janiely
14.07.13,15:04
Dobrý deň. Som začínajúci živnostník. Zároveň som získala príspevok na vykonávanie živnosti z úradu práce (ÚPSVaR v mieste trvalého bydliska)

- Oficiálne miesto podnikania = trvalé bydlisko.
- Reálne však budem fungovať asi 400km od svojho trvalého bydliska = na prechodnom bydlisku: v prenájme (z toho dôvodu som určila ako miesto podnikania svoje trvalé bydlisko, nakoľko prenájom budem ešte meniť, možno o 2 roky aj kúpa bytu).
- Z príspevku plánujem nákup základného kancelárskeho vybavenia (stôl, kreslo, PC, tlačiareň) - môžem mať toto zariadenie na svojom prechodnom bydlisku? Z pohľadu daňovej, či inej kontroly.

Čo by ste mi odporúčali, ako mám postupovať, aby som sa vyhla prípadným rozporom so zákonom?

Ďakujem za Váš čas a odpovede.
veronikasad
14.07.13,13:19
V akej oblasti budeš podnikať ?
kezeso
15.07.13,06:21
Sídlo podnikateľa môže byť odlišné od miesta podnikania, ja to mám tiež tak.
janiely
15.07.13,17:42
ale treba to niekde ohlásiť, že budem vykonávať živnosť inde, ako je miesto podnikania?

Mne ide hlavne o to, že ak si nakúpim nejaké firemné zariadenie napr. počítač a nebudem ho mať v mieste podnikania, ale na prechodnom bydlisku .... môže mi daňová kontrola niečo s tým vytknúť? Alebo ako mám postupovať?

Ďakujem.
kremienok76
15.07.13,18:11
bude to treba zrejme prebrať na UPSVaR lebo oni majú podmienky určené v dohode s tebou a ak tam máš miesto podnikania v trvalom bydlisku a urobíš prevádzku v mieste prechodného pobytu tak to môže byť problém, hrozí až zrušenie odhody a vrátenie dotácie. a UPSVaR ti môže aj vykonať kontrolu na majetok, ktorý nakúpiš z dotácie ale ohlásia sa dopredu takže sa to dá vyriešiť.
janiely
15.07.13,18:26
aha, no jasné.... asi by ale bol problém prenášať stôl, tlačiareň, PC a kreslo kancelárske 400 km :D keď nemám ani auto.... hm.
kremienok76
15.07.13,18:28
by ťa chrbát bolel... veru...
janiely
16.07.13,14:56
myslela som preniest to vlakom-zeby bol problem, kedze nemam k dispozicii auto :P :)