afx
11.07.13,22:54
Dobry den,

Mam nasledujuci problem:

Dna 11.6.2013 som mal s nadriadenym rozhovor (v miestnost sme boli iba my dvaja), kde ma informoval o tom, ze v blizkej dobe zrejme skoci moj pracovny pomer v skusobnej dobe (aj ked som si nie celkom isty ci som ho pochopil uplne spravne, kedze hovoril anglicky a velmi "managersky") V kazdom pripade mi nedal ziadne pisomne zrusenie pracovneho pomeru a ani nedoslo k tomu, ze by som nieco taketo odmietol prevziat. Dalej odo mna chcel, aby sme isly spolu do ustredia firmy, kde chcel riesit nejaky v tej chvili blizsie nespecifikovany "dalsi postup". Informoval som ho o tom, ze sa necitim dobre a chcem ist k lekarovy. Povedal, ze aby som este predtym odovzdal firemny notebook a telefon.

Takze sme isly do kancelarie, kde sa nachadzalo cca. 7 kolegov + dalsi nazvime ho zatial svedok (dost neprijemny ...., nazvime to clovek so silnimi sklonny budovat si vztah s nadriadenymi). Tu som povedal ze v praci zrejme v blizkej dobe skoncim na co tento svedok reagoval dost prekvapene a sposobom z ktoreho je zrejme, ze sa o tejto informacii dozvedel prave teraz (preco je toto dolezite bude zrejme neskor). Odovzdal som teda notebook a telefon a isiel som k lekarke a skoncil som PN.

Nasledne som pocas PN cakal na vyplatu, ktora neprisla a ked som sa po nej zacal zhanat tak som sa dozvedel zevraj totho 11 som dostal skoncenie pracovneho pomeru v skusobnej dobe, ktore som odmietol prevziat a dovod nevyplatenia mzdy je ten, ze mam nevyuctovanu sluzobnu cestu a tym ze pracovny pomer uz skoncil. Nasledne po vyhrazke podania trestneho oznamenia mi tato mzda vyplatena bola (bez vyuctovania sluzobnej cesty, tato sa riesila v dalsej mzde) a 4.7 mi bolo dorucene antidatovane zrusenia pracovneho
pomeru v skusobnej dobe, pricom k nemu bola prilozena zapisnica, v ktorej sa tvrdi ze 11.6.2013 bol na tom stretnuti s managerom pritomny aj onen svedok (ktory tam ale nebol, bol tou dobou v miestnosti kde bolo cca. dalsich 7 ludi) a tento zevraj potvrdzuje, ze som odmietol prevziat zrusenie prac. pomeru.

Co by mohlo byt dalej podstatne je to, ze ked som par dni predtym celu vec preberal na osobnom oddeleni, tak v dosledku technickej chyby v mojom telefone bol cely rozhovor zaznamenany (tazko povedat co s tym telefonom je, ale taketo nahodne nahravky robi pravidelne a zhodou okolnosti jedna z nich bola tato), kde okrem ineho pracovnicka (ktora je zaroven tretou osobou podpisanou na danej zapisnici) hovori o tom, ze dotycny svedok sice na tom stretnuti nebol, ale ze zapisnicu podpise aj tak (v tej zapisnici sa vyslovne udava jeho pritomnost, zrejme preto ze si uvedomuju ze ak by klamal iba samotny pan manager, tak by to aj tak bolo iba tvrdenie proti tvrdeniu).

Chcel by som sa v suvislosti s tymto spytat:
1. Da sa toto jednanie zamestnavatela povazovat za neplatne zrusenie pracovneho pomeru?
2. Mal by som v suvislosti s tou zapisnicou podavat aj trestne oznamenie, alebo iba podnet na Inspektorat prace, pripadne aky
by som mal zvolit dalsi postup?
3. Nakolko je nahravka pouzitelna v pripadnom sudnom spore, alebo dokonca trestnom oznameni?
4. Ak sa v dosledku takehoto postupu zamestnavatela zhorsil moj zdravotny stav, mam narok na odskodne?

Vdaka za odpoved.
KEJKA
12.07.13,04:27
to máš beh na dlhé trate - hlavne bod 3,4
1. možno sa dá, ale nedokážeš to. Zrejme si to dosť dobre pripravili
2. trestné oznámenie? za čo? ešte podnet na IP, ale myslím si, že je to slabý dôvod
aký postup? čo vlastne chceš? Pracovať tam, kde ťa nechcú? vzhľadom na tvoju gramatiku ani dosť nechápem, akú funkciu si tam mal.
3. nahrávku si možno vypočujú, ale určite to nepreváži zápisnicu, dátumy na nej a neschpnosť inak dokázať, že je sfalšovaná
4. no to by si riadne musel sa točiť, aby to to lekári potvrdili.
JanoL
12.07.13,06:53
Pozri si ZP § 72 Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe
(1) V skúšobnej dobe môže zamestnávateľ a zamestnanec skončiť pracovný pomer písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu.....
(2) Písomné oznámenie o skončení pracovného pomeru sa má doručiť druhému účastníkovi spravidla aspoň tri dni pred dňom, keď sa má pracovný pomer skončiť.

Teda sa vlastne ani nemusí...
K tomu náhodnému nahratiu hovoru si myslím svoje...
Takže vlastne nie je čo riešiť.
Jano
Tweety
12.07.13,06:56
V SD sa PP môže skončiť z obidvoch strán kedykoľvek, takže ak zamestnávateľ PP skončil, nie je už čo riešiť. Je to v súlade so ZP, teda legálne. Viď §72 uvedený v príspevku JanoL.