj im, resp. osobne si ho odovzdala? či ťa "vzali" bez životopisu. Najlepšie je hľadať si brigádu osobne. Bojím sa, že ak pošlem životopis, majú moje kontaktné a osobné údaje, ktoré sa dajú vždy zneužiť. Potom sa len divím aké čísla mi vyvolávajú a aké listy mi posielajú. Tiež mám zlé skúsenosti.
misoft
11.07.13,15:43
MiskaMisinka: veď toto je jedna z foriem pouličného predaja šmejdov. Síce nie taká drsná a nátlaková, ako pri "predvádzačkách", ale využívajúca oblbovanie dôchodcov.

Inak - je dobré podeliť sa so svojimi skúsenosťami v tomto "obore".

I tu v obchodných centrách sa nájdu mladé kočky, ktoré vehementne odchytávajú starších (na gebuli už mám len sivé háro :D), takže im poviem, aby tie chemické blbosti si nechali pre seba.
I s cenami si to vystihla.

Mimochodom: raz som takto s nimi "vypiekol" - ponúkali nejakú onú vodičku za 50€ a zadarmo ako darček krém, sprej a ešte niečo. Cena 80€. Strkala mi to do tašky. Tak sa pýtam "Naozaj zadarmo?". Keď potvrdila, tak som z tašky vytiahol tú vodičku a s ostatným som odchádzal. To ste mali vidieť ten poprask. Ale veď povedali "Zadarmo".
Tak som im potom povedal, že klamú zákazníkov a môžu mať problémy - na druhý deň po nich neostal ani ten smrad z tej vodičky.
Katy a R
11.07.13,16:16
veru bežná prax .. ale kvitujem, že si to sem takto podrobne napísala :) - pre poučenie !
Tiež ma už viackrát zastavili (to vieš, hlava šedivá;)) - že či poznám nejakú dominantu Paríža a pod ...

no a tiež ma pred časom prekvapila ponuka brigády na profesii .. a išlo o to vyberanie do tých "kasičiek" na ulici - že na dobročinné účely :eek: (čo ma - a určite nielen mňa - poriadne se.. rdí ).

inak švagor bežne robí to, čo aj misoft - zoberie "darček" a ide ...
misoft
11.07.13,17:22
Antea
11.07.13,18:10
Presne takúto "firmu" máme na chodbe. Každé ráno nosenie škatúľ s voňavkami, a dennodenne ráno aj poobede prijímanie nových tvárí, väčšinou dievčence, sem tam sa nájdu aj chlapci. Ráno od 8.00do 9.00 nastáva delenie kde kto s kým pôjde a chodia podľa toho čo začujeme do Zámkov, Žiaru a kde kade. A, vari je to šéfka, má akurátne podrezaný jazyk. S kolegyňami s iných firiem sme ich raz-dva prekukli.
Indeed
12.07.13,06:44
Trochu zvádzajúci názov témy, radšej by som volil iný názov ako napr. "Moja skúsenosť s...", či "Pracovná príležitosť-oblb" alebo "ŠMEJDI už aj na Slovensku"
nezatracoval by som brigády ako také...
arizona
12.07.13,07:55
Taketo nieco by sa malo zakazat, ved je to obtazovanie!!!

