misurka
01.10.04,07:02
Prosim Vas, čo s takouto situaciou.
Od 1. juna sme zamestnali cloveka, ktory vsak musel unahlene odist z prace k 28.9.2004, cize sme s nim rozviazali prac.pomer dohodou. Nas predpoklad bol, ze bude u nas zamestnaný na dlhsie obdobie, z tohto dovodu v juli cerpal 10 dni dovolenky(celozavodnej). Jeho narok za predpokladu, ze by robil do konca roka som pocitala 20/12*7=11 dni dovolenky. Co teraz, ked predcasne odisiel? Jeho narok po prepocte na 4 mesiace 20/12*4=6 dni dovolenky. Ten zbytok 11-6=5 dni mu mam stiahnut z tejto poslednej vyplaty. Celu cast nahrady za tychto 5 dni mam zrazit?
Dakujem za odpovede!!!
Braňo
01.10.04,05:46
Dajte mu neplatené voľno.
elenka
01.10.04,06:09
Prosim Vas, čo s takouto situaciou.
Od 1. juna sme zamestnali cloveka, ktory vsak musel unahlene odist z prace k 28.9.2004, cize sme s nim rozviazali prac.pomer dohodou. Nas predpoklad bol, ze bude u nas zamestnaný na dlhsie obdobie, z tohto dovodu v juli cerpal 10 dni dovolenky(celozavodnej). Jeho narok za predpokladu, ze by robil do konca roka som pocitala 20/12*7=11 dni dovolenky. Co teraz, ked predcasne odisiel? Jeho narok po prepocte na 4 mesiace 20/12*4=6 dni dovolenky. Ten zbytok 11-6=5 dni mu mam stiahnut z tejto poslednej vyplaty. Celu cast nahrady za tychto 5 dni mam zrazit?
Dakujem za odpovede!!!
Ano - mate mu ich zrazit z vyplaty - ide o neopravnene vyplatene peniaze. (dôvod - prečerpanie alikvotnej časti dovolenky).
Pekny deň !
anita
01.10.04,06:12
Braňov nápad sa mi zdá lepší ako strhnúť mu zo mzdy vyplatenú náhradu za dovolenku. Ale prečo za 5 dní. Mne vychádzajú 4 dni. Veď vyčerpal 10 dní a nie celých 11 dní. Nárok mal na 6 dní. 10-6=4
Alebo som to zle pochopila? :o
Dadena
01.10.04,07:12
Keďže jún, kedy čerpal dovolenku už máte uzatvorený a zo ZP ste povinný mu "zraziť" prečerpané dni dovolenky. Aj v opačnom prípade, ak sa ukončí PP a zamestnanec nemá vyčerpané dni dovolenky, na ktoré má nárok a z nejakého dôvodu si dovolenku ani nemôže do ukončenia PP čerpať, zamestnávateľ mu musí tieto dní prepaltiť. V žiadnom prípade by som nedávala neplatené voľno. Uvedomte si, že ak si zamestnanec čerpá neplatené voľno, musíte mu na tieto dni prerušiť poistenie v sociálnej poisťovni (aj keby išlo aj len o jeden deň). Ak by ste mu spätne dali neplatené voľno, museli by ste posielať opravný výkaz, no proste sú s tým zbytočné opletačky.
vladan
01.10.04,07:14
ja by som mu to dala mínusom ako položku dovolenka. Misurka, ešte sa chcem opýtať, či za tú dovolenku dostal náhradu mzdy za dovolenku? Lebo ak áno, tak ja vidím možnosť iba vo vymínusovaní dovolenky, teda odrátanie zo mzdy. Lebo ak by si to chcela riešiť náhradným voľnom, tak to nevidím ako dobrý nápad. Lebo kedy by si mu to náhradné voľno dala, keď už mal zúčtovanú výplatu aj dovolenkou? Takže odporúčam mínusom - normálne zraziť zo mzdy (teda položka dovolenka, ale suma s mínusom).
Pekný deň
Magma
01.10.04,07:23
Za mesiac september mu dovolenka nechodí, pozri §102 Zákonníka práce, pretože "pomerná časť dovolenky je za každý celý kalendárny mesiac..." Takže potom má nárok na 20:12*3 mesiace = 5 dní, prečerpanú dovolenku 5 dní treba zraziť zo mzdy ako prečerpanú dovolenku, ak nie je taký druh mzdy tak dovolenku mínusom, aby sa vyrovnalo aj poistné.
misurka
04.10.04,05:22
Prosím Vás kolko mu mam teda zrazit 4 alebo 5 dni, mam podla §102 pocitat dovolenku len za 3 mesiace a za september uz nie? A bude toto zrazka pred zdanenim a odvodmi? Asi ano, ak pri vyplatenej nahrade to vstupovalo do zdanitel. mzdy aj do VZ na odvod poistného. Prosim o radu, musim dnes dokoncit mzdy za 9/2004. Dakujem
MMM
04.10.04,05:28
Urcite za 5 dni a tym dovolenkovym priemerom, ktorym si mu to aj vyplatila.
misurka
04.10.04,06:31
a zrazit mu to z hrubej mzdy pred odvodmi a danou?
Magma
04.10.04,07:02
Áno, tak sa mu vyrovná poistné aj daň.
misurka
04.10.04,07:07
Vsetkym Vám dakujem za odpovede!!!:):):)