me2003
13.07.13,07:48
dobry den, potrebujem zistiť nasledovne veci kvôli výpovedi:

Dňa 18. 8.2013 budem vo firme zamestnaná 5 rokov a a budem mať nárok na vyššie odstupné keby ma chceli potom vyhodiť.

Dokedy mi musí zamestnávateľ dať výpoveď, aby mi potom nemusel vyplatiť vyššie odstupné. Musí mi ju dať do 31. júla alebo do 17. augusta s tým, že výpovedná lehota by začla plynúť od 1.septembra?

Dakujem
veronikasad
14.07.13,14:50
Doba zamestnania sa sleduje ku dňu doručenia výpovede, nie ku dňu skončenia pracovného pomeru.
me2003
14.07.13,15:29
prepacte, ale nerozumiem tomu
veronikasad
14.07.13,15:32
Čo je na tom nezrozumitelné ? Aby si dostala vyššie odstupné, výpoveď ti zamestnávatel musí doručiť po 18.8.2013, teda výpovedná doba začne plynúť až od 1.9.2013.

Ak sa pýtaš na nižšie odstupné, tak výpoveď musí byť doručená do 17.8.2013. Môže ti ju doručiť aj v júli, vtedy výpovedná doba začne od 1.8.
me2003
14.07.13,15:35
dakujem
Llívia
15.07.13,05:54
Podľa mňa sa to ráta ku dňu ukončenia prac. pomeru:
Zákonník práce
§ 76 Odstupné
(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume
a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,
b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,
c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,
d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov.

Pracovný pomer predsa nekončí dňom doručenia výpovede, ale až uplynutím výpovednej doby.
Aj výška odstupného sa ráta podľa "PRACOVNÝ POMER TRVAL" a on trvá až do uplynutia výpovednej doby.
JanoL
15.07.13,07:37
veronikasad citovala §63 Výpovedná doba

Tam je rozdiel v posudzovaní dátumov s §76 Odstupné

preto súhlasím s Llíviou

Jano
Llívia
16.07.13,07:17
JanoL, je to § 62 Výpovedná doba.
JanoL
16.07.13,07:53
Llívia Áno, máš pravdu a ja kľavé prsty alebo šikmé oči.

Jano ďakuje za opravu
Llívia
19.07.13,06:56
Počet odpracovaných rokov sa ráta ku dňu ukončenia prac. pomeru:

Zákonník práce
§ 76 Odstupné
(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume
a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,
b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,
c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,
d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov.

Pracovný pomer predsa nekončí dňom doručenia výpovede, ale až uplynutím výpovednej doby.
Aj výška odstupného sa ráta podľa "PRACOVNÝ POMER TRVAL" a on trvá až do uplynutia výpovednej doby.

(Pôvodne som toto napíala do komentára. Kopírujem to ako odpoveď, aby to bolo lepšie vidieť.)