Nech si postavia stolik a ponukaju takym,co sa pristavia a prejavia zaujem. To by asi nevadilo nikomu...
Ale ked mi skacu do cesty a su doslova vlezli, to mi ide na nervy a obtazuje ma to.
MiskaMisinka
12.07.13,08:07
arizona
Aj ten stolík by si mohli postaviť len v prípade, že by šlo o legálny predaj, a ten to samozrejme nie je. O dokladoch o kúpe môže "šťastný výherca" len snívať..A podstata celého obchodu je v klamaní spotrebiteľa..
arizona
12.07.13,08:11
Nelegalny predaj? Nemyslim, ze by tie firmy natolko riskovali,aby predavali na cierno.
A to, ze nedavaju pokl.blok, to by mala riesit SOI...
MiskaMisinka
12.07.13,08:14
arizona
Podľa mňa ide jednoznačne o nelegálny predaj:) O cca mesiac po mojej skúsenosti si na nich v meste posvietila inšpekcia a skončili..Oni sú oficiálne len "predvádzači" noviniek..Nemajú v náplni uvedený predaj..No aj keď oni skončili, nespočetné množstvo rovnakých "firiem" asi v každom meste narastá..
MiskaMisinka
12.07.13,08:16
Indeed
Máte pravdu, názov som zvolila nevhodne..Predovšetkým mi totiž šlo o varovanie mladých ľudí hľadajúcich brigády, aby si dali pozor..Viacero ľudí z môjho okolia si totiž pre nevedomosť "odtrpeli" podobné "školenia"..
MiskaMisinka
12.07.13,08:17
Antea
No presne čosi také..Každé ráno delenie na super školenia..A nádej, že aspoň nejaká/ý z nádejných predajcov s hrôzou nezdupká..
MiskaMisinka
12.07.13,08:19
Katy a R
:D Švagor má teda guráž...Keď som bola na superškolení ja, tak to prebiehalo tak, že zastavovali výlučne starých ľudí..A v núdzi, keď už nijaký dôchodca nebol nablízku a potrebovali predať, tak aj mladšie ročníky..
MiskaMisinka
12.07.13,09:42
Meichan
Mali uverejnený inzerát na stránke Profesia..že PROMOTÉRKA..Čiže Bohužiaľ majú moje údaje..A nemyslím si,že osobné hľadanie brigád je v tomto ohľade bezrizikové..Totižto keď som bola na osobnom pohovore v tej firme, tvárili sa, že ide o prácu snov:D a napriek tomu som sa i po tejto skúsenosti zúčastnila pohovorov na šmejdovskú prácu..Treba si dávať pozor najmä na pracovné ponuky na pozície: PROMOTÉR, OBCHODNÝ ZÁSTUPCA, HOSTESKA, ASISTENT PREDAJA a podobne..v drvivej väčšine prípadov ide o podomový predaj, šmejdstvo, lákanie a obťažovanie ľudí..Hovorím zo skúsenosti svojej i mnohých ľudí v mojom okolí..
Halli
12.07.13,15:55
Miska... patrí ti vďaka, že si si našla čas a opísala presne ako si pochodila. Toto treba neustále ľuďom vtĺkať do hláv, lebo keď už musia volať televíziu a vyplakávajú ako prišli o peniaze, alebo nútia k takýmto obchodom nezamestnaných...je už neskoro.
Možno si týmto pomohla mnohým aj keď týchto zlodejov a podvodníkov v našom štáte je viac a viac a niet tomu konca. Učia sa to od tých v parlamente a toto sú len malé rybičky , čo upútavajú pozornosť .....
misoft
12.07.13,17:37
Už keď sme pri tých "predvádzacích brigádničkách".
Dnes ma opäť zastavila kočka (milá bola i pekná - fuj - ovládaj sa!) a ponúkala nejakú pleťovú masť (alebo čo to bolo) v 200ml fľaštičke - vraj veľmi dobrá na pokožku, len namazať.
Ja je vravím: -Dievča, nie na pokožku namazať, tam to neúčinkuje. Keď už, tak "namazať" a poriadne, ale z vnútra!

Aspoň som ju rozveselil.
Mimochodom "akciová cena" 20€. :eek: :rolleyes: :cool:
kopretinka
12.07.13,17:50
Už keď sme pri tých "predvádzacích brigádničkách".
Dnes ma opäť zastavila kočka (milá bola i pekná - fuj - ovládaj sa!) a ponúkala nejakú pleťovú masť (alebo čo to bolo) v 200ml fľaštičke - vraj veľmi dobrá na pokožku, len namazať.
Ja je vravím: -Dievča, nie na pokožku namazať, tam to neúčinkuje. Keď už, tak "namazať" a poriadne, ale z vnútra!

Aspoň som ju rozveselil.
Mimochodom "akciová cena" 20€. :eek: :rolleyes: :cool:
a ty si si to mal akože mazať na tvár? :D
misoft
12.07.13,17:51
No!
Ale som sa poriadne zarehlil. Kua - pekný deň to bol - taký veselý :D
kopretinka
12.07.13,17:56
ty si si mal pýtať radšej niečo na mazanie reumatických kĺbov :rolleyes:
misoft
12.07.13,18:02
Hehehe - podvozok mi zatiaľ slúži - nevŕzga tak silno.
Veď aj preto som vehicle do šrotu poslal.